Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 5. kola

V úterý 12. října bylo odehráno 5. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Klus - B. Buchta 0:1; K. Kubala - J. Lavrišin 1:0; M. Saforek - J. Martikán 1:0; V. Pecha - J. Osina 1:0; V. Buchtová - J. Konečný 1:0; T. Horková - T. Adamec 1:0; H. Létal - M. Frank 0:1; T. Schenk - F. Lumbert 1:0; M. Boháč - D. Zmelty 0,5:0,5; Lud. Lacková - Č. Kalus 0,5:0,5; Luc. Lacková - J. Kožušník 1:0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Bartoloměj Buchta, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Martin Tauš, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dnešním 5. kolem 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek se již blížíme polovině turnaje. Tentokrát byla účast trochu slabší, když k partiím přišlo 23 hráčů.

 

V pátém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Klus

Buchta

0 - 1

 

Létal

Frank

0 - 1

Kubala

Lavrišin

1 - 0

 

Schenk

Lumbert

1 - 0

Saforek

Martikán

1 - 0

 

Boháč

Zmelty

1/2

Pecha

Osina

1 - 0

 

Lacková Lud.

Kalus

1/2

Buchtová

Konečný

1 - 0

 

Lacková Luc.

Kožušník

1 - 0

Horková

Adamec

1 - 0

 

Bužek

 

1K

 

Co nám přineslo 5. kolo?  

Tentokráte měli opět jasně navrch vůdci bílých kamenů, když zaznamenali 7 vítězství oproti pouhým 2 bodům hráčům s černými kameny! Tentokráte jsme zaznamenali „rekordní“ 2 remízy, avšak obě partie byly ukončeny smírně ve dvou nejdelších partiích dne! Podle „papírových“ předpokladů – tedy podle výše ELO hráčů v jednotlivých duelech můžeme tentokráte označit za překvapující vítězství Terezky Horkové nad Tomášem Adamcem, když Terezka je nositelem ELO o 253 bodů nižším! Ostatní duely pak zaznamenaly „očekávané“ výsledky.

Po 5. kole se z postupové tabulky zdá, že čelo startovního pole je mimořádně vyrovnané, když 4 hráči mají 5,5 bodů a další dva 5. Ve skutečnosti však z první šestice má odehrán plný počet partií jen Milan Klus. Dalším chybí do plného počtu jedna partie a nejvýše nasazenému Martinu Taušovi dokonce partie dvě.

Je jasné, že s každým dalším kolem bude krystalizovat i pořadí hráčů nižších bonifikačních skupin. U těch, kteří jsou „zvýhodnění“ jedním nasazovacím bodem se bodově mezi „elitu“ tlačí jen Václav Vyvial, kterému chybí také jedna neodehraná partie.

Ze skupiny hráčů bez bodové bonifikace je zatím pověstnou štikou v rybníce Terezka Horková, která má reálně uhrané 4 body a nejenže je nyní v čelní skupině hráčů s jednobodovou bonifikací, ale atakuje dokonce pozice průběžného pořadí mezi nejvyšší bonifikační skupinu zvýhodněnou pro pořadí +2 nasazovacími body!! I v této skupině jsou však hráči, kterým schází do plného počtu jedna, či dvě neodehrané partie, takže situace se může ještě dosti podstatně změnit.

Zde chci upozornit hráče na to, že fiktivní půlbody za absenci mají jen dočasnou hodnotu a to do zahájení 7. kola. Příští týden máme na pořadu 6. kolo a další úterý je dohrávkový termín – poté tyto fiktivní půlky za absence budou nahrazeny nulami. Kdo má zájem o dohrávky, tak ze zkušeností doporučuji, aby to nenechával na poslední chvíli, protože se vám může stát, že později již nenajdete vhodného soupeře. Doufám tedy, že řada hráčů využije i mimo hrací termín možnost odehrát scházející partie a tím si zajistit nejen boj o pořadí, ale také o vypsané finanční ceny.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala