Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 4. kola

V úterý 5. října bylo odehráno 4. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Klus - K. Kubala 1:0; J. Martikán - D. Lička 0:1; B. Buchta - V. Pecha 1:0; T. Adamec - J. Lavrišin 0:1; V. Vyvial - V. Buchtová 1:0; J. Osina - H. Létal 1:0; J. Konečný - P. Pravec 1:0; T. Horková - Lud. Lacková 1:0; F. Lumbert - M. Ambrůz 1:0; D. Zmelty - Luc. Lacková 1:0; P. Bužek - M. Pravec 0:1; Č. Kalus - D. L. Růčka 1:0; A. Martikánová - J. Kožušník 1:0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Milan Klus, 2. místo  Martin Tauš, 3. místo Denis Lička, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dnešním 4. kolem 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek jsme se přehoupli do druhé třetiny turnaje. Opět se odehrálo 13 duelů při účasti 26 hráčů, když navíc se do turnaje zapojili další 2 zcela noví hráči!!, takže nyní je v turnaji zapojeno 31 hráčů!! Aktuálně jsou na startu účastníci ze 4 různých oddílů + 5 neregistrovaných hráčů, z nichž ale čtyři jsou nositelé FIDE ELO.

V příloze na webu je již téměř kompletní tabulkový soubor, když bude nutné ještě některé detaily „doladit“ – a pokud někdo zjistí nějaké nesrovnalosti, tak prosím o jejich sdělení, protože vzhledem k originalitě zvoleného systému se celý soubor nedá zpracovávat jinak, nežli ručně (tudíž chyby se mohou vyskytnout J). Prvně je zveřejněn list „Ceny“, z něhož vyplývá, že bude uděleno 12 finančních cen – pro každou bonifikační skupinu 4 + cena pro přeborníka okresu. Vzhledem k možným novým účastníkům a získaného dalšího vkladu mohou být ceny ještě drobně upraveny. 

 

Ve čtvrtém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Klus

Kubala

1 - 0

 

Horková

Lacková Lud.

1 - 0

Martikán

Lička

0 - 1

 

Lumbert

Ambrůz

1 - 0

Buchta

Pecha

1 - 0

 

Zmelty

Lacková Luc.

1 - 0

Adamec

Lavrišin

0 - 1

 

Bužek

Pravec M.

0 - 1

Vyvial

Buchtová

1 - 0

 

Kalus

Růčka

1 - 0

Osina

Létal

1 - 0

 

Martikánová

Kožušník

0 - 1

Konečný

Pravec P.

1 - 0

 

 

 

 

 

Co nám přineslo 4. kolo?  

Tentokráte zcela jasnou dominanci vůdců bílých kamenů, když zaznamenali 9 vítězství oproti pouhým 4 bodům hráčům s černými kameny! Jako vždy se v tomto turnaji remízy „nenosí“ -  a tentokráte se to neudálo ani v jedné partii!! Jednoznačným překvapením je vítězství Milana Kluse nad 3. nasazeným Karlem Kubalou, když jich dělí rozdíl 332 ELO bodů. Milan však prokazuje velký růst výkonnosti – a nyní se podle pomocného hodnocení dostal dokonce do čela postupové tabulky. Je pravdou, že nejvýše nasazený Martin Tauš má k dobru jednu scházející partii, takže ho může po úspěšné dohrávce přeskočit. I tak je jeho dosavadní start v turnaji velmi nadějný. Čelo postupové tabulky ještě doplňuje Denis Lička, který v nejdelší partii dne po vítězství nad Jiřím Martikánem má aktuálně rovněž 5 bodů.

Je jasné, že s každým dalším kolem bude krystalizovat i pořadí hráčů nižších bonifikačních skupin. U těch, kteří jsou „zvýhodnění“ jedním nasazovacím bodem jsou sice v čele jen dva hráči – Václav Vyvial a Jiří Martikán. Za nimi jsou ovšem hned dva hráči s půlbodovou ztrátou, ale také s jednou scházející partií. Pokud by v dohrávkách bodovali naplno, tak se bodově na vedoucí tandem bodově dotáhnou.

Vzhledem k velkému počtu scházejících partií je hodně nepřehledná situace ve skupině hráčů bez bodové bonifikace. Zatím jsou v čele Terezka Horková a Hynek Létal, ale po úspěšně odehraných scházejících partiích, je může ještě několik hráčů dohnat. Myslím však, že zanedlouho se i v této skupině situace vyjasní, jak na tom jednotliví hráči výkonnostně jsou ?

Další úterý máme na pořadu další, již 5. kolo. Doufám, že řada hráčů využije i mimo hrací termín možnost odehrát scházející partie a tím si zajistit nejen boj o pořadí, ale také o vypsané finanční ceny. Ke 4. kolu nastoupili další 2 noví hráči, a je zřejmé, že ještě startovní pole nemusí být konečné a do turnaje se zapojí ještě nějací vyznavači šachové hry. Každý nový zájemce je v turnaji vítán. Zatím je v turnaji zapojeno 6 hráčů bez osobního ELO koeficientu. Podle dosavadních zkušeností nepochybujeme o tom, že nejméně polovina z nich bude již po Novém roce mít svůj výchozí mezinárodní FIDE ELO koeficient!

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala