Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 23. listopadu bylo vyhrazeno dohrávkám 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - B. Buchta 1:0; P. Pravec - M. Pravec 1:0; J. Martikán - M. Frank 1:0; J. Konečný - Č. Kalus 1:0;A. Martikánová - M. Boháč 1:0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Jiří Martikán, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 23.11.2021 byl na pořadu 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek, poslední dohrávkový termín, kdy hráči mohli odehrát dříve neodehrané partie. Potenciál dohrávkových partií byl poměrně vysoký, ale jak bylo mnoho kol dopředu upozorňováno, tak s blížícím se koncem turnaje bude problém hledat odpovídající soupeře. Do toho navíc vstoupil fenomén „covid“, který znemožnil řadě hráčů z důvodů onemocnění nebo karantény nastoupit k partiím. Přesto se odehrálo 5 partií se zdrcujícím skóre pro bílé 5 : 0!!

 

V dohrávkách po 9. kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Kubala

Buchta

1 - 0

 

Konečný

Kalus

1 - 0

Pravec P.

Pravec M.

1 - 0

 

Martikánová

Boháč

1 - 0

Martikán

Frank

1 - 0

 

 

 

 

 

Tradičně jako první komentuji tak zvaně „překvapivé“ výsledky. Ze strany dosavadního lídra turnaje Karla Kubaly bylo nabídnuto Bartoloměji Buchtovi, aby předehrál s ním odvetnou partii a umožnil mu tak smazat hendikep dvou scházejících partií. Při případném vítězství Bertíka by zřejmě šel právě on za turnajovým vítězstvím. Bohužel K. Kubalovi se tentokráte podařilo i v odvetné partii zvítězit a zřejmě tak kráčet za 7. turnajovým vítězstvím…?

Již v několika předchozích komentářích jsem zmiňoval nečekané výhry Jiřího Martikána, který startoval jako nejníže nasazený mezi hráči s jednobodovou bonifikací. Nyní zaznamenal již 6. vítězství, když pouze jeho první partie byla proti hráči s nižším ELO. Nyní má na kontě 6 bodů z 9 partií proti hráčům s průměrným ELO o 250 vyšším !!

Příští týden je na pořadu již předposlední kolo turnaje – a ti, kterým ještě schází nějaké neodehrané partie, tak stále mají čas do úterka 30.11., 17,30 hodin, kdy je zahájení 10. kola, nějaké scházející partie odehrát. Jedna z dohrávek je domluvená na pondělí 29.11. od 17,00 hodin v Klíči. Pokud by někdo chtěl toho využít, tak se obraťte na A. Surmu. Dohrávky jsou však možné i v jiném termínu a jiném místě.

Jak stojí v propozicích turnaje a také bylo již zmiňováno v komentářích, tak od 10. kola se již budou hráči nasazovat mezi sebou jen v jednotlivých bonifikačních skupinách, aby boj o vypsané ceny byl maximálně korektní. Proto i postupová tabulka je již rozdělená do těchto skupin. Navíc pro nasazování je nejvyšší prioritou bodový zisk a tudíž pokud i hráči se utkali v minulém kole a jsou v pořadí vedle sebe, tak budou nasazení proti sobě.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala