Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Beskydská šachová škola z.s.

  

Šachová hra představuje pro dívky i chlapce významnou zájmovou aktivitu, při které se rozvíjí logické i abstraktní myšlení, podněcuje se představivost a fantazie, nesporné jsou výchovné vlivy šachu. Není bez významu, že šachy jsou nenáročným a ušlechtilým vyplněním volného času, a to nejen pro mládež.
 
Zapojením mládeže a současnou aktivizací řady rodičů dáváme dětem i rodičům města Frýdku-Místku smysluplné využití volného času po celý rok včetně víkendů a prázdninových období. Naše činnost není úzce orientována jen na šachovou hru, ale dbá o komplexní rozvoj mladých jedinců. Organizuje sportovní a turistické aktivity, krátkodobá soustředění a prázdninové tábory, máme rozvinutou síť mezinárodních kontaktů s různými mládežnickými centry evropských zemí.
 
Šachové kroužky organizujeme ve vybraných mateřských školách. Děti s nejlepší výkonností jsou soustředěny v šachových kroužcích v SVČ Klíč ve Frýdku-Místku, zárukou kvality práce je nejen pět profesionálních trenérů, ale i dalších 10 částečně pracujících trenérů s trenérskou kvalifikací 1. až 3. třídy. Komplexnost systému práce je položena na osnovu „Vrcholového střediska mládeže", dle jehož principů se rozvíjí práce jak na masové základně, tak i pro špičkové talenty střediska.
 
Systémová práce s mládeží s hlavním zaměřením na šachovou hru má již zhruba 20letou tradici. Aktuálně pracujeme se 400 dětmi a dorostenci.
 
Samostatnou částí jsou výsledky v soutěžích družstev, kde základna Beskydské šachové školy nemá v České republice obdobu a zcela bezkonkurenčně vládne po řadu let soutěžím od mladších žáků až po dorostenecká družstva.
 
Mimořádně široká působnost sdružení je v práci s mládeží ve Frýdku- Místku a okolí. Od organizovaných přeborů základních škol, některých středních škol, práce s dětmi v mateřských školách, až k pořádání městské ligy v šachu. Vyvrcholením pak je naše pravidelně početná účast na mistrovstvích ČR jednotlivců, kde je již pravidlem, že naši odchovanci získávají 3 až 6 medailí, které jsou současně kvalifikací pro účasti na mistrovství Evropy a světa, odkud se také můžeme pochlubit medailovými zisky.