Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 26. listopadu bylo vyhrazeno dohrávkám 18. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: V. Vyvial - J. Vaněk 1-0; S. Sysala - D. Mavrev 0-1; J. Lepík - M. Saforek 1-0; M. Frank - D. Zmelty 0-1; J. Vaněk - T. Adamec 1-0; L. Berka - D. L. Růčka 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo David Mavrev, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede Jakub Vaněk.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V týdnu od hraného 9. kola Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku bylo zatím odehráno 6 duelů z dohrávkových partií, a vzhledem k tomu, že úterý 26.11. bylo posledním dohrávkovým termínem turnaje, tak v souladu s propozicemi mají hráči již jen 6 dní na případné dohrávky scházejících partií (ty jsou možné jen do zahájení předposledního, 10. kola turnaje). Současně je ale nutné zmínit, že aktivita hráčů v tomto cyklu je nevídaná!! Turnaj evidentně opustili a již nedohrají 2 hráči. Ze zbylých účastníků se zdá, že by se mohly ještě uskutečnit 2 dohrávky – a budeme mít situaci, kdy vyjma tří hráčů figurujících na chvostu tabulky budou mít všichni odehrány všechny možné partie!! Jako milovník statistických rekordů musím říci, že to je bez diskuzí jeden ze zcela novýchsmiley.

Jaké byly dosaženy výsledky v dohrávkách po 9. kole?

Vyvial

Vaněk

1 - 0

 

Frank M.

Zmelty

0 - 1

Sysala

Mavrev

0 - 1

 

Vaněk

Adamec

1 - 0

Lepík

Saforek

1 - 0

 

Berka

Růčka

0 - 1

 

Jak vidno z přehledu výsledků, tak opět ani jedna remíza – tudíž boj na život a na smrt…! Přejděme však komentářem k jednotlivým bonifikačním skupinám, neboť nyní mimo osobní výkonnostní ambice půjde s velkou prioritou i o 12 vypsaných finančních cen.

Mnou nazývaná „elitní“ skupina (skupina hráčů zvýhodněná od počátku +2 nasazovacími body) má nyní reálně 8 pokračujících hráčů. Zdá se být, že spolu s těmi nasazovacími body bude nutné na dosažení alespoň 4. místa 8 bodů. Po dnešních dohrávkách se na 3. místo prodral David Mavrev, který poměrně snadno zvítězil nad Stanislavem Sysalou a má ještě potenciál jedné dohrávky, kterou může uskutečnit již jen s Markem Mičou – zatím nevím o konkrétní dohodě této dohrávky ? Na dělené 4. místo se také vyhranou dohrávkou vyhoupnul Jaroslav Lepík. I tak ale, pokud na pozici oceněné jednou ze 4 finančních cen bude zapotřebí zmíněných 8 bodů, pak teoreticky na tuto metu může 2 kola před koncem dosáhnout ještě všech 8 hráčů!!

Ještě méně přehledná je situace ve skupině hráčů s jedním bonifikačním bodem. Mým odhadem by na jednu ze 4 cen mělo určitě stačit 8 bodů, ale možná i 7,5. Z této úvahy by vyplývalo, že v boji o ceny je stále ještě 10 hráčů!! Jejich počet navíc rozšířil Daniel Bortlík z nižší bonifikační skupiny, když se vzdal boje o některou z cen v nejnižší skupině a při handicapu dvou neodehraných partií může dokonce bojovat o čelné umístění právě v této střední skupině. Navíc má dohodnutou jednu dohrávku ze dvou scházejících partií a pokud by naplno bodoval, tak se dostává rovnou na 2. místo stávající postupové tabulky mezi hráči s jedním nasazovacím bodem.

A jak to vypadá v nejnižší bonifikační skupině? Přestupem D. Bortlíka do vyšší skupiny, ale také velkým úspěchem Jakuba Vaňka v dohrávkách, kde proti papírově mnohem silnějším soupeřům uhrál 50 % (jednou prohrou a výhrou), se právě Jakub vyhoupnul do čela této skupiny. Zde se zdá, že 6 uhraných bodů by mohlo stačit na některou ze 4 cen, i když je také pravděpodobné, že při bodovém dělení o tom rozhodné až pomocné hodnocení, kterým je průměrné F-ELO soupeřů.

Právě zde zmíním, že tabulkový soubor poprvé uvádí v postupové tabulce „Pořadí“ u hráčů i sloupec s pomocným hodnocením při rovnosti bodů – tedy průměrné F-ELO soupeřů, s nimiž se hráč v průběhu turnaje utkal.

Příští úterý je na pořadu již předposlední kolo turnaje. V těch posledních dvou kolech budou proti sobě prioritně nasazováni hráči se stejnou bodovou bonifikací, aby boj o ceny si mezi sebou rozdali opravdu ti, jichž se to týká.

Již nyní můžeme pro všechny zájemce o zapojení do turnaje tohoto typu sdělit, že 1. kolo již 19. cyklu turnaje bude mít zahajovací den 7. ledna 2020 – neváhejte a včas se do turnaje přihlaste.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala