Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 2. kolo

V úterý 14. ledna bylo odehráno 2. kolo již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - B. Buchta 0:1; D. Mavrev - K. Koval 1:0; J. Osina - M. Klus 0,5:0,5; B. Pavlok - V. Vyvial 0:1; J. Lavrišin - J. Martikán 1:0; M. Frank - I. Bebek 1:0; M. Boháč - V. Buchtová 0:1; Lucie Lacková - V. Kaňák 0:1; Č. Kalus - P. Bužek 1:0; L. Berka - J. Šuchma 0,5:0,5. 

Turnaj je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 14. 1. 2020 se odehrálo 2. kolo 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku. Před dvěma a půl lety bych psal o rekordní účasti – tentokráte však 1/3 zapojených hráčů scházela, takže přítomnost 21 hráčů byla slabou účastí smiley. Navíc lichý počet hráčů mne již podruhé donutil udělit 1 kontumační bod. Nyní je do turnaje zapojeno 31 hráčů a podle zkušeností z minulých cyklů do turnaje ještě vždy nastoupilo 5 až 8 hráčů později, tak uvidíme, na jakém počtu se startovní listina zastaví tentokrát.

Turnaj je tradičně dělen na tři skupiny podle výše ELO hráčů a k tomu jsou přiděleny bonifikační body, které se pro nasazování přičítají k bodům uhraným, což umožňuje zejména pro ty silnější hráče duely především se sobě rovnými soupeři.

Nemalý význam má turnaj pro hráče, kteří zatím nemají mezinárodní FIDE ELO, ke kterému komentovaný turnaj již pomohl asi dvacítce hráčů, aby si takový osobní koeficient uhráli. Zvolený systém turnaje je tomu velmi nápomocen a v porovnání s běžnými OPEN turnaji je skutečně nejlevnější!

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá téměř úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům. Již několik let také uplatňujeme přiznání fiktivního půl bodu všem hráčům za každou absenci (tedy i nově nastoupivším), aby nebyli nasazování zbytečně proti o hodně slabším soupeřům a případnými dohrávkami následně mohou tyto absenční pomocné body nahradit skutečnými výsledky. To pravidlo neplatí pro celý turnaj, ale jen do 6. kola včetně.

 

Ve druhém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Kubala

Buchta B.

0 - 1

 

Boháč

Buchtová

0 - 1

Mavrev

Koval

1 - 0

 

Lacková Luc.

Kaňák

0 - 1

Osina

Klus

1/2

 

Kalus

Bužek

1 - 0

Pavlok

Vyvial

0 - 1

 

Berka

Šuchma

1/2

Lavrišin

Martikán

1 - 0

 

Lacková Lud.

 

1K

Frank

Bebek

1 - 0

 

 

 

 

 

Co nám tedy přineslo 2. kolo?  

Odehrálo se 5 duelů a dva výsledky jsou zcela jistě překvapivé. Úplně ten největší je od Bartoloměje Buchty, který s FELO o 450 bodů nižším naplno bodoval proti nejvýše nasazenému Karlu Kubalovi. Ten neměl svůj den, když Bertíka jasně přehrál, ale nejenže nenašel několik příležitostí k rozhodnutí partie, nakonec se sám dostal pod útok černých figur a prohrál! Bertík tak je aktuálně sám na vedoucí pozici turnaje. O druhý nečekaný výsledek se postaral náš další talent – Jaromír Osina, který již v podzimním cyklu turnaje dal o sobě vědět – a nyní dosáhnul nerozhodného výsledku proti Milanovi Klusovi, jehož FELO je o 244 bodů vyšší. Mohlo být ještě i třetí překvapení v duelu Bohuslav Pavlok versus Václav Vyvial, kde v nejdelší partii dne měl Pavlok k provedení definitivně vyhrávající tah – ale zamyslel se – a prohrál na čas. sad

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Zde upozorňuji, že absence v dosavadních kolech nemají velký význam, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nasazení dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 3. kolo je na pořadu již příští úterý a hned to další úterý navazuje dohrávkový termín. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala