Otevřený klubový přebor - 11. kolo

V  úterý 13. prosince bylo odehráno poslední, 11. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky:  M. Miča - K. Laurincová 1-0, S. Sysala - D. Mavrev 0-1, K. Kubala - J. Lavrišin 1-0, K. Koval - M. Saforek 0,5-0,5, J. Lepík - I. Bebek 1-0.

Celkovým vítězem přeboru se stal Marek Miča2. místo obsadila Kristýna Laurincová, 3. skončil David Mavrev. Gratulujeme!

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 13. 12. 2016 byla odehráním posledního 11. kola udělaná tečka za dalším cyklem přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který byl současně hrán i jako okresní přebor jednotlivců.

Spolu s jednou dohrávkou a při 5 odehraných duelech v posledním kole se počet celkem odehraných partií zastavil na slušném čísle 75! Statistické rozbory si však ponechám na další komentář, až budu mít k dispozici i všechny výpočty změn ELO u hráčů a budu moci v klidu dokončený přebor porovnat a hodnotit i s přebory již dříve proběhlými.

Nyní tedy k dnešním výsledkům a také k umístění jednotlivých hráčů v konečné tabulce. Absolutním a suverénním vítězem tohoto přeboru se stal Marek Miča s 1,5 bodovým náskokem na své další dva pronásledovatele!! Současně se ve svých 12 letech stává okresním přeborníkem v kategorii mužů!!! – velké gratulace!! Své bezkonkurenční vítězství završil poměrně snadným vítězstvím v partii bílými nad Kristýnou Laurincovou, když již poměrně brzy si Kristýna sama „chytila“ střelce do pasti, kterého zbytečně ztratila za pěšce – dále byla partie hrána formálně ještě pár tahů, nežli partii definitivně vzdala.

Závěrečné boje Kristýny tedy nebyly z těch super, protože ze 3 partií získala pouze 1 bod + důležitou půlku v dohrávce s M. Taušem. Přesto je Kristýna svým vystoupením v přeboru minimálně stejně velké a pozitivní překvapení jako Marek a reálně uhranými 8 body a díky lepšímu pomocnému hodnocení obsadila 2. místo!! – super výsledek – velká gratulace. Jen na okraj je třeba zmínit, že byla až 9. nasazenou hráčkou a historicky nejúspěšnějším účastníkem ze skupiny hráčů bez bodové bonifikace, protože z této skupiny se zatím žádnému hráči nepodařilo probojovat do cen absolutního pořadí!

Po neslavném začátku v turnaji se od 4. kola rozjel David Mavrev, který byl překvapením přeboru na jaře 2016. Od 5. kola mu jen Kristýna vzala půl bodu a v předposledním kole prohrál s K. Kubalou – šňůra bodového zisku ho vynesla na 3. místo celkového pořadí. I když bodově stejně jako Kristýna, tak na 3. místo ho odsunulo horší pomocné hodnocení. Ani v posledním kole nepředvedl David v partii černými proti Stanislavu Sysalovi nejlepší výkon. Soupeř jej ze zahájení hodně zatlačil do obrany a zdálo se být, že bude jen otázkou času, kdy přemění poziční výhodu i ve výhodu materiální. David se však vysmekl, získal pěšce a pak dvě figury za věž. Byla to nejdelší partie posledního kola, když Stanislav se velice houževnatě bránil – pak však přehlídnul vidličku, což dalo Davidovi převahu lehké figury a to už mu stačilo k vítěznému tažení. Stanislava zřejmě porážka mrzí, ale zahrál ve své „novodobé“ šachové historii asi nejlepší turnaj a až do předposledního kola byl stále ve hře o čelní umístění. Po porážce skončil na 6. místě. Je však vidět, že jeho forma roste a zkušenosti zcela jistě zúročí v dalším období…

Čtvrtou z hlavních cen si s odstupem o celý bod vybojoval Martin Tauš a je škoda, že v závěru turnaje ho postihly zdravotní problémy, takže toto umístění obsadil bez 3 odehraných partií. Asi není pochyb, že při odehrání plného počtu partií by byl výše a teoreticky mohl být i celkovým vítězem. Někdy však do dění zasáhnou vlivy, které nejsme schopni ovlivnit, takže tentokráte to je jen 4. místo.

Mohutný finiš 3 bodů ze 3 posledních partií již nepomohlo Karlu Kubalovi na více, nežli 5. místo. Bodově měl sice nakonec stejně jako 4. Martin Tauš, ale objektivně řečeno v průměru proti hodně slabším soupeřům. Tentokráte si poradil bílými s Janem Lavrišinem a partie to vůbec nebyla snadná. Ze střední hry sice vyšel s krytým volným pěšcem, ale v poměrně dosti zablokované pozici. Přesto aktivita těžkých figur byla na jeho straně a pozice černého krále byla dosti otevřená. Se stavěnými hrozbami si soupeř nevěděl zcela rady a nakonec prohrál překročením času.

Spokojenost s nerozhodným výsledkem již ve střední hře projevili soupeři v partii Karel Koval vers. Michal Saforek, když na šachovnici ještě bylo množství figurek. Pro K. Kovala však tento výsledek znamenal 1. cenu v kategorii hráčů bez bodové bonifikace (když Kristýna si zvolila vyšší 2. cenu v hlavním pořadí). A přestože Karel nedávno slavil svých 95 let, tak uhranými 6,5 body docílil vynikajícího výsledku a z posledních 4 partií uhrál 3,5 bodu!! Jeho soupeř tak zůstal o půl bodu pozadu a také o jedno místo celkového pořadí níže, i když bodově shodně jako 2. umístěný v kategorii hráčů bez bodové bonifikace – Jan Lavrišin.

Stále pracovně aktivní Jaroslav Lepík absentoval předchozí 2 kola, které již nestačil dohrávkami dohnat a tak se i trochu propadl v celkovém pořadí a v posledním kole se střetl bílými s Ivanem Bebkem. To, že je favoritem zápasu se brzy projevilo a po zisku figury brzy rozhodl i celou partii ve svůj prospěch. S 10. místem určitě nemůže být spokojený a jeho slabší vystoupení v turnaji spolu s K. Kubalou, byly hlavní příčinou, proč papírově slabší mládežníci slavili velké vítězství… Doufám, že jim to v dalším cyklu zase oplatíme…?

Pro doplnění výsledků je nutné ještě zmínit, že i přes 2 absence si Vladimír Kaňák uhranými 3,5 body vybojoval 3. cenu ze skupiny hráčů bez bodové bonifikace, což je zcela jistě jeho osobní úspěch! Další detaily i pořadí na zbylých místech můžete najít na konečné tabulce umístěné na webu BŠŠ.

Co dále? Jak jsem v úvodu přislíbil, tak ještě provedu v nejbližší době vyhodnocení celého turnaje. Již v minulém komentáři bylo uvedeno, že v úterý 3. 1. 2017 se v 17,30 hodin sejdeme na startu dalšího běhu soutěže. Je nazván jako jarní cyklus, i když proběhne v zimním období. Je to také klimaticky ideální čas pro komorní aktivity, a jelikož je u šachovnic teplo, tak věřím, že se sejdeme v hojném počtu. K účasti jsou zvaní všichni přátelé šachu – ať již výkonnostní hráči, nebo jako několik současně zúčastněných i ti, pro které je tato hra jen opravdová záliba. Po uzavření všech formalit zakončeného turnaje budou zveřejněny i propozice včetně termínového kalendáře dalšího běhu na webových stránkách BŠŠ.