Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 4. kola

V úterý 8. února bylo odehráno 4. kolo 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Osina - K. Kubala 0,5:0,5; M. Klus - M. Vašínek 0:1; M. Saforek - J. Konečný 1:0; S. Sysala - V. Vyvial 1:0; D. Zmelty - J. Lavrišin 1:0; V. Buchtová - T. Schenk 1:0; T. Adamec - Luc. Lacková 0:1; Č. Kalus - H. Létal 0:1; J. Kožušník - Lud. Lacková 0:1; L. Berka - T. Horková 0:1.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Jaromír Osina, 3. místo Martin Vašínek,  u hráčů bez bonifikace vede Jakub Konečný.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Úterý 8.2.2022 bylo na pořadu 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje čtvrté kolo turnaje, což znamená, že jsme se již přehoupli přes první třetinu turnaje. Tentokrát byla účast poměrně velká, když z 26 zapojených hráčů se jich ke kolu dostavilo 21 a máme odehraných již 43 partií! Přesto po předchozích, zejména koronavirových absencích, nemá 13 hráčů – tedy přesně polovina –odehrán plný počet partií, což se ovšem dá dohnat formou dohrávek scházejících partií. Lichý počet účastníků na startu sice znamenal nepopulární rozhodnutí, že jsme museli jednomu hráči přisoudit kontumační bod – ale to již je úděl těch větších turnajů při nepravidelné účasti všech hráčů… sad

 

Jaké duely se uskutečnily ve 4. kole?

 

Osina

Kubala

1/2

 

Buchtová

Schenk

1 - 0

Klus

Vašínek

0 - 1

 

Adamec

Lacková Luc.

0 - 1

Saforek

Konečný

1 - 0

 

Kalus

Létal

0 - 1

Sysala

Vyvial

1 - 0

 

Kožušník

Lacková Lud.

0 - 1

Zmelty

Lavrišin

1 - 0

 

Berka

Horková

0 - 1

 

 

 

 

Bužek

 

1K

 

Už na první pohled je zřejmé, že šlo ve všech duelech o nekompromisní boj, když nerozhodný výsledek byl zaznamenán jen na první šachovnici – ovšem v nejdelší partii toho dne až po 51 tazích!!

Zde také mohu započít komentář k tak zvaným překvapivým výsledkům. Jaromíra Osinu dělilo od Karla Kubaly téměř 400 FELO bodů – přesto hrál velmi pozorně a asi i celou partii si bílými udržoval výhodu bílého. Nakonec i získal pěšce, ale to již v koncovce různých střelců asi byla skutečně pozice remízová.

Nesporně překvapivým výsledkem skončil duel Tomáše Adamce vs. Lucie Lacková, kde hráče výkonnostně dělí téměř 300 FELO bodů? Je zřejmé, že sestry Lackové výkonnostně rostou, ale Tomáš po slabších výsledcích v podzimním cyklu turnaje nějak stále nemůže chytit svoji dřívější formu a Lucka zvítězila??

Co nám ukazuje postupová tabulka? Na čele tabulky je poměrně „tlačenice“ – a to ještě dvěma 3,5-bodovým hráčům schází po jedné partii, kde dohrávky s plným bodovým ziskem by znamenaly dotažení se za lídra tabulky. Od skupiny hráčů s jedním nasazovací bodem zdánlivě odskočil i Václav Vyvial, který však zatím odehrál své partie proti třem nejvýše nasazeným hráčům, a i tak uhrál 1,5 bodů! To signalizuje, že je ve formě a na čelo se ještě dotáhne? Na pozice absolutního pořadí se také „tlačí“ hned trojice hráčů, kteří jsou „hendikepovaní“ o jeden bod nižším nasazovacím koeficientem. Jsou to David Zmelty, Jakub Konečný a s rezervou jedné dohrávky i Viktorie Buchtová.

Zatím jen ústně bylo sděleno účastníkům turnaje, že nově musíme výsledky průběžně zasílat každý měsíc, což má i pozitivní efekt, že zejména u mládežníků, kteří někdy rostou doslova raketově, se bude v duelech každý měsíc započítávat jejich zvýšené FELO. Podle propozic však jako pomocné kritérium při rovnosti bodů vycházíme ze startovního FELO. Nově tedy můžete vedle postupové tabulky vidět i to, jak se změnilo FIDE ELO hráčům během ledna.

Také v souladu s propozicemi je již doplněn i list cen vypsaných pro jednotlivé nasazovací skupiny. Pro pořadí v absolutním pořadí jsou to tradičně 4 ceny. Tím, že jsme nepřekročili počtem účastníků hranici 30 hráčů a je na startu „jen“ 26 hráčů – tím pádem jsou v turnaji jen 2 bonifikační skupiny. Do skupiny hráčů bez bodové bonifikace jsme dali celkem 6 finančních cen, což jistě udělá závěr turnaje velmi dramatický, když nejen o body, ale i o ceny, bude hrát až do konce většina účastníků…?

Již nyní se těšíme na maximální účast hráčů v dalším 5. kole příští úterý – a není vyloučeno, že se startovní pole ještě rozroste…?

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala