Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 7. kola

V úterý 2. listopadu bylo odehráno 7. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: B. Buchta - M. Saforek 1:0; K. Kubala - V. Vyvial 1:0; J. Osina - D. Lička 0:1; V. Buchtová - J. Martikán 0:1; T. Horková - J. Lavrišin 1:0; V. Pecha - T. Schenk 1:0; H. Létal - T. Adamec 1:0; Č. Kalus - M. Frank 0:1; D. Zmelty - P. Bužek 1:0; M. Boháč - P. Pravec 0:1; D. L. Růčka - M. Pravec 0:1; J. Kožušník - A. Martikánová 1:0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Jiří Martikán, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Odehráním 7. kola 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek jsme již v reálném boji o medailové pozice ve všech třech bonifikačních skupinách. Odehráním dalších 12 partií se již blížíme k číslu 100, což z tréninkového hlediska má nemalý význam pro všechny zúčastněné hráče. A že budeme mít zcela jistě několik výkonnostních „skokanů“ se ukazuje již nyní jako realita.

 

V 7. kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Buchta

Saforek

1 - 0

 

Létal

Adamec

1 - 0

Kubala

Vyvial

1 - 0

 

Kalus

Frank

0 - 1

Osina

Lička

0 - 1

 

Zmelty

Bužek

1 - 0

Buchtová

Martikán

0 - 1

 

Boháč

Pravec P.

0 - 1

Horková

Lavrišin

1 - 0

 

Růčka

Pravec M.

0 - 1

Pecha

Schenk

1 - 0

 

Kožušník

Martikánová

1 - 0

 

 

Krédo turnaje je, že se nehraje na nerozhodné výsledky!! V tomto kole tak neskončila remízou ani jediná partie a vůdci bílých figur zaznamenali lehkou převahu když zaznamenali vůči černým skóre 7 : 5.

Přesto tentokráte těch „překvapivých“ výsledků bylo více, nežli obvykle – myšleno očekáváními výsledků z duelů mezi hráči s větším rozdílem jejich FELO koeficientu. Hned na 4. šachovnici to byl souboj naši reprezentantky v mládežnických soutěžích Viktorie Buchtové s Jiřím Martikánem, které dělilo 272 FELO bodů a navíc Viktorka měla bílé figury. Jiří nedávno začínal v turnaji jako úplný začátečník – a nyní poráží jednoho hráče za druhým s výkonností nejméně o jednu výkonnostní třídu silnější!! Hned na další šachovnici se udál souboj 10. nasazeného Jana Lavrišina s 24. hráčkou podle startovní listiny. Přes rozdíl FELO koeficientu 270 bodů, dokázala v partii zvítězit Terezka Horková! A pojďme dále: Hynek Létal patří do této chvíle k dalším příjemným překvapením turnaje, když tentokráte si bílými poradil s Tomášem Adamcem, jehož FELO je o 286 bodů vyšší!!

Vše bych shrnul hodnocením, že tento turnaj je zcela nestandardní, když těch překvapivých výsledků je neočekávaně mnoho a celá řada hráčů z nižších bonifikačních skupin se prodrala do pořadí těch bodově zvýhodněných…

Velice nepřehledná situace je v boji o absolutní pořadí, když tentokráte po prohře Michala Saforka v duelu s Bartolomějem Buchtou se do čela opět dostal Karel Kubala, který však má za sebou hned 3 pronásledovatele – M. Saforka, B. Buchtu a D. Ličku, když B. Buchta má „k dobru“ možný bodový zisk z jedné scházející partie.

Pořadí v postupové tabulce se tvoří nejen ze skutečně získaných bodů, ale k nim se přičítají i „nasazovací“ body. O to hodnotnější je dosavadní bodový zisk J. Martikána, který má aktuálně v postupové tabulce jen půlbodovou ztrátu na uvedenou trojku kandidátu na hlavní medailové pozice. Ze skupiny hráčů s jedním nasazovacím bodem však není úplně sám. Jen o půl bodu za ním je Václav Vyvial, který v tomto kole podlehnul lídrovi tabulky Karlu Kubalovi a o další půlku zpět je i Jaroslav Osina, který se hrubkou v lepší pozici připravil o bodový zisk v partii proti Denisu Ličkovi.

Poměrně hodně hráčům ze skupiny bez bodové bonifikace schází nějaké partie do plného počtu L V minulosti jsem mnohokrát psal o tom, že kdo chce bojovat o ceny a medailové pozice, tak bez odehrání plného počtu partií to dokáže jen stěží… O Terezce Horkové jsem se již zmínil – a ta má bez jakýchkoli pomocných bodů po 7. kole uhraných reálných 5,5 bodů, a to proti soupeřům s průměrným FIDE ELO o 244 vyšším!!! Velmi kvalitní je však i výsledek Hynka Létala, který rovněž proti silnějším soupeřům zaznamenal ze 7 duelů 4,5 bodů.

Dosud rozehraný turnaj má mimořádný náboj a atraktivitu, co se výsledků týká. Doufejme, že nynější coronavirová situace nám opět turnaj nezkomplikuje natolik, že bychom jej nemohli dokončit, protože již dvakrát se to stalo sad.

V každém případě jsem optimista a věřím na další setkání se všemi účastníky příští úterý na startu 8. kola turnaje. Užitečné určitě budou i možné dohrávky scházejících partií mimo hrací termíny, ke kterým všichni hráči obdrží návrhy na vhodné soupeře.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala