Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - konečné výsledky

V úterý 7. prosince byl 11. kolem ukončen již 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: B. Buchta - J. Lavrišin 1:0; M. Saforek - V. Buchtová 0:1; D. Zmelty - J. Osina 0,5:0,5; V. Vyvial - J. Martikán 1:0; T. Schenk - M. Frank 0,5:0,5; P. Pravec - M. Boháč 0,5:0,5; H. Létak - T. Horková 1:0; Č. Kalus - M. Pravec 0:1.

 

 

 

Konečné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Bartoloměj Buchta 3. místo Michal Saforek; hráči s jednobodovou bonifikací: 1. místo Jaromír Osina, 2. místo Václav Vyvial3. místo Jiří Martikánhráči bez bonifikace: 1. místo Hynek Létal, 2. místo Tereza Horková, 3. místo Lucie Lacková.

Gratulujeme všem medailistům a těšíme se v novém roce na setkání u partií 22. Otevřeného šachového turnaje!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 7.12.2021 jsme završili posledním kolem 21. cyklus Otevřeného šachového turnaje, který byl současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek. V přechozích komentářích jsem nejednou vyslovil obavy, zda z důvodů covidových opatření nebudeme muset turnaj předčasně ukončit. Nyní tedy víme, že se jej podařilo odehrát v plném rozsahu 11 kol, i když právě kvůli covidu jsme zaznamenali dost velký počet absencíL I tak se reálně odehrálo 139 partií! – a není pochyb, že pro mnohé (zejména mládežníky) to mělo mimořádný tréninkový význam. V turnaji se však nehrálo jen z důvodů tréninkových, ale pro každou ze 3 bonifikačních skupin byly vypsány 4 finanční ceny + cena pro okresního přeborníka a možná ještě významnějším pro mnohé z účastníků byl boj o zlepšení své výkonnosti měřené osobním koeficientem ELO. V turnaji reálně startovalo také 5 hráčů, kteří nebyli nositelé ELO a hned dvěma z nich by k 1.1.2022 mělo být ELO nově přiřazeno!!

 

Přejděme však k partiím 11. kola, kde jsme zaznamenali následující výsledky:

Buchta

Lavrišin

1 - 0

 

Schenk

Frank

1/2

Saforek

Buchtová

0 - 1

 

Pravec P.

Boháč

1/2

Zmelty

Osina

1/2

 

Létal

Horková

1 - 0

Vyvial

Martikán

1 - 0

 

Kalus

Pravec M.

0 - 1

 

Účast pouhých 17 hráčů byla spolu s 9. kolem nejnižší a právě od 8. kola je patrné, jak výrazně covidové absence zredukovaly počet hrajících. Pokud to ohodnotím z pohledu vlivu na konečné pořadí, tak asi nějaký vliv to mělo a to zejména na nejnižší skupinu hráčů bez nasazovacích koeficientů. I tam se ale 1. místo rozhodlo v duelu dvou nejlepších z této kategorie, takže mohlo být ovlivněno snad jen pořadí na dalších dvou oceněných místech?

Přejděme k hodnocení čelného pořadí všech tří bonifikačních skupin. V nejvyšší skupině byl vítěz znám již před posledním kolem a stal se jim (v soutěži již posedmé) Karel Kubala. Vzhledem k velké absenci hráčů této bonifikační skupiny v posledním kole, ale také i faktu, že na start se dostavil lichý počet účastníků, tak K. Kubala se zřekl odehrání poslední partie, a to i kvůli tomu, aby zejména boj o další místa v tabulce byl korektní. Jak se ukázalo, tak to rozhodnutí bylo významné. Před posledním kolem měli Michal Saforek a Bartoloměj Buchta shodně 8 bodů, když prvně jmenovaný měl jasně lepší pomocné hodnocení. Oba dostali s bílými figurami podle FELO podstatně slabší soupeře Michal proti Viktorii Buchtové +163 FELO bodů a Bertík proti Janu Lavrišinovi dokonce +453 FELO bodů! Myslím si, že B. Buchta po velmi ostrém zahájení byl i v pozicích, kde duel mohl pro sebe rozhodnout jeho soupeř? Nakonec z toho vyšel s věžkou navíc, ale i tak to byla nejdelší partie večera, nežli dokázal pozici přetavit v konečné vítězství. Nejinak dramaticky to bylo v druhém duelu, kde odhadovat v pozici, kdo stojí lépe vůbec nebylo lehké. Po ostrých zápletkách vyšel Michal s dámou za věž a dvojici střelců, ale Viktorka neměla 2 figury rozehrané a dvojice postupujících pěšců hrozila rozhodnout partii. Vloudila se však chybička, když Michal přehlédnul jednotahový mat sad To nakonec i určilo konečné pořadí: Karel Kubala 10, Bartoloměj Buchta 9, Michal Saforek 8 a Viktorie Buchtová 7,5.

Ve střední bonifikační skupině to tak dramatické nebylo Jaroslav Osina ve věžové koncovce s pěšcem navíc 3x opakoval tahy a remízou s Davidem Zmeltym si pojistil ziskem 8,5 bodů 1. místo, zatímco jeho soupeř skončil se sedmi body čtvrtý. O další medailové pozice se rozhodovalo v duelu Václava Vyviala proti Jiřímu Martikánovi. Zkušenější Václav v duelu slavil vítězství a se 7,5 body skončil druhý, na Jiřího se 7 body a jasně lepším pomocným hodnocením pak zbylo 3. místo.

Nejhůře z důvodu covidu dopadla nejnižší skupina, kde především celá řada mládežnických účastníků absentovala zejména z důvodů karantény. Nejinak tomu bylo i v posledním kole, kdy z 11 hráčů byli na startu jen čtyři!?? Podstatné bylo, že o 1. místo se rozhodovalo na šachovnici, když se utkali dva bodově vyrovnaní soupeři Hynek Létal proti Terezce Horkové. Pro Terezku to bylo nakonec 2x nešťastné. V 10. kole chyběla kvůli karantény, takže má celkově o jednu partii méně. V posledním kole Hynka jasně přehrála a získala lehkou figuru. Poté asi chtěla rychle hru zjednodušit a snahou vyměnit dámu přestala krýt věž, kterou jednotahově ztratila?? To také rozhodlo o pořadí k vypsaným cenám: Hynek Létal 7,5 bodů, Tereza Horková 6,5, Lucie Lacková 5,5 a Přemysl Bužek 5.

V každém případě se opět potvrdila správnost hraného systému, kdy každá bonifikační skupina má své vypsané ceny a v posledních dvou kolech se nasazují proti sobě výhradně hráči se stejnou úrovní nasazovacích bodů. O konečném pořadí tak spravedlivě rozhodují jejich vzájemné duely – i když často se štěstím, ale sportovně korektně.

Předpokládám, že po finálním zpracování tabulek k zaslání na klasifikaci ELO, zpracuji ještě další zhodnocení turnaje v „Ohlédnutí za turnajem“.  Nyní bych chtěl převelice poděkovat Antontínu Surmovi, který byl nedílným a nepostradatelným spolupořadatelem turnaje. Dík patří také všem hráčům, protože celý turnaj proběhl v maximálně sportovním duchu, bez jediného konfliktu nebo protestu. A na závěr: pokud nám to situace dovolí, tak již nyní je vypracovaný kalendář pro 22. Otevřený šachový turnaj, kde je naplánováno zahájení prvního kola opět na úterý 11.ledna 2022, na který jsou srdečně zváni všichni milovníci šachové hry.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala