Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 29. listopadu bylo vyhrazeno třetím, a tedy posledním dohrávkám "23. Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Vašínek - V. Vyvial 1:0; D. L. Růčka - K. Václavková 0:1; Č. Kalus - Š. Surma 1:0; J. Kožušník - H. Létal 0:1; M. Mužík - Luc. Lacková 0:1; J. Lonská - D. Bělocký 0:1.

Průběžné pořadí: 1. místo Jan Bjolek,  2. místo Ondřej Šigut, 3. místo Matyáš Trojan,  u hráčů bez bonifikace vede Ludmila Lacková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 29. listopadu 2022 ve 23. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek, byl na pořadu třetí a poslední dohrávkový termín. Nyní máme před sebou již jen poslední 2 kola, kde se bude zejména rozhodovat o konečném pořadí v duelech hráčů nasazovaných zvlášť proti sobě v každé ze dvou bonifikačních skupin.

 

Jaké výsledky jsme zaznamenali v dohrávkách?:

Vašínek

Vyvial

1 : 0

 

Kožušník

Létal

0 : 1

Růčka

Václavková

0 : 1

 

Mužík

Lacková Luc.

0 : 1

Kalus

Surma Š.

1 : 0

 

Lonská

Bělocký

0 : 1

 

Zdánlivě to vypadá, že to není až tak mnoho, ale 22 hráčů má odehraných všech 9 partií a nejvíce partií schází hráčům, kteří do turnaje vstoupili až v 6. nebo i pozdějším kole turnaje. V těch šesti dohrávkových partiích se nedá žádný výsledek označit jako překvapivý, když ve všech duelech zvítězili výše nasazení hráči.

Pokud se podíváte na tabulkový soubor, tak v něm jsou již hráči v postupové tabulce uspořádaní do dvou oddělených skupin – ta vyšší, kde hráči byli zvýhodněni jedním nasazovacím bodem a druhá skupina hrající bez pomocného nasazovacího bodu.

V té vyšší skupině je 9 hráčů (ze 12), kteří mají odehrány všechny partie a jelikož je ještě stále možné realizovat dohrávky do zahájení předposledního kola, které je na pořadu v úterý 6.12., tak vzhledem k vypsaným 4 finančním cenám můžou stále teoreticky zabojovat o cenové umístění všichni z nich, i když je jasné, že u těch s nejnižším bodovým ziskem je to velká teorie. Favority jsou samozřejmě aktuálně nejvýše umístění čtyři hráči, kterým vévodí s 8 body Jan Bjolek následovaný s půlbodovými odstupy Ondřejem Šigutem, Matyášem Trojanem a Jaromírem Osinou.

Ve druhé skupině tím, že tam je vypsáno 6 finančních cen, je to pole hráčů ještě početnější. Nejblíže k medailovému umístění mají nyní Ludmila Lacková a Martin Frank, kteří mají na svém kontě 5,5 uhraných bodů a samozřejmě i dvojice s půlbodovou ztrátou na ně Miroslav Boháč a Klára Václavková. Jelikož reálně o umístění do 6. místa mají možnost zabojovat všichni hráči s aktuálním tříbodovým ziskem, tak se jedná o celkem 15 hráčů! I zde je ještě několik hráčů, kteří případnou dohrávkou v nadcházejícím týdnu a bodovým ziskem mohou do boje o ceny znatelně zasáhnout…

Za drobnou statistickou zmínku stojí to, že již máme v turnaji po devíti kolech odehraných 126 partií, což už nyní o jednu více, nežli v jarním cyklu a mým odhadem se dostaneme na historicky 4. nejvyšší počet odehraných partií v této soutěži. Vzhledem k mimořádně vysoké bojovnosti (mimo jiné potvrzené tím, že jen 13 partií z celkového počtu skončilo remízou), je ten turnaj nesporně významným tréninkem a rozvojovým přínosem pro všechny zúčastněné hráče.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala