Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za Klubovým přeborem

V úterý 9. dubna byl posledním 11. kolem uzavřen 17. cyklus "Otevřeného klubového přeboru"  se zápočtem na FIDE ELO. Po každém z kol jsme se mohli začíst do komentářů, které týden co týden neúnavně psal hlavní "tahoun" turnaje Karel Kubala, a ve kterých glosoval odehrané partie.

 

V dnešním, a v tomto cyklu posledním, komentáři přináší celkové zhodnocení turnaje.

Komentáře

Ohlédnutí za OPEN klubovým přeborem.

Jedenáctým kolem byla po třech měsících, v úterý 9. dubna 2019, napsána poslední tečka za již 17. turnajem, který je nazván Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a podle struktury jeho účastníků je název turnaje zřejmě více nežli výstižný. Výkonnostně je turnaj soutěží pro hráče od začátečníků až po šachisty úrovně kandidáta mistra. Věkové složení posledního turnaje je také ukázkové – od startu dvou osmiletých Terezky Horkové a Viktorie Buchtové až po Karla Kovala, který letos oslaví již 98. narozeniny!! – a myslím, že všichni tři zmínění se dosaženými výsledky nemají za co stydět. Turnaj má tradičně formu OPEN turnajů, takže nechybí ani start hráčů různých oddílů. Co se týká klubové příslušnosti, tak pozvolna ten počet narůstá, když ve skončeném běhu byli na startu hráči 6 oddílů + několik hráčů neregistrovaných. Zde je nejlepší vizitkou turnaje to, že drtivá většina hráčů, kteří turnaj jednou vyzkoušeli, v něm startují i v dalších cyklech, což se následně projevuje růstem celkového počtu účastníků.

Zatím jsem vždy po skončení každého přeboru napsal dodatečný komentář a provedl statistické vyhodnocení soutěže – a tuto tradici nemíním měnit. Kdo pravidelně četl mé komentáře k jednotlivým kolům turnaje, tak řadu postřehů a srovnání s přechozími turnaji jsem již zmínil. I tak však zbývá řada zajímavých pohledů a statistických údajů, jako shrnutí provedené za celý turnaj.

Co se týká obecných statistických údajů, na rekordní podzimní turnaj jsme v mnoha údajích nedosáhli, ale i tak to byl zřejmě druhý nejzdařilejší turnaj v jeho historii. K této úrovni patří počet 36 zapojených hráčů i počet odehraných 181 partií v průběhu 3 měsíců a to ještě se zápočtem na FIDE ELO a bohatým cenovým fondem pro třetinu účastníků!! Mimochodem, oproti běžným OPENům je komentovaný turnaj na 11 kol zcela jistě nejlevnějším FIDE turnajem v ČR!

V minulosti jsem někdy uvedl, že turnaj začíná konkurovat malým OPEN turnajům, což ale není cílem. Svým počtem účastníků je již turnaj nepřehlédnutelný, je však organizován  tak zvaně „mimo turnajovou sezónu“ – podzimní část od poloviny září  do poloviny prosince a jarní cyklus od ledna do začátku dubna. Také jeho režim jednoho kola za týden se od běžných turnajů dosti odlišuje. Co více? Možností dohrávek nebo i předehrávek partií v jiném termínu, nežli je řádné kolo, dává příležitost účasti i hráčům, jejichž pracovní zaneprázdnění jim systémově pravidelný start k partiím nedovoluje.

Je pravdou, že někteří hráči se bojí toho, že když je pořadatelem Beskydská šachová škola, tak to znamená jít do „mlýna“ s mládežníky z BŠŠ.  Nicméně věkové složení turnaje ani zdaleka není mládežnickým turnajem. Skončeného turnaje se zúčastnilo 14 mládežníků ve věku do 18 let, skupina dospěláků do 60 let čítala 12 osob a nad 60 let dalších 10 seniorů! Zde bych podtrhnul ten počet seniorů, protože se jedná o hráče, kteří plně odpovídají názvu turnaje „přátel šachu“ a i ty mládežnické soupeře berou jako konfrontaci dravého mládí se zkušenostmi dříve narozených a není pro ně odrazující to, že občas ta dravost ve výsledku předčí ty zkušenosti… J K tomu jen poznamenám, že ať již hrajete jen soutěže družstev, nebo se zúčastníte nějakého OPENu, tak tam ty mládežníky potkáte za šachovnicí možná ještě ve větším počtu…

Dalším pozitivem turnaje je jeho příležitost, v období soutěží družstev, kdy velké OPEN turnaje nebývají, si dobře zahrát a případně i zabojovat o zlepšení svého ELO. Ti dříve narození jistě také mají své sny o vyšších výkonnostních úrovních, ale co si budeme namlouvat – my již musíme ty šachy milovat – a žádné výkonnostní zázraky již zřejmě nemůžeme očekávat. Navíc ti mládežníci mají rozvojový koeficient pro přepočet svého ELO dvojnásobný oproti těm dospělákům, takže ty jejich přírůstky jsou nesrovnatelné a mnohdy doslova raketové. Ale i to je mimořádný přínos soutěže, že pomáhá těm našim talentům k rychlejšímu výkonnostnímu růstu směrem k výkonnosti kandidátů mistra a vyšší – se všemi na této cestě jsem zažil svá vítězství – a posléze opakovaně prohrané partie…L (jsem však rád součástí takového procesu).

Jaká jsou fakta o osobních úspěších po skončeném turnaji? Rekordmanem cyklu se podruhé v řadě stal desetiletý Bartoloměj Buchta, který ještě na startu podzimního turnaje měl startovní F-ELO 1309 a hned při prvním startu získal třetí historicky nejvyšší přírůstek 162 ELO bodů ! Nyní přidal dalších 129 ELO bodů, takže od 11. září 2018 do 9. dubna 2019 jen díky tomuto přeboru nasbíral za 7 měsíců +291 ELO bodů a povyskočil výkonnostně mezi hráče nejméně o dvě kategorie výše !! – patří mu nejen uznání za odvedený výkon, ale i gratulace. Jak jsem již zmínil, tak ti mládežníci mají dvojnásobný koeficient rozvoje, takže není divu, že další dva s nejvyšším přírůstkem ELO jsou také z jejich řad. Jezerský Vít si polepšil o 83 bodů a Jakub Vaněk z TJ Ostrava o 78 FIDE ELO bodů! Přesto z mého pohledu největší výkonnostní skok v turnaji předvedl David Zmelty, který jako dospělák má ten nižší přepočítávací koeficient. Jeho přírůstek +80 ELO bodů je však famózní – a zasloužený. V turnaji získal 7 bodů z 11 partií a to se soupeři, jejichž průměrné ELO bylo o 236 bodů vyšší !! – rovněž gratulace. To, že ale znatelný růst výkonnosti neplatí jen pro ty mladší současně dokládá i Tomáš Schenk ze skupiny seniorů, který při svém druhém startu v turnaji uhranými 6 body proti soupeřům v průměru o 51 ELO bodů si zlepšuje své ELO o +50 bodů! – další velká gratulace.

Od počátku konání těchto turnajů se již do hry zapojilo 102 hráčů ze 14 různých oddílů. Z toho jsou již jen dva hráči opravdu „kmenoví“, co odehráli všech 17 cyklů soutěže – jsou to Karel Kubala a Jan Lavrišin. Další 2 – Tomáš Adamec a Michal Saforek jsou ti, kteří mají 100 % účast v historii 14 turnajů započítávaných na FIDE ELO. Ještě dalších 10 nastoupilo do turnaje nejméně 7x ! – a to je již dosti silné jádro hráčů, u nichž se dá říci, že vnímají tento turnaj, jako dobrý, oblíbený a organizačně vyhovující. Co se týká zapojení „cizích“ hráčů, tak činí více nežli 1/3 z celkového počtu a zatím to historicky byli hráči z Baníku Havířov, Brušperku, Dobratic, Dobré, Interchess, Mostu u Jablunkova, Skalice, SK Stonava, Sokolu Metylovice, TJ Ostrava, TŽ Třinec, VOKD Poruba a 1x dokonce z Polska.

Mnoho hráčů si neuvědomuje, že systém turnaje s „nemizejícími“ nasazovacími koeficienty představuje vlastně organizaci 3 turnajů v jednom!! Finanční ceny byly rozděleny podle skupin hráčů s rozdílnou hodnotou nasazovacích koeficientů (cenový fond byl 8000,- Kč). Tentokráte jsme měli 9 hráčů od počátku zvýhodněných o +2 body nasazovacího koeficientu a pro absolutní pořadí byly vypsány 4 hlavní ceny. Druhou skupinou s +1 nasazovacím bodem bylo dalších 11 hráčů s výkonností nad 1300  FIDE ELO, mezi něž byly taky rozděleny 4 finanční ceny a stejný počet dalších 4 cen byl vypsán i pro zbylé pole nejníže nasazených hráčů, kteří neměli žádný nasazovací koeficient. Opakovaně bylo použito osvědčené nasazování hráčů v posledních dvou kolech jen proti soupeřům se stejnou bodovou bonifikací, aby byl boj o ceny maximálně korektní.

Přistupme však k hodnocení těch nejúspěšnějších účastníků z jednotlivých bonifikačních skupin. Poté, co rovněž přírůstky ELO z klubového přeboru vyřadily z další účasti suverénního vítěze podzimního cyklu Marka Miču (vyrostl se svým ELO nad 2200), převzal jeho roli další z našich nadějných talentů Adam Frank, který na podzim skončil druhý. Nyní právě on způsobem start-cíl zvítězil a malou kaňku zaznamenal v poslední partii, kdy prohrál s Matyášem Pasekou. I tak zvítězil s bodovým náskokem právě před 2. Matyášem, který je ale o dva roky mladší a zdá se být, že může být další z výrazných mládežnických hvězd BŠŠ. Za Matyášem skončila s půlbodovým odstupem dvojice Bartoloměj Buchta a Karel Kubala. Bertíka jsem již okomentoval a díky tomu, že mé ELO bylo druhé nejvyšší, tak je samozřejmé, že on měl mnohem lepší pomocné hodnocení pro určení konečného pořadí…L Pisatel těchto řádků však těch půlek „rozdal“ až příliš mnoho, i když právě v předposlední partii, která skončila remízou, mohl po nejprve jasně vyhrané pozici ztratit více, nežli jen ten půlbod… Další pole účastníků již bylo hodně pozadu, když na uvedenou dvojici ztráceli 2,5 a více bodů. Jeden postřeh zde ale stojí za zmínku. K.Kubala byl jediný z těch dříve narozených, který s těmi předními mládežníky jakž-takž držel krok. Celá skupina „dvoubodových“ měla tři mládežníky a zbytek dříve narozené. Mládežníci obsadili první tři místa…!

Ve skupině hráčů s +1 nasazovacím bodem startovali mezi 11 takto „zvýhodněnými“ hráči další 3 mládežníci – ale ti již zde tak úspěšní nebyli. Suverénně zde zvítězil již zmíněný David Zmelty, s půlbodovým náskokem před mládežnickým Denisem Ličkou. O další půlku bodu zůstali pozadu 3. Tomáš Adamec, ale také 4. superseniór Karel Koval!! Shodný bodový zisk měl ještě i přírůstkově úspěšný Tomáš Schenk, ale své body dosáhnul proti elově slabším soupeřům, takže cenově vyšel naprázdno – nárůst ELO mu však může být dostatečnou odměnou ?

Ve skupině hráčů s F-ELO pod 1300 startovalo i 7 hráčů, kteří zatím na FIDE listině osobních koeficientů nefigurují. Také zde to byl boj o ceny až do poslední partie, neboť rovněž zde mohlo ještě před posledním kolem 7 hráčů některou ze 4 finančních cen vybojovat. Znovu se potvrdila oprávněnost nasazování hráčů stejné bonifikační skupiny jen proti sobě, protože tři z těch, co nakonec získali jednu z cen, naplno bodovali proti svým konkurentům. Roli favorita, jako nejvýše nasazený v této skupině, nakonec potvrdil závěrečným vítězstvím nad Jakubem Vaňkem Pavel Pravec a skončil tak s jednobodovým náskokem před triem pronásledovatelů. Až díky druhému kritériu pomocného hodnocení odsunul tak Kubu Vaňka až na 4. místo – ten však díky výraznému přírůstku ELO asi bude také nadmíru spokojený. Velmi spokojený musí být druhý v pořadí Vít Jezerský. Nejen za umístění, ale rovněž i za velmi vysoký zisk ELO bodů. A pochvalu samozřejmě zaslouží i David Žilinský, který nadějně, ale velmi pozdě nastoupil již do turnaje na podzim. Nyní uhranými 6 body jako hráč neregistrovaný a bez ELO ukazuje, že toho o šachové hře umí trochu více, nežli běžní milovníci šachu a zcela jistě má velký potenciál dalšího růstu.

Co dodat na závěr? I právě skončený turnaj je možné označit za velmi zdařilý, a jelikož historická data ukazují, že podzimní účast bývá pravidelně vyšší, tak se dá očekávat, že se na startu podzimního, 18. cyklu turnaje opět může objevit přes 40 hráčů?

Podzimní turnaj by měl být organizován ve stejném režimu jako ten právě skončený a předběžně je naplánováno jeho zahajovací kolo na úterý 10. září 2019, ke kterému jste již nyní srdečně zváni. Propozice i další podrobnosti najdete s předstihem na stránkách www.chessfm.cz.  

A zcela nakonec je namístě poděkovat za nezastupitelnou pomoc a spoluorganizátorství Antonínu Surmovi, bez nějž by zřejmě ten turnaj nebyl na takové úrovni, jak se nyní prezentuje – takže Toníku díky. Současně je nutné vyjádřit i ocenění zásluhy pořadatelské Beskydské šachové školy, která pravidelně tento turnaj významně finančně dotuje.

Karel Kubala