Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 1. října bylo věnováno dohrávkám 18. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - M. Miča 0,5-0,5; K. Kubala - D. Mavrev 1-0; M. Frank - S. Sysala 0,5-0,5; V. Vyvial - M. Klus 0-1; O. Matusík - J. Pavlica 1-0; D. Zmelty - V. Kaňák 0,5-0,5; Lucie Lacková - J. Martikán 1-0; D. L. Růčka - L. Berka 1-0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Jaroslav Vrubl, Marek Miča, Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Lukáš Buchta, u hráčů bez bonifikace vede Jaromír Osina.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Jak čtenáři komentářů Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku zaznamenali, tak jsem 2 poslední kola pauzíroval a tím pádem ani nebyl zpracován komentář k průběhu turnaje. Právě v úterý 1.10. byl podle rozpisu soutěže na pořadu první dohrávkový termín a je vidět, že do turnaje se zapojili hráči, kteří opravdu chtějí maximálně hrát a využít možný tréninkový potenciál z odehraných partií, takže ti, co zatím všechna kola neodehráli, využili dohrávkových možností a umazali velký díl ze scházejících partií. Rád v komentářích vyzvedávám nějaké rekordní údaje. Tím aktuálním je dohrávková aktivita hráčů! V historii se ještě nestalo, aby na dohrávky přišlo 8 dvojic – tedy 16 hráčů, a to ještě do konce týdne jsou naplánované dohrávky dalších partií!

 

V uskutečněných dohrávkách jsme zaznamenali následující výsledky:

Frank A.

Miča

1/2

 

Matusík O.

Pavlica

1 - 0

Kubala

Mavrev

1 - 0

 

Zmelty

Kaňák

1/2

Frank M.

Sysala

1/2

 

Lacková Luc.

Martikán

1 - 0

Vyvial

Klus

0 - 1

 

Růčka

Berka

1 - 0

 

Nejsledovanější byl odvetný duel našich dvou předních talentů Adama Franka proti Marku Mičovi. Asi až domácí analýza ukáže, zda konečná pozice byla pro Adama vyhraná, ale času bylo již málo a nakonec i půlka byla dobrá… Tím ovšem již nyní je jisté, že Marek nepřekoná svůj loňský podzimní výsledek, kdy uhrál neuvěřitelných 10,5 bodů z 11 partií – nynější „ztráta“ půlky bodu mu již nový rekord nedovolí…

Je jasné, že stávající tabulka ještě dozná řadu změn, protože zejména ve skupině s dvoubodovou bonifikací schází hráčům ještě do maxima možných partií 6 duelů a to může se stávajícím velmi vyrovnaným čelem postupové tabulky velmi zamíchat. O hlavních favoritech turnaje asi není pochyb. Přesto je zajímavé sledovat již nyní, kdo se dere tabulkou nahoru. Už nyní jsou zde náznaky těch pověstných „štik v rybníce“. Zatím největší „štikou“ je Lukáš Buchta, který aktuálním bodovým ziskem (s handicapem 1 nasazovacího bodu) figuruje ve vedoucí čtveřici hráčů ! Podobně raketovým startem 3 bodů ze 3 partií se katapultoval Jaromír Osina z nejnižší bonifikační skupiny velmi vysoko v aktuální postupové tabulce. Do konce turnaje je však hodně daleko, takže uvidíme, zda dosavadní výsledky jsou odrazem skutečně výrazného zlepšení, nebo to bude jen momentální skok do vyšších výkonnostních sfér…?

 V příloze na webu je stále jen „provizorní“ tabulkový soubor, kde jsem stihnul navíc pro tuto chvíli dopracovat list „History“. Nyní však po 3. kole budu muset přečíslovat všechny hráče a tím i jejich duely a nasazovací kartičky. Do konce týdne se však mají uskutečnit ještě další dohrávky scházejících partií – a to již snad zvládnu dopracovat i finální podobu celého tabulkového souboru turnaje.

Na závěr využívám i tohoto komentáře k pozvánce pro další účastníky. Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Z historie víme, že dokonce 2x se ještě do turnaje zapojili noví hráči i v předposledním kole a nejeden hráč i v 5. nebo 6. kole a to ještě stačili odehrát většinu z 11 možných partií !! Pro takové zájemce znovu upozorňuji, že absence v úvodních kolech není nijak zásadní, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou ještě další 2 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času. Do turnaje se nemusí bát vstoupit ani začátečníci – již nyní je na startu 6 neregistrovaných hráčů a 8 startujících nemá své FIDE ELO.

4. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala