Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 5. kolo

V úterý 15. října bylo odehráno 5. kolo 18. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Vrubl - M. Miča 0-1; S. Sysala - A. Frank 0-1; K. Kubala - M. Saforek 1-0; J. Lepík - L. Buchta 1-0; J. Osina - O. Matusík 0-1; M. Klus - J. Lavrišin 0,5-0,5; F. Buchta - M. Frank 0-1; V. Kaňák - J. Pavlica 0-1; B. Pavlok - B. Buchta 0-1; D. Lička - D. Bortlík 1-0; O. Šigut - K. Koval 0-1; I. Bebek - D. L. Růčka 1-0; V. Vyvial - P. Pravec 0,5-0,5; Lucie Lacková - T. Schenk 0-1; J. Bača - J. Martikán 1-0; Ludmila Lacková - D. Zmelty 0-1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo Karel Kubala, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Ondřej Matusík, u hráčů bez bonifikace vede Jaromír Osina.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Odehráním partií 5. kola Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku se blížíme k polovině turnaje. Účast byla tentokrát rekordní – 33 hráčů!, což ovšem při lichém počtu zúčastněných současně znamenalo pro jednoho hráče kontumační bod, který uděluji jen velice nerad sad

 

Jaké byly dosaženy výsledky v 5. kole?

 

Vrubl

Miča

0 - 1

 

Pavlok

Buchta B.

0 - 1

Sysala

Frank A.

0 - 1

 

Lička

Bortlík

1 - 0

Kubala

Saforek

1 - 0

 

Šigut

Koval

0 - 1

Lepík

Buchta L.

1 - 0

 

Bebek

Růčka

1 - 0

Osina

Matusík O.

0 - 1

 

Vyvial

Pravec

1/2

Klus

Lavrišin

1/2

 

Lacková Luc.

Schenk

0 - 1

Buchta F.

Frank M.

0 - 1

 

Bača

Martikán

1 - 0

Kaňák

Pavlica

0 - 1

 

Lacková Lud.

Zmelty

0 - 1

 

 

 

 

Matusík P.

 

1 K

 

Vzhledem k výši startovního FIDE-ELO hráčů se dá asi označit za překvapující jen výsledek na první šachovnici, kde nasazená jednička v turnaji Vrubl Jaroslav, hrající bílými, neodolal vítěznému tažení Marka Miči. Jinak na ostatních šachovnicích bodovali vždy hráči výše nasazení. Neměli to však vůbec snadné a také snad poprvé s převahou bodovali vůdci černých figur v poměru 5 : 8, při dvou remízách. A zde je opět nutné vyzvednou mimořádně nekompromisní bojový duch turnaje, když jedna z těch nerozhodných partií byla po dlouhém boji Milana Kluse proti Janu Lavrišinovi ve věžovce při stejném počtu pěšců a druhá byla vůbec nejdelší partií večera po partii plné zvratů v duelu Václava Vyviala s Pavlem Pravcem. Prostě nemilosrdný a tréninkově mimořádně významný způsob hry všech zúčastněných hráčů!

Minule jsem psal o dvou „štikách v rybníce“ – Lukáši Buchtovi a Jaromíru Osinovi. Lukáš, díky raketovému startu tří výher ze tří partií vystoupal v postupové tabulce mezi hráče „elitní“ desítky – a tentokrát nestačil černými na Jaroslava Lepíka, jehož FELO je však o více než 400 bodů vyšší. I tak ale 3 uhrané body z 5 partií proti soupeřům s FELO v průměru o 300 bodů vyšším je velmi dobrým výsledkem. Nyní se již opět dostane mezi soupeře přiměřené výkonnosti – a pokud prokáže formu z dosavadních kol, tak může pomýšlet na velmi slušný nárůst svého FELO z turnaje. Jaromír Osina (zatím lídr skupiny hráčů bez nasazovací bonifikace) tentokráte přehnal svoji bojovnost násilnou „aktivní“ hrou na vítězství v duelu s Ondřejem Matusíkem s FELO o 270 vyšším – a v remízové pěšcovce zbytečně chyboval a nakonec prohrál. I on však má proti „elistům“ uhrány 3 body ze 4 partií a to ještě proti hráčům s průměrem o 121 FELO bodů vyšším. V jeho věku je navíc nutné ocenit mimořádnou bojovnost a touhu po vítězství i v rovné pozici. Zkušenosti takto nabyté jistě zúročí v dalších partiích…

Mezi hráče „elitní“ desítky se ze skupiny s jednobodovou bonifikací tak vklínili právě Ondřej Matusík a po dlouhém a dramatickém průběhu boje Ferdinanda Buchty s Martinem Frankem, kdy vůdce černých zvítězil, je Martin tím druhým, kdo čeří pořadí mezi skupinou hráčů disponujících +1 nasazovacím bodem navíc.

Až příští kolo se teprve přehoupneme do druhé půlky turnaje. K tomu je řada hráčů, kteří mohou dohrávkou scházejících partií významně zamíchat stávajícím pořadím. Na čele postupové tabulky se jeví jako jasný favorit Marek Miča, který ještě neprohrál. Přesto má „v patách“ několik konkurentů, kteří odehráním scházejících partií ho mohou dostihnout – D. Mavrev dvě scházející partie a J. Vrubl dokonce tři. Jak jsem ale psal minule, tak právě ti nejvýše nasazení mohou mít velmi brzy problém sehnat odpovídající dohrávkové soupeře.

V příloze na webu je nyní již kompletní tabulkový soubor, tudíž i s listem „cenový fond“. Tradičně bude rozděleno celkem 12 finančních cen – 4 pro každou bonifikační skupinu – plus v podzimním cyklu také tradiční cena pro nejlépe umístěného hráče okresu Frýdek-Místek, který se takto stává okresním přeborníkem.

Šesté kolo je na pořadu již příští úterý a po něm následuje 2. dohrávkový termín pro „dohnání“ scházejících partií (zájemci o dohrávky ale nemusí čekat až na úterý, ale scházející partie mohou odehrát i v jiném termínu). Zde zopakuji to, že do zahájení 7.kola mají hráči zpočátku zapsán do postupové tabulky fiktivní půlbod za každou neodehranou partii. Zmíněná „ochrana“ však poté končí a tyto fiktivní půlky se mění na nuly. Hráči jsou pak již nasazováni jen podle skutečně získaných bodů povýšených o nasazovací koeficient hráče. Proto s dohrávkami neváhejte a realizujte je co nejdříve.

Vzhledem k pokročilosti turnaje se pravděpodobnost zapojení nových účastníků snižuje, ale turnaj je otevřen pro nové zájemce až do konce a do turnaje je možné vstoupit prakticky kdykoli a není povinnost odehrát všech 11 partií. Pozvánka platí pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala