Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 10. kolo

V úterý 19. listopadu bylo odehráno 9. kolo 18. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: D. Mavrev - M. Miča 0-1; A. Frank - J. Lepík 1-0; K. Kubala - J. Pavlica 1-0; M. Boháč - S. Sysala 0-1; V. Vyvial - D. Lička 0-1; L. Buchta - T. Adamec 1-0; B. Buchta - O. Matusík 1-0; J. Lavrišin - M. Klus 1-0; T. Schenk - M. Frank 1-0; F. Buchta - P. Pravec 1-0; D. L. Růčka - K. Koval 0-1; J. Vaněk - J. Osina 0-1; V. Buchtová - O. Šigut 1-0; V. Kaňák - J. Martikán 0-1; I. Bebek - Lucie Lacková 1-0; B. Pavlok - P. Matusík 1-0; Ludmila Lacková - L. Berka 0,5-0,5.

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo Karel Kubala, hráči s jednobodovou bonifikací: 1. místo Denis Lička, 2. místo Lukáš Buchta, 3. místo Bartoloměj Buchta; hráči bez bonifikace: 1. místo Jaromír Osina, 2. místo Jakub Vaněk, 3. místo Viktorie Buchtová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Blížíme se do finále – a předposlední 10. kolo Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku již hodně napovědělo o tom, jak bude vypadat pořadí na čelných místech jednotlivých bonifikačních skupin, kde se bojuje o vypsaných 12 finančních cen + o cenu přeborníka okresu Frýdek-Místek pro rok 2019.

Přesto při pohledu na postupovou tabulku je zřejmé, že stále ještě v boji o 12 vypsaných cen je 21 hráčů!, takže v tom posledním kole se dá očekávat ještě mnoho dramatických duelů!

 

Nejprve tedy k výsledkům 10. kola:

Mavrev

Miča

0 - 1

 

Buchta F.

Pravec

1 - 0

Frank A.

Lepík

1 - 0

 

Růčka

Koval

0 - 1

Kubala

Pavlica

1 - 0

 

Vaněk

Osina

0 - 1

Boháč

Sysala

0 - 1

 

Buchtová

Šigut

1 - 0

Vyvial

Lička

0 - 1

 

Kaňák

Maritkán

0 - 1

Buchta L.

Adamec

1 - 0

 

Bebek

Lacková Luc.

1 - 0

Buchta B.

Matusík O.

1 - 0

 

Pavlok

Matusík P.

1 - 0

Lavrišin

Klus

1 - 0

 

Lacková Lud.

Berka

1/2

Schenk

Frank M.

1 - 0

 

 

 

 

 

Jak je vidět, tak se opět bojovalo naplno a jediný nerozhodný výsledek vznikl v partii, kde černý věčným šachem zachránil alespoň nerozhodný výsledek. Převaha bílých byla tentokrát výrazná, když mimo zmíněný nerozhodný výsledek „zvítězili“ v poměru 10 : 6.

V „áčkové“ skupině nedošlo k žádnému překvapení, takže se situace natolik vyjasnila, že o 4 vypsané ceny již může teoreticky bojovat jen 5 hráčů. V boji o přeborníka okresu by musel Marek Miča v posledním kole prohrát, aby mu tento titul unikl. Do cen by se mohl do dosavadní vedoucí skupiny probojovat jen J. Lepík, kterého pravděpodobně čeká v odvetě Adam Frank – a v této partii by musel zvítězit…

Mnohem nepřehlednější je situace ve střední, „jednobodové“ skupině. Zde skutečně může za jistých okolností bojovat o ceny stále ještě 8 hráčů!

Podobné je to i ve skupině hráčů bez jakéhokoli pomocného nasazovacího koeficientu – tudíž v nejnižší turnajové skupině. I tady je ve hře o ceny stále ještě 8 hráčů. Situace se v této skupině navíc zdramatizovala tím, že dosud jasně vedoucí Daniel Bortlík se vzdal boje o ceny v této skupině s tím, že chce hlavně hrát o ELO v co nejsilnější skupině J Desátého kola se však nezúčastnil, což je škoda, protože skutečně podle dosavadních výsledků stále ještě atakuje i nejvyšší medailové posty této vyšší skupině.

Pro lepší orientaci doporučuji vše podívat se na tabulkový soubor v příloze. Také upozorňuji na to, že při rovnosti bodů se ceny nedělí, ale rozhoduje pomocné hodnocení, kterým je průměrné FIDE ELO soupeřů v turnaji (v postupové tabulce můžete jeho aktuální výši u každého hráče odečíst).

Příští úterý (10.12.) je na pořadu již poslední kolo turnaje, kde opět budou proti sobě prioritně nasazováni hráči se stejnou bodovou bonifikací, aby boj o ceny si mezi sebou rozdali opravdu ti, jichž se to týká.

Již nyní můžeme pro všechny zájemce o zapojení do turnaje tohoto typu sdělit, že 1. kolo již 19. cyklu turnaje bude mít zahajovací den 7. ledna 2020 – neváhejte a včas se do turnaje přihlaste na mail kubalovi@volny.cz. Propozice budou zveřejněny na níže uvedené webové stránce.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala