Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 10. září odstartoval již 18. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Vrubl - K. Kubala 1-0; M. Saforek - A. Frank 0-1; S. Sysala - D. Lička 0,5-0,5; K. Koval - M. Klus 0,5-0,5; B. Buchta - T. Adamec 1-0; L. Buchta - O. Matusík 1-0; J. Lavrišin - T. Schenk 1-0; M. Boháč - F. Buchta 0,5-0,5; O. Šigut - P. Pravec 1-0; I. Bebek - P. Matusík 1-0; D. L. Růčka - J. Osina 0-1; V. Buchtová - J. Bača 1-0; J. Martikán - J. Vaněk 0-1; B. Pavlok - L. Lacková 1-0.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

 

je to neuvěřitelné, jak stárneme, ale v úterý 10. září 2019 byl odstartován již 18. cyklus Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku!! Právě zahájený turnaj měl v prvním kole na startu „jen“ 28 hráčů – ve skutečnosti je však reálně již nyní přihlášeno hráčů 40 – a podle zkušeností z minulých cyklů, kdy do turnaje ještě vždy nastoupilo několik hráčů později, se dá očekávat, že dosavadní rekord 44 účastníků z loňského podzimu zřejmě bude překonán? O tom, že již nejde o lokální turnaj, svědčí další fakt, že již nyní jsou na startu hráči z 9 různých oddílů + 6 neregistrovaných účastníků, z nichž ale dva jsou již nositelé FIDE ELO. Přitom převážnou většinu je možné pokládat za tradiční účastníky, protože ti, co již jednou v turnaji startovali a ověřili si formu jeho fungování, se do turnaje znovu vracejí.

Vzhledem k takovému počtu hráčů a v zájmu vytvořit pro ty silnější hráče duely především se sobě rovnými soupeři, jsme opět zvolili osvědčené rozdělení turnaje do 3 skupin, které jsou odlišeny pomocnými nasazovacími koeficienty. Deset nejvýše nasazených hráčů (podle FIDE ELO) má pro nasazování +2 pomocné body. Střední skupinu s +1 pomocným bodem tvoří hráči s FELO nad 1300. Zbylé startovní pole je bez dodatečných bodů.

Co se týká síly turnaje, zdá se, že bude historicky nejsilnějším turnajem, pokud se všichni zatím přihlášení hráči do turnaje skutečně zapojí.

Nemalý význam má turnaj i pro hráče, kteří zatím nemají mezinárodní FIDE ELO, ke kterému komentovaný turnaj již pomohl asi dvacítce hráčů, aby si takový osobní koeficient uhráli. Zvolený systém turnaje je tomu velmi nápomocen…

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován až po 3. kole, kdy již bývá úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům.

 

V prvním kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Vrubl

Kubala

1 - 0

 

Boháč

Buchta F.

1/2

Saforek

Frank A.

0 - 1

 

Šigut

Pravec

1 - 0

Sysala

Lička

1/2

 

Bebek

Matusík P.

1 - 0

Koval

Klus

1/2

 

Růčka

Osina

0 - 1

Buchta B.

Adamec

1 - 0

 

Buchtová

Bača

1 - 0

Buchta L.

Matusík O.

1 - 0

 

Martikán

Vaněk J.

0 - 1

Lavrišin

Schenk

1 - 0

 

Pavlok

Lacková

1 - 0

 

Co nám tedy přineslo 1. kolo?  

Potěšitelná je tradičně vysoká bojovnost hráčů od prvního kola!! Hrálo se na 14 šachovnicích, když vůdci bílých zaznamenali drtivou převahu proti černým, v poměru bodového zisku 8 : 3, při třech nerozhodných výsledcích – v minulosti se nikdy takový výsledkový nepoměr nekonal.

Zajímavé však bude teprve to, co přinese druhé kolo, neboť „ochranné“ nasazovací koeficienty reálně a částečně fungují jen jedno kolo. Neboli, již od druhého kola se začnou prolínat hráči jednotlivých bonifikačních skupin v duelech těch, co ve vyšší skupině prohráli, s těmi, kdo naopak v nižší bonifikační skupině byli úspěšní. I v tom je soutěž zajímavá a z minulosti víme, že těch, co se svým nižším FELO „hodně zlobili“ své výše nasazené protihráče, nebylo zrovna málo...? Zcela jistě i nyní se takoví objeví a dodají turnaji opět tu správnou bojovou atmosféru…

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Nyní je pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Podle dosavadních zkušeností se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 5 až 8 hráčů zvýší? Zde znovu upozorňuji, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově, tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až sem - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala