Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 26. října bylo vyhrazeno dohrávkám 21. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Saforek - K.Kubala 1:0; D. Lička - V. Vyvial 0,5:0,5; T. Schenk - M. Boháč 1:0; J. Kožušník - Luc. Lacková 0:1; Lud. Lacková - J. Osina 0:1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Michal Saforek, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Dnešním druhým dohrávkovým termínem po 6. kole 21. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek jsme se velmi přiblížili bojům o konečné pořadí. Možná by někdo řekl, že 5 dohrávkových partií není až tak mnoho. Ve skutečnosti po 6 kolech při reálně hrajících 30 účastnících by mělo být při plném počtu odehráno 90 partií a my jich máme již odehráno 83 ! To je například již více, nežli za celý turnaj na podzim roku 1996, kdy ale na startu bylo pouze 16 hráčů. Ale i to je dobré vysvědčení pro turnaj, že nachází tak početný okruh hráčů se zájmem o účast v turnaji. Významný podíl na neúplnosti tabulek mají zejména 2 hráči: nejvýše nasazený Martin Tauš, který zřejmě měl nějaké zdravotní problémy, a také Filip Lumbert, který zase od turnaje nastoupil až do 4. kola a třeba právě nyní startuje jako náš talent na mistrovství mládeže Moravy a Slezska v kategorii chlapců do 12 let.

 

V dohrávkách po šestém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Saforek

Kubala

1 - 0

 

Kožušník

Lacková Luc.

0 - 1

Lička

Vyvial

1/2

 

Lacková Lud.

Osina

0 - 1

Schenk

Boháč

1 - 0

 

 

 

 

 

Asi jako „překvapující“ se dá označit jen vítězství Michala Saforka s FELO o 215 nižším, nežli jeho soupeře Karla Kubaly. Ale každému hráči se občas chybička vloudí – a černý již 3.tahem vlastně ztrácel středového pěšce… Šachy jsou však v tomto ohledu neúprosné – a výpadky koncentrace bývají velmi tvrdě trestány sad

Jak jsem komentoval postupovou tabulku po 6. kole, tak i těch 5 dohrávkových partií pozice na průběžném pořadí dosti vyjasnili, přestože ve všech bonifikačních skupinách se zatím jedná o velmi vyrovnaný boj. Do čela celkového pořadí se po vítězství dostal Michal Saforek, pronásledován Karlem Kubalou. Hned za nimi je trojice dalších hráčů s půlbodovou ztrátou, když 2. nasazený Bartoloměj Buchta nestihnul odehrát scházející partii a v případě bodového zisku v dohrávce by se bodově dotáhnul na Michala. Z té trojice 5,5 bodových stojí za zmínku velmi dobrý prozatímní bodový zisk Václava Vyviala, který má handicap jednoho nasazovacího bodu méně a tudíž je i lídrem mezi hráči s jedním nasazovacím bodem! I on však má své pronásledovatele, kteří jsou za ním jen o půlku bodu zpět a dosavadním bodovým ziskem se probojovali do středu pole hráčů první „desítky“. Je to zejména až 21. nasazený Jiří Martikán, ale také náš další mládežník Jaromír Osina.

Ovšem ani skupina hráčů bez bodové bonifikace nelení a je zde hned celá skupina hráčů, kteří se naopak zatím prosazují mezi ty, co jsou zvýhodnění +1 nasazovacím bodem. Zatím „hvězdou“ je již dříve uváděná Terezka Horková se 4,5 reálně uhranými body, když ale i její pronásledovatelé s jednobodovou ztrátou se umísťují ve středu skupiny hráčů s vyšší bodovou bonifikací! Jsou to Hynek Létal, Ludmila Lacková a Čestmír Kalus.

Máme se tedy na co těšit, protože pro každou bonifikační skupinu jsou vypsány 4 ceny pro nejlépe umístěné hráče. Mimo to však většina účastníků hraje i proto, aby si vylepšili svůj osobní FELO koeficient, což se zatím v tomto turnaji podařilo vždy několika hráčům – a byly to i zisky rekordní. Jistě budeme pozorně sledovat, kdo naváže na naše dřívější rekordmany – a nebudeme zastírat, že to byli především mládežničtí talenti, z nichž někteří   již dnes hájí naše barvy v extraligové soutěži dospělých!! Další kolo je na pořadu příští úterý – do té doby mohou hráči využít ty dny k dalším dohrávkám, protože ty je možné uskutečnit i mimo hrací dny.  

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala