Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - rozhovor s Karlem Kubalou

Minulý týden skončil podzimní "Otevřený klubový přebor" a jak jsme vás již informovali, přebornický titul získal Karel Kubala před Petrem Vysogladem a Jardou Lepíkem. Požádali jsme "přeborníka" a hlavního organizátora turnaje Karla Kubalu o rozhovor. Povídání s Karlem bylo velmi zajímavé! - přečtěte si v komentáři. Děkujeme Karlovi za poskytnutý rozhovor a přejeme úspěšnou obhajobu přebornického titulu v "jarním" Otevřeném klubovém přeboru.

1.kolo se uskuteční v úterý 3.ledna.

Komentáře

Rozhovor s vítězem přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místu.

Tak Karle, nejdříve velká gratulace k vítězství v silné konkurenci otevřeného přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku.

Za gratulaci děkuji, protože výsledek řadím ke svým životním úspěchům. Vždyť vloni jsem usedl za šachovnici po 13 leté šachové odmlce. Po tak dlouhé pauze jsem hrál skutečně jako začátečník a jen zlepšeným závěrem v turnaji jsem docílil toho, že má ztráta z historického osobního ELO byla pouze 12 bodů. Mimo těch loňských 10 klubových partií jsem nic jiného neodehrál, takže uvažovat o vítězství na počátku nové soutěže jako 7.nasazený mne ani nenapadlo – ale konečný výsledek hřeje…

A nemrzí tě, že bodově nakonec jen dělíš 1.místo, když 2 kola před koncem jsi měl již 1,5 bodový náskok ?

Toho náskoku po 11.kole jsem docílil díky své aktivitě v dohrávkách dříve neodehraných kol. Pak jsem však absentoval ve 12.kole, kde se mi předehrávku nepodařilo domluvit (poslední 2 kola již dohrávky nejsou možné). A nakonec se ukázalo v praxi pořekadlo o tom, že „míč je kulatý…“. Já měl partie proti všem velkým konkurentům již odehrané a v posledním kole jsem dostal za soupeře papírově slabšího Milana Klusa. Milan však byl s bílými figurami výborně k partii připravený, já zahájení zcela pokazil, takže jsem dlouho tahal za kratší konec a i když se mi pak podařilo pozici konsolidovat a snad i získat trochu lepší pozici, tak na výhru jsem již nedosáhl. Je nutné však říci, že podle průběhu partie bylo dělení bodu spravedlivým výsledkem. Moji pronásledovatelé Petr Vysoglad s černými se střetl s Jardou Lepíkem, kde Jarda získal nejprve kvalitu a pak přešel do věžové koncovky se 2 pěšci navíc – a prohrál !!, čímž se Petr na mne bodově dotáhnul a Jardovi zůstalo „jen“ 3.místo.

Ty jsi však zvítězil i díky tomu, že jsi odehrál více partií, nežli Petr Vysoglad.

To je pravda, ale je třeba říci, že jsem maximálně využil skvělé možnosti otevřeného přeboru domluvit dohrávky a předehrávky partií – a tuto možnost měli všichni. Já toho využil 4x a je nutné říci, že jsem k tomu vyhledával ty nejzdatnější soupeře – půl bodu ze 2 partií jsem získal s Jakubem Macíčkem a proti svému konkurentovi J.Lepíkovi jsem takto uhrál 1,5 bodu. S P.Vysogladem jsem v řádných hracích termínech uhrál výsledek 1 : 1. Dalším faktem je, že průměrné ELO mých soupeřů v celém přeboru bylo o 97 ELO bodů vyšší, nežli u Petra, takže při konečné rovnosti bodů bylo mé pomocné hodnocení spravedlivě vyšší, nežli u Petra.

Každá forma turnaje má své výhody a nevýhody a pokud se podíváte na konečnou tabulku, tak je možné z ní vyčíst, že na 10 vyhodnocených místech oceněných finančními cenami se umístili zejména hráči, kteří odehráli 8 a více partií ze 13 možných. Našim prioritním záměrem však není rozdělování cen, ale zajistit levný a časově nenáročný a kvalitní trénink pro hráče – a to přebor plnohodnotně naplňuje.

Jak tedy hodnotíš kvalitu turnaje ?

Já sám jsem odehrál 12 partií a díky zvolenému systému nasazování hráčů podle ELO s dodatečnými nasazovacími koeficienty a také díky tomu, že se hráči mohou střetávat dvoukolově, jsem odehrál (až na poslední kolo) všechny partie proti hráčům do 10.místa podle nasazovacího ELO ! Přes 3 prohry a 3 remízy (uhrál jsem 7,5 bodů z 12 partií) bych si měl připsat z turnaje +22 ELO bodů. Obecně je možné říci, že při zachování dosavadní úrovně turnaje stačí i hráčům s ELO 2150 uhrát zhruba 66 % bodový zisk, aby si své ELO nepokazili a určitě si dobře zatrénují. Pohledem na křížovou tabulku výsledků je možné vyčíst, že každý odehrál své partie především z okruhu výkonnostně srovnatelných soupeřů, což u otevřených OPENů bez nasazovacích koeficientů neplatí.

Při celkovém hodnocení smekám před sportovním výkonem Karla Kovala, jehož devadesátiny jsme nedávno oslavili a který v přeboru získal 6 bodů! Znamenitě si vedly i 2 dosazené talentované hráčky BŠŠ, když propozice soutěže dovolují účast hráčů do 15 let jen v počtu jednoho talenta na 9 starších účastníků. Děvčata Klárka Zemková (14 let) a Natálka Kaňoková (12 let) skončily v tabulce shodně se 7 body a jen za tuto podzimní část turnaje by si Natálka měla připisat +58 ELO bodů (bude samozřejmě ovlivněno i výsledky z jiných turnajových startů). U Klárky přírůstek činí + 47 bodů, ale podle věku by zřejmě měla mít po 11 započítatelných partiích svůj koeficient přepočtený zcela jako nový – pak by si připsala plných více, než dvojnásobek !!

Co bys tedy dodal na závěr ?

Od úterka 3.1.2012 začínáme hrát již 3.cyklus této soutěže - opět na 13 kol. Kdo studuje, pracuje, nebo je jinak zaneprázdněn, či ten, kdo nemůže hrát nedělní zápasy družstev nebo celotýdenní turnaje, tak ti všichni jsou zváni, protože právě pro ně je tato zábavně tréninková soutěž určena. Někteří opět odehrají jen 5 či 6 partií, ale i na takových hráčích byla vidět motivace po dosažení lepšího výsledku a někteří se zjevně v průběhu soutěže zlepšovali, protože 1 partie za týden dává i velké možnosti, jak tu poslední odehranou zanalyzovat a vyhodnotit a také provést i nějakou přípravu na další kolo.

Statisticky vzato, se za 3 měsíce odehrálo 89 partií, což je o jednu více, nežli odehraje například všech 8 hráčů v 11 kolech soutěže družstev za celou sezónu. Přestože se přeboru zúčastnili hráči 4 oddílů, tak převažovali hráči pořadatelské Beskydské šachové školy. A jelikož u šachovnice sedí vždy 2 hráči, tak z toho pohledu se odehrálo partií dvojnásobek a hráči BŠŠ tak odehráli celkem 135 partií za 3 měsíce! Zopakuji tedy pozvánku na další cyklus začínající od 3.1.2012 s možností se přihlásit i později vždy v úterý před 17,30 hodinou, kdy začíná další kolo soutěže. Účast je možná i pro neregistrované zájemce o šachovou hru. Další informace a pokyny sledujte na stránkách www.chessfm.cz. Věřím, že u podobných soutěží může každý příznivce šachové hry nalézt potěšení ze svého oblíbeného koníčka.