Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 8. kola

V úterý 9. listopadu bylo odehráno 8. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - T. Horková 1:0; V. Vyvial - M. Saforek 0:1; J. Martikán - J. Osina 0:1; M. Klus - V. Buchtová 0:1; J. Lavrišin - M. Frank 0:1; T. Schenk - D. Zmelty 0,5:0,5; Lud. Lacková - J. Konečný 1:0; Luc. Lacková - Č. Kalus 1:0; P. Bužek - T. Adamec 0:1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Jiří Martikán, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Odehráním 8. kola 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek jsme již v reálném boji nejen o medailové pozice ve všech třech bonifikačních skupinách, ale také o 4 ceny pro každou skupinu hráčů. Odehráním dalších 9 partií jsme se přehoupli přes 100 odehraných partií (konkrétně 105), což z tréninkového hlediska má nesporný význam pro všechny zúčastněné hráče. Přesto se jednalo o kolo s dosud nejnižší účastí 19 hráčů. Věřím, že o to větší bude aktivita v dohrávkách, když se zcela jasně blížíme do finále.

 

V 8. kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Kubala

Horková

1 - 0

 

Schenk

Zmelty

1/2

Vyvial

Saforek

0 - 1

 

Lacková Lud.

Konečný

1 - 0

Martikán

Osina

0 - 1

 

Lacková Luc.

Kalus

1 - 0

Klus

Buchtová

0 - 1

 

Bužek

Adamec

0 - 1

Lavrišin

Frank

0 - 1

 

 

 

 

 

Po dlouhé době byli úspěšní hráči s černými figurami, když zaznamenali skóre 3 : 5, při jenom nerozhodném výsledku.

Tentokráte těch „překvapivých“ výsledků nebylo až tak moc. Podle konečných výsledků snad jen vítězství Ludmily Lackové v partii nad Jakubem Konečným by se takto dala označit – ale obě sestry tentokráte naplno bodovaly a zatímco v přechozích cyklech turnaje byly pro většinu soupeřů snadnými přispěvateli bodů, tak nyní je vidět, že „trpělivost růže přináší“ a Ludmila má z 8 kol již reálně uhraných 4,5 bodů a Lucie o půlku méně!  K možnému překvapení měla velmi blízko Terezka Horková, která se tentokráte již objevila na nejvyšším nasazení proti dosavadnímu lídru Karlu Kubalovi. Černý chybně v 15. tahu dobíral „pěšce navíc“. Ani jeden z hráčů při partii neviděl vyhrávající tah Terezky Sd3. I tak to byl lítý boj, když partie skončila až po třech hodinách v 59. tahu, kdy nakonec K. Kubala uplatnil svoji převahu 669 FELO bodů a zaznamenal další bod do postupové tabulky. To ho v této chvíli nadále staví do vedoucí pozice v průběžné postupové tabulce s půlbodovým náskokem před Michalem Saforkem. Zde je nutné ovšem říci, že za oběma s dalším bodovým odstupem jsou hned 2 pronásledovatelé, když B. Buchtovi ale scházejí k dohrání 2 partie a D. Ličkovi jedna. Pokud by byli v dohrávkách 100% úspěšní, tak by to v absolutním pořadí hodně zamíchalo.

Ve skupině hráčů s jedním nasazovacím bodem se situace zdramatizovala. Dosud výrazně „zářící“ Jiří Martikán tentokráte podlehnul v duelu Jaroslavu Osinovi, který ho takto bodově dostihnul. Navíc mají v „zádech“ hned dva pronásledovatele Václava Vyviala a Martina Franka, kterému navíc schází do plného počtu jedna partie – a případný bodový zisk z dohrávky by jej dokonce vynesl na vedoucí pozici této skupiny hráčů

V nejnižší bonifikační skupině je asi o favoritech rozhodnuto, když s bodovým náskokem v poli dalších hráčů jsou Terezka Horková a Hynek Létal s bodovým náskokem před další a jedinou pronásledovatelkou Ludmilou Lackovou.

Před sebou máme příští úterý 9. kolo turnaje s následujícím posledním dohrávkovým termínem. Poté již nelze realizovat ani dohrávky nebo předehrávky partií! Navíc v posledních dvou kolech budou proti sobě nasazování hráči výhradně proti soupeřům se stejnou výši pomocného nasazovacího koeficientu (záruka korektnosti boje o finanční ceny ve všech třech skupinách turnaje).

Dosud rozehraný turnaj má mimořádný náboj a atraktivitu, co se výsledků týká a také velkého počtu účastníků, kteří stále mohou bojovat o některou ze 13 finančních cen.

Oproti dřívější „volnosti“ realizace dohrávek scházejících partií, bude nyní již nutné dodržovat ustanovení bodu 2.4 propozic turnaje, který hovoří o tom, že jsou přípustné dohrávky mezi hráči podle startovní listiny +- 3 místa a +- 1 bod v aktuální postupové tabulce. Jedná se skutečně o korektnost zejména v boji o vypsané ceny v turnaji, takže výjimky již nebudou možné. Proto neváhejte s možností dohrávek scházejících partií i mimo hrací termíny, ke kterým všichni hráči tradičně obdrží návrhy na vhodné soupeře.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala