Nejúspěšnější šachová škola v ČR

9. a 10. kolo Extraligy komentuje Pavel Benčo

V posledních dvou kolech se našemu extraligovému Áčku vůbec nedařilo. V sobotu prohrálo s průběžným lídrem, družstvem 1. Novoborský ŠK, v neděli pak podlehli nováčku soutěže INGEM - ŠK Líně. Tyto porážky odsunuly celek BŠŠ na sestupovou 11. příčku, a tak má kapitán družstva Pavel Benčo jistě nad čím přemýšlet.

 

Pavlův pohled na víkendový výkon si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

Ve dnech 12.-13. 2. nás čekala další extraligová kola. Po posledním víkendu jsem hodně přemýšlel, jakou sestavu na toto dvojkolo postavit. A do posledního momentu nebylo jasné, zda vůbec kvůli zařizování víza přijede Sergei Azarov. Nakonec to klaplo a my vyrazili v této sestavě: Anton Korobov, Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Vojta Zwardoň, Kuba Szotkowski, Lumír Mrázek, Jarda Bureš a Sergej Veselovský. Vyrazili jsme společně s naším Béčkem, večer se dobře naladili u večeře věřil jsem, že o tomto složitém víkendu zase nějaké body vezmeme.

V sobotu jsme hráli v tradičním místě – hotel Don Giovanni proti Novému Boru. Soupeři sice nenastoupili kompletní, ale i tak sestava hráčů budí velký respekt. Před tímto víkendem jsem kladl všem hráčům na paměť, že musíme hrát do konce každou partii, rychlé remízy nás nikam neposunou. Po zahájení vznikly na několika šachovnicích ostré pozice, oběť pěšce v zahájení budila naději, že pak partie mohou skončit jakkoliv. Po dalších dvou hodinách se však kvalita soupeře ukázala v plné síle. Remizoval Jarda, Sergei a po urputném boji nakonec i Vojta. No a po chybě soupeře zvítězil Anton. Výsledek 2,5:5,5 však byl spravedlivý a my se šli připravovat na soupeře – ŠK Líně, kde jsem cítil, že musíme zabodovat. Ještě větším optimismem mě nabudilo úžasné vítězství Béčka nad tímto soupeřem, i když bylo zřejmé, že byl průběh utkání divoký…

Po příjezdu do Líně po nahlášení sestav zjišťuji, že soupeř svou sestavu ještě trochu posílil a bylo zřejmé, že bude utkání dle ratingu vyrovnané. Takto to bylo i po třech hodinách hry. Svého nečekaného soupeře se podle mě až příliš zalekl Jarda a dostal pozici do remízových vod. Tentokráte nesedla pozice vůbec Vojtovi a byla z toho rychlá porážka. Naopak se mi opticky dobře jevila pozice u Alexeie a Kuby a u ostatních to bylo pěkné ostré. Stále jsem však věřil, že utkání otočíme a​ vyhrajeme. Bohužel po další hodině už jsem tento pocit neměl. Anton se dopouští velké chyby a partie je rázem ztracena a k tomu se ještě obrací vývoj u Kuby a skončí to zde také prohrou. Rázem tedy prohráváme 3,5:0,5 a vypadá to špatně. V divokých partiích u Alexeie, Sergeie a Sergeje nevydolujeme více jak tři remízy a je vymalováno, prohráváme 5:2 a o remízu bojuje Lumír, který to nakonec po šesti hodinách dokáže. Je tedy z toho nakonec drtivé vítězství soupeře 5,5:2,5. A nám nezbývá, než po téměř 500 km cesty domů přemýšlet, co musíme zlepšit a změnit.

Možná to zní zvláštně, ale tentokráte jsem měl z přístupu a výkonu hráčů dobrý pocit, ale počítá se výsledek, za což nesu odpovědnost.

Děkuji celému realizačnímu týmu, hráčům i našim fanouškům, udělám maximum proto, aby se na naše šachy dalo zase trošku dívat radostněji  a za 14 dnů budeme snad již zase bodovat!