Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za dosavadním průběhem Klubového přeboru

V úterý 13. prosince byl posledním 11. kolem uzavřen 12. cyklus "Otevřeného klubového přeboru" a již 3. ledna se v SVČ Klíč od 17.15 hodin uskuteční 1. kolo 14. cyklu.

Pokud máte stále pochybnosti, zda se turnaje zúčastnit, možná vám v rozhodování pomůže analýza dosavadních ročníků z pera hlavního "tahouna" turnaje Karla Kubaly.

Komentáře

Jsou naši talenti geniální?? – ohlédnutí za klubovým přeborem.

 

Jedenáctým kolem byla v úterý 13. 12. 2016 napsána poslední tečka za již 12. turnajem, který je sice nazván Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, ale z jeho struktury účastníků vyplývá, že je to takový otevřený klubový přebor s pravidelnou účastí několika hráčů jiných oddílů a výkonnostně je soutěží pro hráče od začátečníků až po hráče úrovně kandidáta mistra.

Po zveřejnění závěrečné tabulky a komentáře dosažených výsledků jsem sliboval, že napíšu ještě takové poohlédnutí, které by jednak statisticky vyhodnotilo proběhlý turnaj, ale také trochu posoudilo jeho vývoj v historickém kontextu. Z dosavadních 12 turnajů bylo posledních 9 započítáváno na FIDE listinu osobních koeficientů a zapojení 16 hráčů je mírně pod průměrem těch posledních devíti, který činí 16,9 hráčů na turnaj. Totéž se dá říci o počtu odehraných partií, kde oproti průměru 80 to bylo tentokráte jen 75. To však bylo zapříčiněno hlavně osobními překážkami hned u dvou hráčů, kteří místo svých 22 možných partií odehráli dohromady jen 7. Pro ty aktivní, mezi které můžeme počítat všechny ostatní, to však znamenalo, že za období 3 měsíců odehráli možná více partií, nežli třeba za celou sezónu v soutěži družstev, což z tréninkového pohledu je pro hráče určitě významný přínos.

Bez zajímavosti asi není, že se do turnajů již zapojilo 56 hráčů z 12 různých oddílů, z toho 4 opravdu kmenoví, co odehráli všech 12 cyklů a další 2, kteří mají 100 % účast v historii turnajů započítávaných na FIDE. Co se týká zapojení „cizích“ hráčů, tak činí zhruba ¼ z celkového počtu a bývá standardně z 3 až 5 oddílů. Zatím to historicky byli hráči z Baníku Havířov, Dobré, Skalice, VOKD Poruby, Dobratic, Mostu u Jablunkova, SK Stonava, Interchess, Buršperku, TŽ Třince a 1x dokonce z Polska. Také není výjimečná účast hráčů bez FIDE ELO a neregistrovaných.

Nyní se již však vrátím k nadpisu. Proč zde zmiňuji nějakou genialitu našich talentů? Je pravdou, že turnaj je pořádán hlavně pro „nemládež“, ale protože je to OPEN, tak pokud ti mládežníci přijdou, nebo je do turnaje nasměrují jejich trenéři, tak samozřejmě jsou do turnaje přijati. Prozatímní statistika ukazuje na to, že oni pravidelně tvoří pětinu až čtvrtinu z celkového počtu hráčů. Přesto mnohé jejich výsledky se zdají být ohromující a od roku 2014, kdy se mládeží zvýšil jejich rozvojový koeficient na dvojnásobek, tak nebylo turnaje, aby si některý z těch našich talentů nepřipsal přes 100 FIDE ELO bodů za ty běžné 3 měsíce konání jednotlivých cyklů turnaje.

Nejprve ty nejaktuálnější výrazné výsledky. V právě skončeném turnaji suverénně zvítězil 12 letý Marek Miča se svým ELO 1795, když jako 7. nasazený uhrál 8,5 bodů z 11 partií a další pronásledovatele zanechal v konečné tabulce o 1,5 bodů nazpět. Tento výsledek mu přináší na FIDE ELO +189 bodů!!! Toto je třeba doplnit i o údaj, že již z podzimního turnaje 2014 si připsal 132 ELO bodů a z jarního 2015 +58 – v součtu +379 ELO bodů za 2 roky !! Dá se říci, že oba tyto jeho starty ho katapultovaly mezi výkonnostně mnohem vyšší skupiny šachistů – nemluvě o zvýšeném sebevědomí a nabraných zkušenostech z partií. Tentokrát však Marek nebyl v turnaji osamocen. Prvně v turnaji startovala Kristýna Laurincová, která poslední dobou sbírá šachové vavříny v mnoha mládežnických turnajích. Se svým ELO 1741 jako 9.nasazená uhrála 8 bodů a vybojovala 2. místo celkového pořadí – přírůstek na její ELO je +146 bodů!! Objektivně je zde nutno říci, že donátory bodů byli tentokráte 2 starší hráči (i když to není tradicí), ale Karel Kubala jako 2. nasazený, který měl po 4. kole na kontě půl bodu se nemůže divit, že si odepíše z turnaje 45 ELO bodů. Podobně se nevedlo ani tradičnímu účastníkovi turnaje a 3. nasazenému Jaroslavu Lepíkovi, který odepisuje 41 ELO bodů. Po zisku 4 bodů z 9 partií však nemohl očekávat jiný dopad. Oba hráči však v přeboru patří k těm nejvěrnějším a již jednou dokázali v historii úspěšný mládežníků v dalším přeboru odplatit. Tak doufejme, že se jim to znovu podaří? Je třeba ale říci, že to není pravidlem z minulých turnajů a z toho posledního stojí za zmínku například výsledek 95 letého účastníka Karla Kovala, který si ziskem 6,5 bodů připisuje na své ELO +30 bodů!!

Nyní se však chci ještě vrátit k podobným vynikajícím výsledkům dalších hráčů v předchozích přeborech. Prvním, kdo i díky tomuto přeboru „vyrostl“ v kandidáta mistra je Patrik Štěpán. U toho žádný zázračný skok z jednoho turnaje nenajdeme (nejvíce +51), zato pravidelnou účastí se posouval z úrovně hráče 3. výkonnostní třídy až po jeho současnou úroveň KM. Jiným skokanem však byl Matěj Kuchař. Za první 3 starty v roce 2013 a 2014 si připsal celkem 177 ELO bodů (nejvíce +77) a to se velkou měrou zasloužilo o jeho výkonnostní růst z úrovně 1569 na 2075 na jaře letošního roku!

Zatím historickým rekordmanem však zůstává Lucian Vantuch, který na podzim 2014 startoval v turnaji jen s národním ELO 1334 a za tento jediný turnaj se dostal na FIDE listinu rovnou s koeficientem 1547 – tedy + 213 bodů za jeden turnaj. Startoval poté ještě ve 2 turnajích, kde svůj přírůstek ELO zvýšil v součtu o dalších 106 bodů!      

Dalo by se ještě pokračovat, ale není mým cílem zde dělat nějaký vyčerpávající rozbor dalších dosažených výsledků. Uvedené příklady však mohou být inspirativní jak pro další talenty, kteří zatím tuto tréninkovou příležitost nevyužívají, tak i pro jejich trenéry, aby jim případně takový start doporučili. Z mého pohledu jde určitě o mnohem kvalitnější tréninkovou formu, nežli jsou účastí na mnohých víkendových rapid turnajích…

Aby však tento materiál se nestál „strašákem“ pro účast silnějších hráčů, tak je potřebné zde doplnit i údaje z druhé strany. Na podzim 2012 startoval v turnaji Pavel Benčo – osobní koeficient 2156 – a z turnaje si připsal na FIDE ELO +13 bodů. V dalším turnaji to byl Zdeněk Holeksa – 2154 (+3). Na jaře 2013 Petr Vysoglad – 2067 – splnil body na své ELO a v jarním turnaji 2016 Patrik Štěpán 2069 si připisuje +23 ELO bodů… Závěr je jednoduchý. Kdo nemá své ELO nadhodnocené, se o své ELO obávat nemusí. Výpočty osobních koeficientů se řídí matematickými vzorci, takže pokud i v takovém turnaji hraje zodpovědně, tak si své výkonnostní postavení obhájí. Současně vám asi každý z nich potvrdí, že obhájit a uhrát potřebný počet bodů nebylo vůbec snadné, tudíž není ani pochyb o tréninkovém přínosu i pro tyto hráče, i když přirozeně výhoda v přínosu zkušeností bývá na straně těch slabších hráčů.

Co na závěr? Do nového roku všem čtenářům komentáře přeji mimo tradiční štěstí, zdraví a pohodu, také hodně hezkých zážitků za šachovnicí a radostí z těch zdařilých a vyhraných partií. Již 3. ledna 2017 startujeme další díl této soutěže na 11 kol. Proto neváhejte a přijděte mezi nás. Propozice a další informace naleznete jako vždy na www.chessfm.cz .

Karel Kubala