Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 9. kola

V úterý 16. listopadu bylo odehráno 9. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: V. Buchtová - K. Kubala 0:1; M. Saforek - B. Buchta 0:1; T. Horková - V. Vyvial 1:0; M. Frank - M. Klus 0,5:0,5; Luc. Lacková - J. Lavrišin 1:0; D. Zmelty - Lud. Lacková 1:0; P. Pravec - T. Schenk 1:0; M. Pravec - J. Kožušník 0,5:0,5.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Jiří Martikán, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 16.11.21 se odehrálo 9. kolo 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek. Po minulé nejslabší účasti 19 hráčů na náš turnaj ještě více dolehly koronavirové karantény a k aktuálnímu kolu přišlo jen 16 hráčů, když ta epidemická absence se týkala nejméně 6 hráčů L Přesto jsme opět byli svědky velmi bojovných partií, když bílí zvítězili 4x oproti dvěma výhrám černých při dvou nerozhodných výsledcích.

 

V 9. kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Buchtová

Kubala

0 - 1

 

Lacková Luc.

Lavrišin

1 - 0

Saforek

Buchta

0 - 1

 

Zmelty

Lacková Lud.

1 - 0

Horková

Vyvial

1 - 0

 

Pravec P.

Schenk

1 - 0

Frank

Klus

1/2

 

Pravec M.

Kožušník

1/2

 

Je již jasné, že mimořádně dobré výsledky Terezky Horkové nejsou náhodné, když tentokráte se stal její „obětí“ Václav Vyvial. Dosažených reálných 6,5 bodů z 9 partií proti hráčů s průměrným ELO o 297 vyšším je až neuvěřitelné a přes hendikap 2 nasazovacích bodů zaujímá v postupové tabulce vynikající 4. místo!!

Díky absencím hráčů v minulém kole a ještě větším neúčastem v tom 9. kole je samozřejmě postupová tabulka hodně zkreslená a bude i otázkou kolik hráčů bude schopno realizovat své dohrávky scházejících partií?

Zdánlivě jasné je čelo v absolutním pořadí, kde se oddělili od dalšího pelotonu Karel Kubala s 9 body a Bartoloměj Buchta s Michalem Saforkem s 1,5 bodovým odstupem zpět. Zde ovšem Bertík má k dobru 2 dohrávky, tudíž stále může pomýšlet na celkové vítězství. V dalším sledu je o další bod zpět Denis Lička také se 2 chybějícími partiemi.

Skupině hráčů s jednobodovou bonifikací vévodí trojice hráčů, kterým shodně schází také po jedné neodehrané partii – jsou to Jiří Martikán, Martin Frank a Jaroslav Osina.

V té nejnižší skupině je nyní pořadí Tereza Horková se 6,5 body. Zpět o bod, ale s jednou neodehranou partií je Hynek Létal a o další půlku zpět Lucie Lacková.

To je zevrubný komentář potenciálních „medailistů“ ve všech třech bonifikačních skupinách. Přesto se v každé skupině hraje o 4 finanční ceny – a do toho s možností dohrávek a ještě 2 kol do konce turnaje může zasáhnout mnohem větší počet hráčů…

Příští týden je na pořadu poslední dohrávkový termín turnaje, když je samozřejmě možné odehrát i partie mimo hrací úterky. Nyní do plného počtu schází 11 partií, což se jistě zcela nepodaří – ale i tak předpokládám, že hráči co nejvíce tuto možnost využijí, protože podle propozic turnaje jsou dohrávky akceptovány jen do zahájení předposledního, tedy 10. kola, které je na programu 30.11.2021.

Také ještě nyní je možné dohrávky realizovat mezi hráči různých bonifikačních skupin, ovšem již s dodržením pravidla plus-mínus jeden bod v postupové tabulce a plus-mínus 3 místa ve startovní listině. Navíc od 10. kola se již budou hráči nasazovat mezi sebou jen v jednotlivých bonifikačních skupinách, aby boj o vypsané ceny byl maximálně korektní.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala