Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 2. kola

V úterý 14. září bylo odehráno 2. kolo již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Saforek - M. Tauš 0,5:0,5; B. Buchta - K. Kubala 0:1; V. Buchtová - V. Pecha 1:0; D. Lička - P. Pravec 1:0; T. Adamec - M. Frank 0,5:0,5; V. Vyvial - J. Lavrišin 1:0; T. Horková - D. Zmelty 1:0; T. Schenk - J. Martikán 0:1; M. Boháč - J. Osina 0:1; Lud. Lacková - H. Létal 0:1; P. Bužek - Č. Kalus 1:0; M. Pravec - A. Martikánová 1:0.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dnešní komentář je již ke 2. kolu 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek. Přes stále nejisté podmínky pro konání podobných aktivit se ke druhému kolu dostavilo 25 hráčů, takže reálně do turnaje se již zapojilo 28 hráčů a dalších 5 je přihlášeno !! – sám jsem v tak vysokou účast nevěřil ? Již nyní jsou na startu účastníci ze 4 různých oddílů + 4 neregistrovaní hráči, z nichž ale tři jsou nositelé FIDE ELO.

Turnaj při tom počtu hráčů bude dělen na tři bonifikační skupiny z pohledu FIDE ELO, což umožňuje zejména pro ty silnější hráče absolvovat duely především se sobě rovnými soupeři a pro těm výkonnostně nižším se mimo boj o ELO nabízí i boj o finanční ceny v jejich bonifikační skupině. Definitivní rozdělení hráčů do bonifikačních skupin bude provedeno až po dohrávkách po třetím kole turnaje.

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován také až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá téměř úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům.

 

Ve druhém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Saforek

Tauš

1/2

 

Horková

Zmelty

1 - 0

Buchta

Kubala

0 - 1

 

Schenk

Martikán

0 - 1

Buchtová

Pecha

1 - 0

 

Boháč

Osina

0 - 1

Lička

Pravec P.

1 - 0

 

Lacková Lud.

Létal H.

0 - 1

Adamec

Frank

1/2

 

Bužek

Kalus

1 - 0

Vyvial

Lavrišin

1 - 0

 

Pravec M.

Martikánová

1 - 0

 

Co nám přineslo 2. kolo?  

Tradičně vysokou bojovnost hráčů dokládají opět jen dva nerozhodné výsledky, které ale nebyly z kategorie „velmistrovských remíz“. Hodnocení turnaje v této ranné fázi je jistě problematické – i tak jsou již dílčí výsledky, které za komentář stojí. Zatím se podle přihlášek nezapojilo ještě 5 hráčů a 8 z dosud nastoupivších má odehranou jen jednu partii.

Momentální čelo turnaje tvoří 4 hráči. Zde za zmínku stojí duel M. Saforka s nasazenou jedničkou M. Taušem, kde Michal s FELO o 318 nižším dokázal dosáhnout na půlku bodu. Další asi nečekaný výsledek dosáhnul Karel Kubala černými proti 2. nasazenému Bartolomějovi Buchtovi, se kterým navíc má historicky hodně „mínusové“ skóre ze vzájemných duelů. Tentokrát od počátku partie měl navrch Karel a partii nakonec dovedl k vítězství.

Dále následuje skupinka hráčů s +1 bonifikačním nasazovacím bodem. Nelze nyní říci, zda to je ta skutečná skupinka, která se bude nakonec bít o pořadí, ceny, ale i o ELO bodový přírůstek? Za pozornost však stojí trojice hráčů, kteří zatím v turnaji jsou bez nasazovací bodové bonifikace a již podruhé naplno bodovali. Jsou to Jirka Martikán, Terezka Horková a Hynek Létal. Uvidíme, zda jim úspěšný start do turnaje vydrží i nadále?

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Zde upozorňuji, že počáteční absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nasazení dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o některou z finančních cen udělovaných v každé bonifikační skupině zvlášť, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 3. kolo je na pořadu již příští úterý a další týden je „dohrávkový“. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala