Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 6. kola

V úterý 19. října bylo odehráno 6. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: D. Lička - K. Kubala 0:1; M. Saforek - M. Klus 1:0; J. Lavrišin - V. Buchtová 0:1; M. Frank - V. Vyvial 0:1; J. Martikán - V. Pecha 1:0; J. Konečný - T. Horková 0,5:0,5; J. Osina - T. Schenk 1:0; T. Adamec - M. Boháč 0,5:0,5; D. Zmelty - H. Létal 0,5:0,5; P. Pravec - Lud. Lacková 0:1; M. Pravec - F. Lumbert 0:1; Č. Kalus - Luc. Lacková 1:0; J. Kožušník - D. L. Růčka 0:1; P. Bužek - A. Martikánová 1:0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Dnešním 6. kolem 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek jsme se přehoupli do druhé poloviny turnaje. Tentokrát byla účast rekordní, když z reálně zapojených 30 hráčů se jich na startu sešlo 28!! Je vidět, že v turnaji startují sami motivování hráči, neboť před druhým dohrávkovým termínem, který je na pořadu příští úterý schází do teoreticky plných 90 partií jen 12 dohrávek. Osobně jsem přesvědčen, že většina z nich se skutečně odehraje již během nadcházejícího týdne.

 

V šestém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Lička

Kubala

0 - 1

 

Adamec

Boháč

1/2

Saforek

Klus

1 - 0

 

Zmelty

Létal

1/2

Lavrišin

Buchtová

0 - 1

 

Pravec P.

Lacková Lud.

0 - 1

Frank

Vyvial

0 - 1

 

Pravec M.

Lumbert

0 - 1

Martikán

Pecha

1 - 0

 

Kalus

Lacková Luc.

1 - 0

Konečný

Horková

1/2

 

Kožušník

Růčka

0 - 1

Osina

Schenk

1 - 0

 

Bužek

Martikánová

1 - 0

 

Co nám přineslo 6. kolo?  

Po minulých dvou „debaklech“ hráčů s černými figurami se podruhé v tomto turnaji podařilo více bodovat černým, i když jen o jednu výhru navíc při třech nerozhodných výsledcích. Zcela pravidelně se snažím zmínit nějaké překvapivé výsledky. Zcela nepochybně zasluhuje vyzvednout dosavadní vystoupení Jirky Martikána v turnaji, když tentokráte zdolal bílými Vladana Pechu, jehož FELO je o 541 bodů vyšší !! – a se startovním číslem 21 se dere mezi vedoucí skupinu hráčů, kteří mají o jeden nasazovací bod navíc! Za zmínku jistě stojí i dosavadní výsledky Lidušky Lackové. Ta po předchozích rozpačitých výkonech dokonce ztratila své FIDE ELO. Nyní však ukazuje, že to byl zřejmě jen dočasný výpadek, když nyní po 6. kole má již reálně uhraných 3,5 bodů a v proběhlém kole zdolala Pavla Pravce s jeho koeficientem 1322 – jen tak dále !

Podobně jako minule se dá i po 6. kole říci, že se z postupové tabulky zdá, že čelo startovního pole je mimořádně vyrovnané, když bodový  rozdíl mezi prvním a šestým hráčem je pouze bod. Ve skutečnosti však z první šestice nemá ani jeden z hráčů odehrán plný počet partií. Dohrávky zřejmě vyjasní reálné pořadí hráčů. Nejvíce může do pořadí promluvit nejvýše nasazený Martin Tauš, který má v turnaji již 3 absence? Možné dohrávky by neměl odkládat, protože s blížícím se koncem turnaje bude ubývat počet potenciálních soupeřů

U těch, kteří jsou „zvýhodněni“ jedním nasazovacím bodem jsem již pochválil dosavadní vystoupení Jirky Martikána. Ve skutečnosti je v této skupině ještě jeden borec - Václav Vyvial, kterému chybí také jedna neodehraná partie, ale jeho dosavadní bilancí jsou 4 uhrané body z 5 partií a to proti soupeřům s průměrným FELO jen o 13 bodů nižším!

Ve spanilé jízdě pokračuje i Terezka Horková ze skupiny hráčů bez bodové bonifikace, která má reálně uhrané 4,5 body a nejenže je nyní v čelní skupině hráčů s jednobodovou bonifikací, ale atakuje dokonce pozice průběžného pořadí mezi nejvyšší bonifikační skupinou zvýhodněnou pro pořadí +2 nasazovacími body!! Její 4,5 body má navíc docílené proti hráčům s průměrným FELO o 239 bodů vyšším!! Pořadí dalších hráčů této skupiny  snad také trochu vyjasní dohrávky, když řadě z nich scházejí do plného počtu 2 nebo i 3 partie…

Již minule jsem upozorňoval, že nasazování je částečně zkresleno tím, že hráči mají dosud fiktivní půlbody za scházející partie, které však po dohrávkovém termínu budou zrušeny a nahrazeny nulami. Příští týden máme na pořadu druhý a předposlední dohrávkový termín Kdo má zájem o dohrávky, tak ze zkušeností doporučuji, aby to nenechával na poslední chvíli, protože se vám může stát, že později již nenajdete vhodného soupeře a bude požadavek na dodržování zásad pro soupeře podle propozic turnaje. Doufám tedy, že řada hráčů využije třeba i mimo hrací termín možnost odehrát scházející partie a tím si zajistit nejen boj o pořadí, ale také o vypsané finanční ceny.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala