Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 8. kolo

V úterý 12. listopadu bylo odehráno 8. kolo 18. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - D. Mavrev 1-0; M. Klus - A. Frank 0-1; J. Lavrišin - K. Kubala 0-1; J. Lepík - D. Lička 0-1; M. Frank - L. Buchta 0-1; J. Pavlica - M. Saforek 1-0; O. Matusík - B. Buchta 1-0; S. Sysala - T. Schenk 1-0; J. Osina - M. Boháč 0-1; D. Bortlík - B. Pavlok 1-0; P. Pravec - F. Buchta 1-0; V. Buchtová - K. Koval 1-0; I. Bebek - V. Vyvial 0-1; O. Šigut - J. Bača 1-0; V. Kaňák - Lucie Lacková 1-0; P. Matusík - J. Martikán 0-1; L. Berka - Ludmila Lacková 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo Karel Kubala, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede Jakub Vaněk.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 12. listopadu se uskutečnilo 8. kolo Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, takže se pomalu ale jistě blížíme do finále - a nyní již zbývá odehrát jen poslední tři kola. Tentokráte se k řádnému kolu dostavilo 34 hráčů, když během týdne byly odehrány ještě 2 dohrávkové partie, tak jsme na 19 duelech z 20 možných!! Co více ? – na všech šachovnicích se hrálo jako o život a bez jediné remízy si bílí připsali 9 a černí 8 bodů … Z dosavadních 8 kol a reálně odehraných 144 patií skončilo zatím jen 14 nerozhodně – a to nevím ani o jedné z nich, která by byla z kategorie remíz „velmistrovských“. I to je velký bonus turnaje, kde skutečně všichni zúčastnění hrají naplno tak, jak jim to jejich aktuální výkonnost dovoluje. Tréninkový přínos pro zúčastněné hráče je nesporný!

 

Jaké byly dosaženy výsledky v duelech 8. kola?

Miča

Mavrev

1 - 0

 

Bortlík

Pavlok

1 - 0

Klus

Frank A.

0 - 1

 

Pravec

Buchta F.

1 - 0

Lavrišin

Kubala

0 - 1

 

Buchtová

Koval

1 - 0

Lepík

Lička

0 - 1

 

Bebek

Vyvial

0 - 1

Frank M.

Buchta L.

0 - 1

 

Šigut

Bača

1 - 0

Pavlica

Saforek

1 - 0

 

Kaňák

Lacková Luc.

1 - 0

Matusík O.

Buchta B.

1 - 0

 

Matusík P.

Martikán

0 - 1

Sysala

Schenk

1 - 0

 

Berka

Lacková Lud.

0 - 1

Osina

Boháč

0 - 1

 

 

 

 

 

Již podvakráte jsem psal, že mládežnický tandem Marek Miča a Adam Frank hraje v turnaji „extraligu“ a i po tomto kole zvýšili svůj náskok na další skupinku pronásledovatelů – nyní již jsou odstupem dvou resp. 1,5 bodů na své pronásledovatele. Je pravdou, že aktuálně pátý David Mavrev má k dobru 2 dohrávky, takže teoreticky při bodově úspěšných dohrávkách scházejících partií může stále (jako jediný) atakovat pozice nejvyšší?

Mnohem nepřehlednější (a tím i dramatičtější) bude boj o další pořadí, když v rozmezí 5,5 až 6,5 bodů v postupové tabulce se nachází aktuálně hned 11 hráčů!! Zde je pozoruhodné, že hned 6 z nich je ze skupiny hráčů, kteří mají o 1 nasazovací bod méně! Ve skončeném 8.kole došlo hned ke třem „prolínacím“ soubojům, kde rozdíl vyššího ELO popřel v duelu černými jen Denis Lička v partii proti Jaroslavu Lepíkovi. Tím pádem tvoří spolu s Lukášem Buchtou dvojici vystoupivší na dělené 3. až 5. místo, přestože mají z nasazení jednobodový handicap… Již jen tento fakt dává turnaji velmi atraktivní náboj do zbylých kol soutěže. Ale i tito dva lídři skupiny mají „v patách“ s bodovým odstupem hned 4 další hráče stejného bonifikačního uskupení.

Přejděme však ke skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu. I zde máme 2 hráče, kteří v této kategorii hrají svoji „extraligu“ – jsou to Jakub Vaněk a Daniel Bortlík, kteří přes 2 neodehrané partie se vklínili mezi hráče vyšší bonifikační skupiny. Skoro je boj o tom, komu z nich se podaří potenciál dohrávek zrealizovat a v nich bodovat?? Z pohledu sportovního by bylo ideální, kdyby obě scházející partie odehráli spolu. I oni však mají s bodovým odstupem šestičlennou skupinu pronásledovatelů, takže i v této skupině boj o 4 vypsané ceny bude zřejmě až do posledního kola dramatickou a otevřenou záležitostí.

Příští úterý je na pořadu 9. kolo turnaje, po němž následuje poslední dohrávkový termín. Tím se také krátí čas na dohrávky scházejících partií, což je podle propozic možné jen do zahájení předposledního, tedy 10. kola (3.prosince). To pravidlo bylo zavedeno z důvodu korektnosti boje o vypsané ceny. Navíc k tomu přibude i další osvědčené pravidlo, že v těch posledních dvou kolech budou proti sobě prioritně nasazováni hráči se stejnou bodovou bonifikací.

I přes pokročilost turnaje je do něj možné vstoupit prakticky kdykoli - tudíž i nadále platí pozvánka k účasti pro další milovníky šachu, které můžeme do turnaje zapojit tak zvaně „na zkoušku“ - bez platby vkladu.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala