Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky dohrávek

Úterý 1. března bylo vyhrazeno druhým dohrávkám 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: V. Vyvial - T. Schenk 1:0; M. Saforek - K. Kubala 0:1; L. Berka - J. Kožušník 0:1; Luc. Lacková - Lud. Lacková 1:0; K. Kubala - M. Štěpán 1:0.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Martin Vašínek, 3. místo Jakub Konečný, který je zároveň nejlepším hráčem bez bonifikace.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Úterý 1. 3. 2022 byl podle časového rozpisu na pořadu 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje druhý dohrávkový termín, po kterém se pomyslně posunujeme do 3. čtvrtiny soutěže. Je to zákonité, že v dohrávkovém termínu bývá těch odehraných partií méně, ale i těch 5 duelů doplnilo dost významně tabulky turnaje. Přesto jsem překvapen tím, že se dohrávkového termínu nezúčastnilo více našich talentů, kteří v termínu 8. kola turnaje budou účastníky MČR mládeže?? Zaznamenali jsme jen předehrávku partie mezi sestrami Lackovými a další 4 účastníci zatím žádnou podobnou aktivitu neohlásili?

 

Jaké byly odehrány duely za poslední týden?

Vyvial

Schenk

1 - 0

 

Lacková Luc.

Lacková Lud.

1 - 0

Saforek

Kubala

0 - 1

 

Kubala

Štěpán

1 - 0

Berka

Kožušník

0 - 1

 

 

 

 

 

Nejaktivněji si počínal nejvýše nasazený hráč Karel Kubala, kterému z důvodů zdravotních komplikací chyběly do plného počtu 2 partie a za ten týden stihnul odehrát obě. Partie proti Michalovi Štěpánovi nebyla vůbec zajímavá, když Michal dal celkem nepochopitelně v 10. tahu jezdce za pěšce a partie poměrně brzy skončila vítězstvím K. Kubaly. Nevím sice, proč jsem napsal, že Michal nepochopitelně ztratil figuru, když v duelu Michala Saforka proti K. Kubalovi ten druhý jmenovaný si prakticky nechal již svým 4. tahem chytit střelce a od 9. tahu hrál bez něj, pouze s kompenzací jednoho pěšce a výhodou pokažení rošády bílého a postavení bílého krále. Přesto byla partie dramatická a zpětná analýza jistě nabídne celou škálu lepších pokračování za obě strany. Vítězem se ale překvapivě, po úvodním výpadku, stal po 33 tazích K. Kubala. Vzhledem ke dvěma dohrávkovým výhrám se tak K. Kubala dostal na samostatné 1. místo postupové tabulky. Další duely asi svými výsledky odpovídají současné formě hráčů i jejich postavení v tabulce.

Již podvakráte jsem informoval o tom, že nově musíme výsledky průběžně zasílat na FIDE každý měsíc, což se také za měsíc únor uskutečnilo. Řada hráčů samozřejmě hraje i různé soutěže družstev, které jsou rovněž zasílány k zápočtu v měsíčních intervalech. Takže vlastní korekce osobních koeficientů jsou nejen z našeho otevřeného turnaje, ale i z dalších startů jednotlivých hráčů. Všichni jsou jistě zvědaví, nakolik se ta jejich výkonnost měřená koeficientem ELO za poslední měsíc změnila? U všech hráčů jsem ty jejich aktuální hodnoty dopsal do sloupce na konci postupové tabulky. Z prostých čísel je vidět, že i ten otevřený turnaj hrají zejména hráči, kteří jsou aktivní a chtějí dosáhnout dalšího růstu své výkonnosti. Nyní to vypadá, že je aktivních účastníků turnaje 24. Z toho hned 12 zaznamenalo za ten minulý měsíc nárůst svého FELO a jen šesti z nich osobní koeficient poklesl. „Skokankou“ měsíce se stala zcela jasně Lucie Lacková s přírůstkem  +FELO bodů. Jen o pět bodů méně si připsal za měsíc únor Martin Vašínek a není divu, že trojici nejúspěšnějších doplňuje Jakub Konečný s +39 FELO body – všem úspěšným gratulujeme!

Příští úterý bude na pořadu 7. kolo soutěže, kde se tradičně těšíme na co největší účast startujících hráčů. Také doufám, že ještě někteří hráči stihnou během nadcházejícího týdne odehrát nějakou scházející partii a naši účastníci MČR případně i svoji partii předehrát.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala