Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 29. září bylo vyhrazeno dohrávkám již 20. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Saforek - V. Vyvial 1:0; M. Frank - Č. Kalus 1:0; P. Matusík - H. Létal 0:1; J. Konečný - M. Frank 1:0.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Viktorie Buchtová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Ve 20. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek bylo toto úterý dohrávkovým termínem. Je sice pravdou, že jeden z přihlášených hráčů se ze zdravotních důvodů vzdal další účasti, ale současně se nám přihlásili dva noví zájemci, takže nyní máme na startovní listině až neočekávaně vysoký počet 29 hráčů!

V dohrávkovém termínu se uskutečnily za úterý a středu celkem 4 dohrávky a jelikož jsem výsledky obdržel se zpožděním a k tomu se objevily problémy způsobené vyhlášenými restrikcemi z důvodů šíření coronaviru, tak i mé zpravodajství nabralo zpoždění.

Nebýt nových hráčů, tak by nám scházely do plného počtu odehrát jen 3 partie! a v dohrávkách byly zaznamenány tyto výsledky:

 

Saforek

Vyvial

1 - 0

 

Matusík P.

Létal H.

0 - 1

Frank

Kalus

1 - 0

 

Konečný

Frank

1 - 0

 

Za překvapivé se dá asi označit vítězství Jakuba Konečného proti Martinu Frankovi, ale Jakub je poslední dobou mimořádně hráčsky aktivní, takže jeho současná výkonnost zřejmě bude o hodně vyšší, nežli aktuální F-ELO 1245.

Dosažené výsledky zcela zákonitě zobjektivizovaly průběžné pořadí, když Michal Saforek s jednobodovou ztrátou se zařadil mezi čtveřici pronásledovatelů nyní vedoucího Karla Kubaly. Podobně bodové zisky Martina Franka, Hynka Létala i Jakuba Konečného je posunuly do šestičlenné skupiny hráčů bez nasazovacího bodu, kteří zase tvoří tým pronásledovatelů Viktorie Buchtové.

Nyní však přejděme k situaci nejaktuálnější, která nám narušuje naplánovaný další běh turnaje. Jak již byli účastníci turnaje spraveni, místo konání naší soutěže – SVČ Klíč – je z důvodů šíření coronaviru od pondělí na 2 týdny uzavřeno L. Pokud by to bylo jen na dva týdny, tak by se nic dramatického nedělo, protože máme v rezervě 2 dohrávkové termíny, můžeme stanovit i nějaký doplňkový hrací termín a také je možnost odehrát řadu duelů někde v soukromí.

V tuto chvíli bych chtěl zmínit pár poznámek k právě poslední možnosti, jak pokračovat ve hře a doplnit si počet odehraných partií, ať již v konečném účtování budou součástí řádného kola, nebo budou představovat formu předehraných partií. Takovou hru je možné uskutečnit ve dvojicích, které se na takové partie spolu domluví a dohodnou si místo hry. Šachovnici asi každý má a může být jen problém se šachovými hodinami. Po dohodě s A. Surmou by však měly být hodiny k jednorázovému zapůjčení na recepci v Klíči, kde byste je měli ihned po odehrání partie vrátit. Nezapomeňte pak jen nahlásit výsledek partie pisateli těchto řádků. Další podrobnosti a instrukce budou zaslány mailem na účastníky turnaje.

Na závěr snad jen poznámka, že podle propozic soutěže jsou po 3. kole definitivně stanovaná nasazovací čísla hráčů i jejich bodové bonifikace. Navíc tabulkový soubor, který je součástí tohoto zpravodajství, již obsahuje všechny běžné tabulky, vyjma listu o rozdělení cenového fondu, který by měl být stanoven po odehrání 4. kola turnaje. Optimisticky se rozloučím s přáním, že se opět brzy setkáme v plném počtu při dalším řádném kole turnaje.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala