Nejúspěšnější šachová škola v ČR

9. a 10. kolo Extraligy z pohledu Jakuba Rabatina

Nad výkonem extraligového Áčka v posledních dvou kolech se ve svém komentáři zamýšlel již kapitán Pavel Benčo. Nyní vám přinášíme postřehy Jakuba Rabatina, kapitána našeho druhého extraligového zástupce BŠŠ "B".

 

Béčko je možné právem považovat za letošní překvapení soutěže a v optimistickém duchu se nese také Jakubův komentář.

Komentáře

O víkendu 12.-13. února byly na programu další dva zápasy šachové extraligy. Proti nám za šachovnice usedli neporažení favorité z Nového Boru a nováček extraligy - INGEM ŠK Líně. Nominace byla: Piotr Piesik, Richard Stalmach, Marek Miča, Jakub Rabatin, Adam Frank, Kristýna Novosadová, Petr Gnojek a Ondřej Nytra.

Čekali nás opravdu silní soupeři a pokud si z tohoto víkendu odvezeme alespoň jeden bod, považuji to za úspěch. Do Prahy jsme se vydali už v pátek odpoledne, abychom si před zápasy ještě trochu odpočinuli. V pátek večer byla v plánu týmová večeře i áčkem, kde jsme probírali možné varianty v sestavách soupeřů. Po vydatné snídani jsme si v sobotu ráno odskočili do Líně na první zápas. Hrálo se v pěkném sále obecního domu s netradičně širokými stoly, na které jsme si museli chvilku zvyknout.

Předzvěstí tuhého boje byly zajímavé pozice, které vznikly hned po zahájení. Výjimkou je jen moje partie, kde se po chvíli všechno vyměnilo a hrála se střelcová vyrovnaná koncovka. První dohrála Kristýna, která bohužel neustála tlak černých figur a prohrává. Záhy se se svým soupeřem domlouváme na remíze a odcházíme do vedlejší místnosti rozebrat partii. Když se vrátím zpátky do sálu sledovat průběh zápasu, najednou vedeme 3,5:1,5. Příjemný šok, ve stejný moment své partie totiž vyhráli Ondra, Péťa i Adam. Stále ještě hrají Marek, Ríša a Piotr. Z této trojice jako první končí svou partii Marek, bojoval, ale na zkušeného velmistra to bohužel nestačilo. V tu chvíli by se atmosféra v sále dala krájet, protože všichni bedlivě sledovali zbylé napínavé zápasy. Ríšovi se povedlo vynutit výměnu věží a tím pádem zajistit minimálně zápasovou remízu, Piotr sehrál fantastickou věžovou koncovku a připisuje další remízu. V součtu to pak znamená další těsnou výhru 4,5:3,5! Už si dělám srandu z toho, že nedokážeme vyhrávat jiným způsobem. Co je doma, to se ale počítá.

Na nedělní zápas jsme se moc těšili, jelikož nás čekal zápas proti Novému Boru, který je průběžně ve vedení. Do tohoto zápasu jsme šli s tím, že si ho chceme maximálně užít, protože jsme svoji misi už splnili. Zápas to byl napínavý. Na všech šachovnicích jsem viděl minimálně vyrovnané nebo nejasné pozice. Největší pozornosti si ovšem získala partie Miča-Grandelius, když Marek v zahájení překvapil svého soupeře tahem 4.g4!?, který se po zahrání tohoto tahu trochu pousmál, protože nemohl uvěřit svým očím. Partie to byla jednoznačně nejatraktivnější a nakonec skončila spravedlivou remízou. Doporučují k přehrání. Z dalších nadějných pozic se nám nepodařilo téměř nic získat, postupně prohrává Kristýna, Ríša a taky já. Jsem hodně zklamaný, v zahájení i ve střední hře se mi podařilo bez problému vyrovnat, v časovce jsem se však sám porazil. Ondra měl na mále, ale nakonec svého soupeře udolává. Stav zápasu je tedy. 1,5:3,5. David Navara ukazuje své kvality a poráží Piotra. Petr bohužel také prohrává. Naše barvy ještě hájí Adam, svého soupeře přehrává, ale nedaří se mu realizovat výhodu. Sečteno potrženo prohráváme 2:6. Není to ale žádná ostuda, dali jsme jim zabrat. Po cestě zpátky se ještě zastavujeme na pozdní oběd a doplňujeme palivo na dlouhou cestu domů.

Z dalšího extraligového dvojkola si odvážíme 3 velmi důležité body. Víkend to byl nesmírně náročný a chci poděkovat všem hráčům za bojovnost a úsilí s jakým k zápasům nastupují. Všechny zbývající zápasy se už budou hrát ve Frýdku-Místku, včetně dubnového finále. Teď nás čekají nás Pardubice a Kroměříž. Držte nám palce.

Jakub Rabatin