Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 4. kolo

V úterý 8. října bylo odehráno 4. kolo 18. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - K. Kubala 1-0; A. Frank - L. Buchta 1-0; D. Mavrev - M. Klus 1-0; F. Buchta - J. Lepík 0-1; T. Adamec - M. Saforek 0-1; B. Buchta - J. Osina 0-1; J. Lavrišin - M. Boháč 1-0; M. Frank - V. Buchtová 1-0; J. Pavlica - Lucie Lacková 1-0; B. Pavlok - T. Schenk 1-0; V. Kaňák - J. Bača 1-0; D. Lička - D. Zmelty 1-0; P. Pravec - Ludmila Lacková 1-0; L. Berka - I. Bebek 0-1; P. Matusík - V. Vyvial 0-1; J. Martikán - O. Šigut 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča a Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Lukáš Buchta, u hráčů bez bonifikace vede Jaromír Osina.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Odehráním partií 4. kola Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku jsme se matematicky přehoupli již za 1. třetinu turnaje. Předchozí úterý jsem psal komentář k dohrávkovému termínu, kde jsem vysoce hodnotil vysokou dohrávkovou aktivitu, když k partiím zasedlo 8 dvojic! Přesto je vidět, že zkušenosti hráčů z předchozích cyklů turnaje je naučily, že případné dohrávky partií nemá cenu příliš odkládat, protože zejména pro hráče z čela tabulky se později jen velmi těžko hledají vhodní dohrávkoví soupeři. Za uběhlý týden tak mimo běžných hracích úterků se odehrály ještě další 4 duely. Nejprve partie Lepík – Sysala 1/2 , poté se stejným výsledkem skončil duel Koval – Schenk a včera se uskutečnily ještě další dvě dohrávky Kubala – Lepík 1 : 0 a bílými zvítězil i Sysala nad Vyvialem. Prostě mezi 3. a 4. kolem se dohrálo (někteří si i partii předehráli) neuvěřitelných 12 partií!!

Zde je namístě také poznámka pro hráče, kteří ještě prostředí turnaje dobře neznají. Vzhledem k „volnosti“ podmínek v účasti u partií mají hráči zpočátku zapsán do postupové tabulky fiktivní půlbod za každou neodehranou partii. To slouží k tomu, aby byli nasazováni proti výkonnostně srovnatelným hráčům. Současně tím získávají časový prostor pro dodatečné odehraní scházejících partií. Zmíněná „ochrana“ však je pouze do 7.kola, resp. do druhého dohrávkového termínu po 6.kole. Poté se tyto fiktivní půlky mění na nuly v tabulce a hráč je již nasazován jen podle skutečně získaných bodů povýšených o nasazovací koeficient hráče. Proto s dohrávkami neváhejte a realizujte i mimo hrací úterky.

 

Pojďme však nyní k výsledkům 4. kola:

Miča

Kubala

1 - 0

 

Pavlica

Lacková Luc.

1 - 0

Frank A.

Buchta L.

1 - 0

 

Pavlok

Schenk

1 - 0

Mavrev

Klus

1 - 0

 

Kaňák

Bača

1 - 0

Buchta F.

Lepík

0 - 1

 

Lička

Zmelty

1 - 0

Adamec

Saforek

0 - 1

 

Pravec

Lacková Lud.

1 - 0

Buchta B.

Osina

0 - 1

 

Berka

Bebek

0 - 1

Lavrišin

Boháč

1 - 0

 

Matusík P.

Vyvial

0 - 1

Frank M.

Buchtová

1 - 0

 

Martikán

Šigut

0 - 1

 

Účast 32 hráčů je opět velkou odměnou organizátorům. O bojovnosti soutěže navíc svědčí nekompromisnost hry, když ani jeden duel 4. kola neskončil nějakou „velmistrovskou“ remízou!! Vůdci bílých figur tentokráte dominovali, když ze 16 odehraných duelů 10 vyhráli. Také je možno konstatovat, že se příliš mnoho překvapivých výsledků nenarodilo, když ti výše nasazení v drtivé většině případů naplno bodovali. Za překvapivé bych jen označil dva duely: Buchta B. – Osina J. 0 : 1 a Pavlok B. – Schenk T. 1 : 0, když v obou případech zvítězili hráči s osobním koeficientem o více nežli 200 ELO bodů nižším !

Minule jsem psal o dvou „štikách v rybníce“ – Lukáši Buchtovi a Jaromíru Osinovi. Lukáš vystoupal již velmi vysoko a přes nespornou bojovnost na 3. nasazeného Adama Franka nestačil. To se ale nedá říci o Jaromírovi, kterého tentokráte svedl los černými proti Bartoloměji Buchtovi, který jej převyšoval se svým ELO o 280 bodů – Jaromír přesto zvítězil a v tuto chvíli je již jediným hráčem z celého startovního pole se 100 % bodovým ziskem!! Přes dvoubodový handicap v nasazovacím koeficientu se takto probojoval mezi hráče z nejvyšší bonifikační skupiny a uvidíme, jak se mu tam bude dařit?

Zatímco na čele postupové tabulky se již s výjimkou jednoho hráče seřadili všichni účastníci se dvěma plusovými nasazovacími body, tak zcela jinak to vypadá ve středu tabulky. Zde se nyní velmi úspěšně vkliňují hráči bez nasazovacích bodů mezi ty ze střední skupiny a uvidíme, zda i zde se pořadí srovná podle nasazení, anebo se prosadí skupina níže nasazených „dravců“, kteří prokážou svůj výkonnostní růst a zabojují nejen o body v tabulce, ale zejména o nárůst svého FELO…?

Již nyní je v příloze na webu téměř kompletní tabulkový soubor, když k jeho kompletu již schází jen list „cenový fond“. Rozdělení cen v souladu se zavedenými zvyklostmi provedeme podle odhadovaných poplatků, vybraných vkladů a dotací do příštího kola.

Mimo to se tradičně zaobírám i některými statistickými výstupy. Tentokráte jsem si chtěl udělat přehled o věkové struktuře účastníků. A bilance je opravdu zajímavá. Počet mládežnických účastníků do 18 let je 15, když nejmladší účastníci – Lackové Lucii – je teprve 7 let. Oproti tomu je skvělým údajem start seniorů (v tomto případě kategorie nad 60 let), kterých je v turnaji 14 !! a nejstarší Karel Koval oslaví zanedlouho 98 let!! Co více, je velmi potěšitelné, že v turnaji je tak početné zastoupení těch starších milovníků šachu, kteří se přece jen občas musí smířit s tím, že to dravé mládí, bez bázně a hany nejednou ty kmety nemilosrdně porazí J Středová skupina intervalu 18 až 59 let pak tvoří zhruba zbylou třetinu, když zatím jich v turnaji startuje 12.

Úmyslně píšu „zatím“, protože i v minulých cyklech se do turnaje ještě i v této fázi zapojil nejeden nový hráč. To je samozřejmě i má tradiční pozvánka pro další milovníky šachové hry, když vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli a není povinnost odehrát všech 11 partií.

5. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala