Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

V úterý 19. listopadu bylo odehráno 9. kolo 18. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: D. Lička - M. Miča 1-0; K. Kubala - A. Frank 1-0; D. Mavrev - L. Buchta 1-0; M. Klus - J. Lepík 0-1; O. Matusík - S. Sysala 0,5-0,5; J. Pavlica - M. Frank 1-0; M. Saforek - J. Lavrišin 1-0; M. Boháč - B. Buchta 0-1; T. Adamec - J. Vaněk 1-0; V. Vyvial - V. Buchtová 1-0; P. Pravec - T. Schenk 0,5-0,5; D. Bortlík - I. Bebek 1-0; J. Bača - B. Pavlok 1-0; K. Koval - O. Šigut 0-1; J. Martikán - F. Buchta 1-0; D. Zmelty - Ludmila Lacková 1-0; L. Berka - J. Šuchma 1-0; 

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo Karel Kubala, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede Daniel Bortlík.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 19. listopadu se uskutečnilo 9. kolo Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, takže máme před sebou již jen poslední dvě kola, ve kterých se rozhodne nejen o celkovém pořadí, ale také o přerozdělení 12 vypsaných cen a jedné ceny pro přeborníka okresu Frýdek-Místek pro rok 2019. Tentokráte se k řádnému kolu dostavilo opět rekordních 37 hráčů, když v souboji bílí versus černí to tentokráte byl masakr pro černé, když skóre jednoznačně vyznělo pro vůdce bílých figur v poměru 13 : 3 při dvou remízách !?, přičemž o překvapivé výsledky, zejména na prvních šachovnicích, nebyla nouze.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v duelech 9. kola?

Lička

Miča

1 - 0

 

Pravec

Schenk

1/2

Kubala

Frank A.

1 - 0

 

Bortlík

Bebek

1 - 0

Mavrev

Buchta L.

1 - 0

 

Osina

Kaňák

1 - 0

Klus

Lepík

0 - 1

 

Bača

Pavlok

1 - 0

Matusík O.

Sysala

1/2

 

Koval

Šigut

0 - 1

Pavlica

Frank M.

1 - 0

 

Martikán

Buchta F.

1 - 0

Saforek

Lavrišin

1 - 0

 

Zmelty

Lacková Lud.

1 - 0

Boháč

Buchta B.

0 - 1

 

Berka

Šuchma

1 - 0

Adamec

Vaněk

1 - 0

 

Lacková Luc.

 

1 K

Vyvial

Buchtová

1 - 0

 

 

 

 

 

Právě dosud jasně vedoucí dvojice Marek Miča a Adam Frank našla v tomto kole své přemožitele v soupeřích Denise Ličky, resp. Karla Kubaly. Nedomnívám se sice, že by to jejich konečné umístění na prvních dvou místech ohrozilo, ale i tak je to překvapení. Do konce sice zbývají již jen 2 kola, ale zejména aktuálně 4. David Mavrev má k dobru 2 dohrávky, takže teoreticky při bodově úspěšných dohrávkách scházejících partií může stále atakovat pozice nejvyšší? Jen nevím, zda se mu podaří v této fázi turnaje ještě 2 odpovídající soupeře k dohrávkám nalézt ?? – několikrát jsem na to upozorňoval, že není dobré dohrávky scházejících partií odkládat.

            Přesto zásluhou těchto výsledků se situace v postupové tabulce poměrně hodně zdramatizovala – a teoreticky všech 8 reálně pokračujících hráčů ze skupiny s dvoubodovou bonifikací může stále bojovat o jednu ze 4 hlavních cen. Také snad poprvé v historii těchto turnajů nastává situace, že hned 2 hráči z nižší bonifikační skupiny mohou reálně zasáhnout do boje o čelná místa v hlavní skupině!! Je to zejména Denis Lička (přemožitel dosud neporaženého lídra turnaje), dělící v celkové postupové tabulce 3. a 4 místo. Ale také Lukáš Buchta, který má ale o celý bod méně, takže jeho šance uspět v „elitní“ skupině jsou u něho mnohem menší. O tom si však mohou rozhodnout samotní hráči.

Postupová tabulka v příloze je poprvé uspořádána do pořadí hráčů v jednotlivých bonifikačních skupinách, i když změnit to mohou právě ambice zmíněných hráčů, kteří by se rozhodli vzdát boje o pořadí a ceny své bonifikační skupiny za možnost bojovat o umístění v té skupině nejvyšší…?

To výše okomentované jen dokládá mnou již dříve napsané, že aktuální skupina hráčů s jedním nasazovacím bodem, je mimořádně aktivní a výkonnostně progresívní, což dodává soutěži nejen ten správný náboj, ale je i příslibem posílení turnaje v dalším období. Opět zůstanu u teorie, podle které může o 4 vypsané finanční ceny bojovat v této skupině stále ještě 12 hráčů !! Dá se tedy i nadále očekávat nelítostný boj – a pokud by někdo ze zmíněné dvojice oželel vizi zisku ceny v této kategorii za boj o umístění v absolutním pořadí, tak potom by byl boj o ceny ještě zajímavější…?

Přejděme však ke skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu. Zde již máme jasně „vyfiltrovaného“ lídra skupiny – Daniela Bortlíka, který by se teoreticky mohl také vzdát boje o ceny v té nejnižší skupině. Vzhledem k tomu, že je dosud hráčem bez FIDE ELO, tak bych mu já osobně doporučoval pokračovat ve své skupině, kde si může své startovní FELO jen a jen vylepšit – uvidíme, jak se rozhodne. Věcně i teoreticky vzato, je i v této skupině stále 11 hráčů s možností bojovat o některou ze 4 vypsaných cen.

V minulosti jsem často dával do srovnání turnaj s účasti hráče v soutěži družstev, když za jedno družstvo odehraje maximálně 11 partií - stejně jako v tomto turnaji (který se ale za stejné období uskuteční 2x). Také další srovnání, že celé osmičlenné družstvo za sezónu odehraje 88 partií není nic proti tomu, že v turnaji již nyní je odehráno 164 partií – a zcela jistě bude překonán dvojnásobek toho, co se dá odehrát v soutěži družstev. Tím nechci dehonestovat soutěž družstev – ale pro toho, kdo chce aktivně trénovat v době, kdy nejsou žádné velké OPENY, tak právě takový turnaj je mimořádnou příležitostí.

Příští úterý je na pořadu poslední dohrávkový termín turnaje. Zde zopakuji upozornění na ustanovení z propozic soutěže, že dohrávky scházejících partií jsou možné jen do zahájení předposledního, tedy 10. kola (3. prosince). To pravidlo bylo zavedeno z důvodu korektnosti boje o vypsané ceny. Navíc k tomu přibude i další osvědčené pravidlo, že v těch posledních dvou kolech budou proti sobě prioritně nasazováni hráči se stejnou bodovou bonifikací.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala