Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - závěrečný komentář

Ani 20. cyklu oblíbeného Otevřeného šachového turnaje nebylo souzeno dojít až do cíle a podobně jako turnaj předchozí, byl i tento ukončen z důvodů pandemie předčasně. 

 

Ve svém tradičním komentáři se za "torzem" turnaje ohlíží jeho hlavní organizátor Karel Kubala.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

S určitým smutkem na duši píšu tyto tradiční řádky - „ohlédnutí za turnajem“. Přestože 20. cyklus Otevřeného šachového turnaje byl jubilejní, tak všeobecná pandemická situace a jí vyvolaná celostátní opatření znamenala, že se právě tento jubilejní turnaj zapíše do dějin jako nejnezdařilejší. Již jarní 19. cyklus turnaje se ze stejného důvodu nedohrál v plném rozsahu, ale podařil se alespoň uzavřít po odehrání osmi kol. Ta podzimní část již byla zastavená po 3. kole L, takže jsme museli upustit i od jakéhokoli vyhodnocování pořadí.

Dříve, v době psaní těchto řádků, jsem již měl rozpis nového jarního turnaje, rozeslané pozvánky na více nežli 200 adres a mnoho z vás se již těšilo na zahájení dalšího cyklu. Tudíž smutek z nedokončeného 20. turnaje je umocněn navíc tím, že je nyní více nežli jisté, že v lednu se asi nebude dát zahájit ani 21. cyklus turnaje.

Přes tento smuteční úvod se pokusím provést tradiční ohlédnutí za událostmi a výsledky, kterých se i v nedokončeném turnaji dosáhlo. Reálně se do turnaje zapojilo 28 hráčů a po třech kolech bylo odehráno 34 partií ! – tudíž herní aktivita velmi vysoká, když uvážíme, že někteří hráči nastoupili do turnaje později. I přes překážky a nemožnost hrát partie ve středisku SVČ Klíč, se zájem o odehrání partií projevil i tím, že se ještě uskutečnilo dalších 20 duelů, z nichž poslední byly se odehrály 14. prosince !! Rekordmany v počtu odehraných partií byli se 7 partiemi Pavel Pravec a ve finiši dosáhnul na stejný počet partií i Milan Klus. Oba také za svoji bojovnost jsou odměnění nejvyšším přírůstkem na FIDE ELO – Pavel +22 ELO bodů za uhraných 4,5 bodů ze 7 a Milan +25 ELO bodů za 3,5 bodů, když ale Milan docílil svůj výsledek převážně v duelech proti výše nasazeným hráčům. Milan Klus se tak stal mezi seniory rekordmanem v získaném ELO. Jak se všeobecně ví, tak mládežníci mají pro výpočet ELO dvojnásobný rozvojový koeficient, takže při stejném výsledku se jim změna ELO provádí dvojnásobkem oproti dospělákům. Absolutním rekordmanem v turnaji se tak stal Hynek Létal, který sice proti „elistům“ odehrál jen 4 partie se ziskem 2 bodů, ale jelikož soupeři byli s výrazně vyšším ELO, tak jeho přírůstek je neuvěřitelných + 44 ELO bodů – gratuluji! Drobné přírůstky zaznamenali i velice aktivní sourozenci Buchtovi, když Viktorie si za svých 3,5 bodů z 5 připisuje +16 ELO bodů a Bartoloměj za 3 body ze 6 alespoň +12 ELO bodů. Maličké potěšení může mít i Jonáš Létal, když za 1 bod ze 2 partií poskočí se svým ELO o +16 bodů!

Jakékoli pořadí z turnaje se nedá vyhodnocovat, ale co se týká bodových zisků, tak zcela jednoznačně nejlepší bodový zisk zaznamenal 2. nasazený Karel Kubala výsledkem 5 bodů z 5 partií !! Soupeře měl ze 4. až 7. místa startovací listiny a je jasné, že nejtěžší duely proti 1. Pavlu Nováčkovi a 3. nasazenému Michalu Saforkovi měl teoreticky ještě před sebou. Oba tito hráči již však měli jednobodovou ztrátu za  2 remízy ze 3 partií, takže K.Kubala měl turnaj velice dobře rozehraný… Objektivně je ale nutno říci, že z pohledu průměrného ELO byl tento turnaj jeden z nejslabších, když zejména několik tradičních seniorů, již z důvodů koronavirového rizika, do podzimního turnaje se ani nepřihlásili. Dále byli bodově úspěšní ti, co jsem je komentoval z pohledu zisku ELO bodů a pro malý počet odehraných partií a zejména nestejného počtu partií se to ani pořádně nedá hodnotit.

Co napsat na závěr? Předně všem milovníkům šachové hry přeji za současné situace do nového roku zdraví a zase zdraví! Nám všem, aby se situace co nejrychleji zlepšila, i když se asi do dřívějšího normálu moc rychle nedostaneme. K tomu jen dodám, že pokud by to obecná situace dovolovala, tak jsem opět připraven další cyklus turnaje zorganizovat a při pozdějším zahájení třeba i na méně kol, ale s osobním přáním, aby se již zase mohlo hrát…

 

Karel Kubala