Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - konečné výsledky

V úterý 9. dubna se vyvrcholil posledním 11. kolem "17. Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - V. Vyvial 1-0; J. Pavlica - M. Saforek 0-1; S. Sysala - M. Klus 1-0; J. Lavrišin - D. Zmelty 0-1; K. Koval - T. Adamec 0,5-0,5; M. Frank - L. Buchta 0-1; T. Schenk - M. Boháč 1-0; P. Pravec - J. Vaněk 1-0; T. Horková - V. Jezerský 0-1; J. Osina - D. Žilinský 0-1; D. Gřundil - P. Bužek 0-1; M. Pravec - D. L. Růčka 0-1.

Konečné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo Matyáš Paseka, 3. místo Bartoloměj Buchta.

Hráči s jednobodovou bonifikací: 1. místo David Zmelty, 2. místo Denis Lička, 3. místo Tomáš Adamec.

Hráči bez bonifikace: 1. místo Pavel Pravec, 2. místo Vít Jezerský, 3. místo David Žilinský.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 9. dubna 2019 bylo na pořadu 17. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku závěrečné kolo turnaje. Pojďme tentokráte rovnou k docíleným výsledkům:

0 - 1

Již v předchozích komentářích jsme informovali o tom, že pětice účastníků byla reprezentovat Beskydskou šachovou školu na mezinárodním turnaji ve Francii, takže jejich vzájemné partie již byly odehrány. Také zcela netradičně o pořadí a rozdělení hlavních cen již bylo rozhodnuto před posledním kolem. Suverén celého cyklu Adam Frank sice právě v té předehrávce posledního kola zaznamenal první porážku, ale to ho i tak neohrozilo v samostatném obsazení 1. místa s bodovým náskokem právě na druhého Matyáše Paseku, který byl jeho jediným pokořitelem. O další půlku bodu zpět skončil 3. Bartoloměj Buchta, který ještě v podzimním cyklu startoval s FELO 1309 a nyní se již prosadil před celou řadu starších konkurentů!! Bodově s ním skončil sice i Karel Kubala, ale právě on těch půlek bodů rozdal až přespříliš a je jasné, že i díky duelům proti němu, vyšlo Bertíkovi pomocné hodnocení lepší… Na druhou stranu je K. Kubala jediným z účastníků přeboru, který s těmi mládežníky drží jakž-takž krok?

Ve skupině hráčů s jednobodovou bonifikací ta situace byla mnohem dramatičtější, když o čtyři vypsané ceny bojovalo ještě 7 hráčů. Opět se ukázalo pozitivum objektivnosti nasazování dvojic v posledních dvou kolech jen mezi hráči bojujícími o ceny v dané kategorii. Zcela po zásluze si nejvyšší cenu odnesl David Zmelty, který kromě vítězství nad Janem Lavrišinem odehrál turnaj s nejvyšším průměrem soupeřů a je zřejmé, že příště již bude mít své ELO na výrazně vyšší hodnotě. Jeho reálně uhraných 7 bodů proti soupeřům s průměrným ELO o 236 vyšším nepotřebuje komentář… Samostatné druhé místo obsadil Denis Lička s půlbodovou ztrátou na vítěze. Pokud by však nastupoval k partiím pravidelně od počátku turnaje, tak jeho výsledek mohl být ještě lepší? Následuje skupina tří hráčů se stejným bodovým ziskem. Díky pomocnému hodnocení slavil umístění na medailové pozici Tomáš Adamec, který měl hodně slabý střed turnaje, ale skvělým finišem 3 bodů z posledních 4 kol se dostal do závěsu vedoucí dvojice a díky pomocnému hodnocení obsadil konečné 3. místo.  I o čtvrtém místě rozhodovalo pomocné hodnocení a je úžasné, že tuto pozici zaujal Karel Koval, který v tomto roce již oslaví 98 let. V dnešním duelu s T. Adamcem mu asi věnoval půl bodu, když zremizoval jasně lepší pozici. Podobně minule s kvalitou navíc se spokojil s nerozhodným výsledkem v pozici, kdy měl v partiii kvalitu navíc a nabídnul remízu Milanu Klusovi – nebo-li jeho výkonnost je nadále velmi vysoká a doufáme, že mu vydrží alespoň do 120 let věku…J (já bych rád byl v tom věku ve stejné kondici).  Černý Petr tentokráte zůstal Tomášovi Schenkovi, který při stejném bodovém zisku již na cenu nedosáhnul. Přesto jeho výsledek je velmi dobrý, když uhrál 6 bodů z 11 proti hráčům s FELO o 51 vyšším.

Asi nejlepším posouzením výkonnosti je pohled na tabulku konečného pořadí, kde je ve sloupci pomocného hodnocení uveden údaj o průměrném FELO soupeřů. Podobně jako ve skupině „jednobodových“, stejně dramatická byla situace i ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu. I zde bylo před posledním kolem ve hře o 4 finanční ceny ještě 7 hráčů. I zde se osvědčilo, že o pořadí a zisku příslušné ceny rozhodovaly vzájemné duely hráčů, kteří o tyto ceny mohli usilovat. Minule Jakub Vaněk remízoval s Pavlem Pravcem – a jelikož nadále zůstali sami v pozici vedoucích hráčů této kategorie, tak i v posledním kole se rozhodovalo o pořadí v odvetné partii mezi těmito hráči. Tentokráte však s bílými byl úspěšnější P. Pravec – a to mu zajistilo samostatné první místo a cenu k tomu vypsanou. Kubu prohra odsunula až na 4. místo, když ho díky pomocnému hodnocení přeskočili po vítězstvích Vít Jezerský a také David Žilinský. I tak je výkon Jakuba velmi dobrý, když získaných 6 bodů dosáhnul proti soupeřům s FELO o 165 vyšším!

Jako tradičně ještě dodatečně zpracuji statistické vyhodnocení skončeného turnaje. Pro tuto chvíli však vás jen odkážu na webové stránky BŠŠ, kde najdete i tabulkový soubor turnaje po ukončených 11 kolech.

Předpokládám, že podzimní cyklus turnaje ve stejném hracím režimu bude zahájen prvním kolem 10. září 2019, což již nyní berte jako pozvánku k účasti.