Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - konečné výsledky

V úterý 10. prosince bylo odehráno poslední 11. kolo 18. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: S. Sysala - M. Miča 0-1; A. Frank - D. Mavrev 1-0; M. Saforek - K. Kubala 0,5-0,5; L. Buchta - D. Lička 0-1; B. Buchta - D. Brtlík 1-0; J. Lavrišin - V. Vyvial 0-1; T. Schenk - O. Matusík 1-0; M. Frank - M. Klus 0,5-0,5; K. Koval - M. Boháč 0-1; B. Pavlok - F. Buchta 0-1; J. Osina - V. Buchtová 1-0; O. Šigut - J. Vaněk 0,5-0,5; J. Martikán - I. Bebek 1-0; Lucie Lacková - J. Bača 0-1; P. Matusík - Ludmila Lacková 1-0.

 

 

Konečné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo Karel Kubala, hráči s jednobodovou bonifikací: 1. místo Denis Lička, 2. místo Lukáš Buchta, 3. místo Bartoloměj Buchta; hráči bez bonifikace: 1. místo Jaromír Osina, 2. místo Jakub Vaněk, 3. místo Jiří Martikán. Všem Gratulujeme!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Poslední tečka za 18. Přeborem klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku byla odehráním 11. kola udělána. A jelikož se až do posledního kola bojovalo o 12 vypsaných cen – a v minulém komentáři jsem zmiňoval, že je o ceny stále ve hře ještě 21 hráčů – tak to zápolení bylo opět do pomyslného posledního pěšce, či matu!

 

Přejděme rovnou k výsledkům 11. kola

Sysala

Miča

0 - 1

 

Koval

Boháč

0 - 1

Frank A.

Mavrev

1 - 0

 

Pavlok

Buchta F.

1/2

Saforek

Kubala

1/2

 

Osina

Buchtová

1 - 0

Buchta L.

Lička

0 - 1

 

Šigut

Vaněk

1/2

Buchta B.

Bortlík

1 - 0

 

Martikán

Bebek

1 - 0

Lavrišin

Vyvial

0 - 1

 

Lacková Luc.

Bača

0 - 1

Schenk

Matusík O.

1 - 0

 

Matusík P.

Lacková Lud.

1 - 0

Frank M.

Klus

1/2

 

Růčka

 

1K

 

Vlastně by ten přehled měl být rozdělen již do tří tabulek, neboť v závěrečných dvou kolech byli proti sobě nasazováni hráči se stejnou bodovou bonifikací. Z té nejvyšší skupiny to byly jen první 3 duely, kde snad jediným překvapením oproti papírovým předpokladům byl nerozhodný výsledek na 3. šachovnici. Co se týká konečného pořadí, tak to ale na výsledek nemělo prakticky žádný vliv. Dalších 7 duelů bylo ve skupině „jednobodových“ a posledních 5 mezi hráči, kteří hráli turnaj bez pomocného nasazovacího koeficientu.

Absolutním vítězem turnaje a současně okresním přeborníkem pro rok 2019 se stal Marek Miča s náskokem půl bodu na 2. Adama Franka. O další bod nazpět zůstal Karel Kubala. Čtvrté místo, ohodnocené také ještě finanční cenou, zbylo pro Davida Mavreva, který měl ještě o bod méně. Čelo tabulky tak vykrystalizovalo do zcela jasného pořadí. Marek se sice 4. vítězstvím posunul na 2. místo historických tabulek, ale vzhledem k tomu, že  již nyní opět překročil své FIDE ELO přes úroveň 2200 !, tak zřejmě v dalším cyklu (vzhledem k hracímu času turnaje) již zase nebude moci startovat a útok na první místo statistické tabulky tak nebude  mít příležitost uskutečnit... L Dílčí komentáře k jednotlivým hráčům snad ponechám do tradičního „ohlédnutí za turnajem“, ve kterém se tradičně zaobírám některými statistickými postřehy i dalšími zajímavostmi z turnaje.

Suverénem střední skupiny se stal po zásluze Denis Lička, který s náskokem 1,5 bodu se zcela jasně oddělil od zbytku startovního pole (a to skončený turnaj započal půlkou bodu z prvních 3 partií ! L - další šňůra 7 vítězství za sebou, znamenala jasný turnajový triumf). Druhé místo si vybojoval rovněž až zlepšeným závěrem rekordman posledních 3 turnajů Bartoloměj Buchta. O další půlbod pak skončili výrazně se zlepšující Lukáš Buchta a s horším pomocným hodnocením na 4. místě Václav Vyvial. Vysoké uznání zde zasluhuje výkon L. Buchty, jehož pomocné hodnocení (= průměrné FELO soupeřů) výrazně překračuje sílu soupeřů, se kterými se střetl, oproti ostatním hráčům této skupiny.

I v nejnižší bonifikační skupině se čelo konečného pořadí vydělilo zcela zřetelně. Vítězem se stal Jaromír Osina s půlbodovým náskokem před Jakubem Vaňkem. Další půlbod nazpět se umístil nováček turnaje Jiří Martikán, který jako neregistrovaný od partie k partii svoji herní úroveň zvyšoval (vždyť z prvních 5 kol měl pouze 1 bod – z těch dalších šesti vybojoval 5 bodů !!). Dále následovala trojice hráčů se ziskem 5,5 bodů, kde díky lepšímu pomocnému hodnocení se mohla ze 4. ceny radovat Viktorie Buchtová.

Již nyní můžeme pro všechny zájemce o zapojení do turnaje tohoto typu sdělit, že 1. kolo již 19. cyklu turnaje bude mít zahajovací den 7. ledna 2020 – neváhejte a včas se do turnaje přihlaste na mail kubalovi@volny.cz. Propozice budou zveřejněny na níže uvedené webové stránce.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala