Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - vítězem se stal Patrik Štěpán

V úterý 19. 4. se odehrálo poslední 12. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE a LOK. Výsledky 12. kola: Saforek M. - Štěpán P. 0-1, Port J. - Kobal K. 1-0, Mavrev D. - Kuchař M. 0-1, Lavrišin J. - Sysala S. 0,5-0,5, Pravec P. - Adamec T. 1-0, Bebek I. - Kaňák V. 1-0.

V komentáři si můžete přečíst hodnocení přeboru Karlem Kubalou.

Konečné pořadí: 1místo Patrik Štěpán2. místo Josef Port a 3. místo David Mavrev.
 
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

úterý 19. 4. 2016 napsalo poslední kapitolu 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku svým 12. kolem a odehranými 6 partiemi uzavřelo statistiku po třech měsících trvání soutěže a odehráním 91 partií!! Jak je již tradicí v této soutěži, tak za celou soutěž by se daly najít maximálně 1 až 2 „velmistrovské“ remízy, jinak se vždy bojovalo nekompromisně až do vyčerpání všech možností (nebo obou hráčů)… ? – tudíž hlavní cíl soutěže – aktivní a kvalitní trénink zúčastněných hráčů tak byl ze 100 % naplněn!!

Přestože o hráčích, kteří si rozdělí mezi sebe 4 hlavní ceny již bylo prakticky rozhodnuto jedno kolo před koncem, tak z vítězné čtveřice bylo jisté jen to, že Karel Kubala tentokráte obsadí 4. místo a 5 ztracených bodů za turnaj znamená pro něj neúspěšný start a „bramborová“ medaile je jen slabou útěchou na cíle, které asi měl na začátku turnaje…

Co se tedy událo v 7 partiích posledního kola? První nasazenou dvojici vytvořili Michal Saforek proti vedoucímu soutěže Patrikovi Štěpánovi. Favorit byl tedy jasný a Michal zkušeně vsadil bílými na gambitové zahájení, které mu po dlouhou dobu dávalo aktivnější pozici. Pozice pak přešla do koncovky V+S, proti V+S, ale s různobarevnými střelci a přestože gambitového pěšce zpět nedobyl, tak se zdálo, že by mohl udržet nerozhodný výsledek. Nedostatek času však nebyl dobrým pomocníkem a partii nakonec podle „papírových předpokladů“ prohrál. To současně znamenalo, že Patrik poprvé (po třech 2. místech) obsadil samostatně 1. místo – gratulujeme!!

V partii Josefa Porta proti Karlu Kovalovi, vůdce černých ze zahájení vyšel poměrně dobře, pak však nenašel správný plán proti pěšcovému postupu na královském křídle a po zápletkách mu zůstal uzavřený střelec na h8 a tím bylo o partii rozhodnuto. Tím se také rozhodlo o 2. místě vítěze, který byl obohacením turnaje a nebýt zaváhání v předposledním kole proti D.Mavrevovi, tak se mohl zapsat i mezi vítěze soutěže. Pro tentokráte navázal na již 2 stříbrná umístění z roku 2012 a dá se očekávat, že když po 4 letech hráčské odmlky vydržela herní forma na takové úrovni, jakou předvedl v turnaji, tak se soupeři již nyní mohou obávat z jeho startu v podzimním cyklu soutěže…

Třetí hráč v boji o medailové pozice David Mavrev tentokráte narazil na 1. nasazeného Matěje Kuchaře, který již ztracené pozice dohnat nemohl, ale Matěj černými již v rané fázi střední hry vybojoval středového pěšce, posléze i druhého a po zjednodušení pozice přešel do vyhrané pozice a partii pro sebe brzy rozhodl. David však i bez ohledu na tento výsledek je žurnalisticky řečeno “objev roku“, protože jako 9. nasazený obsadil překrásné 3. místo a na FIDE ELO si připíše jen za tento turnaj kolem 230 ELO bodů!! – i to zasluhuje velikou gratulaci a nyní se uvidí, zda dokáže nově docílenou úroveň ELO obhájit, když samozřejmě nepochybuji, že bude mít ambice tu výkonnost okamžitě posouvat ještě výše.

V partii Jana Lavrišina proti Stanislavu Sysalovi již nešlo o pořadí na oceněných pozicích, ale hrálo se jako o život. Partie nejprve velmi brzy přešla do koncovky J+J u bílého proti S+J se 7 pěšci na šachovnici a pak po výměně jednoho jezdce S. Sysala dokonce jednoho pěšce získal. Přesto vzniklá pozice, která byla na jednom křídle pěšci zablokovaná, již nedala možnost převahu pěšce využít – remis.

Jiná situace byla na další šachovnici, kde se černými hrající Tomáš Adamec proti Pavlu Pravcovi mohl pokusit o vybojování 2. místa ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu, k čemuž mu napomáhala absence dosud druhého v průběžném pořadí – Václava Vyviala. Zahájení se mu však zcela nevyvedlo a již v rané fázi střední hry ztratil středového pěšce a partii poměrně brzy vzdal. To byla voda na mlýn pro Ivana Bebka, který hrál proti Vladimíru Kaňákovi. Již po zahájení se mu podařilo vytvořit soupeři 6 izolovaných pěšců a v takto rozházené soupeřově pozici se mu brzy podařilo dobýt materiál a tím i celý bod.

Ve skupině hráčů, kteří od počátku hráli oproti horní polovině účastníků bez nasazovacího plus jednoho bodu se přes dnešní prohru stal vítězem ve svých 94 letech Karel Koval, který prokázal mimořádnou formu a reálně uhraných 6 bodů a náskok před druhým Václavem Vyvialem o celý bod si zaslouží minimálně zápis do oddílové kroniky!! Třetí místo tedy patří Ivanu Bebkovi, což po podzimním slabším startu byl pro něho tento cyklus nadmíru úspěšným.

Co říci na závěr. Já jako organizátor soutěže bych chtěl všem účastníkům turnaje poděkovat nejen za účast, ale i za velice korektní přístup k partiím, když nebylo nutné za celý turnaj řešit žádný spor (jakož i ve všech předchozích 10 cyklech), protože všichni si přišli především zahrát kvalitní partie a když už svoji partii prohráli, tak s uznáním toho, že jejich soupeř byl toho dne lepším, nebo tím šťastnějším… Po zpracování všech výsledků ještě zcela určitě provedu tradiční statistické vyhodnocení turnaje, takže nyní nezbývá, nežli všem zúčastněným popřát zúročení tréninku v klubovém turnaji na řadě letních OPENů, aby do podzimních bojů přišli posílení a s ještě lepší výchozí pozicí oproti skončenému seriálu…

Předběžně tedy platí pozvání nejen pro zúčastněné hráče tohoto cyklu, ale i pro řadu dalších zájemců k účasti na podzimním cyklu soutěže, který by měl být zahájen již podle zaběhlého systému v úterý 13. 9. 2016. Na webu BŠŠ a samozřejmě i osobními pozvánkami budete o turnaji včas spraveni.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala