Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga mládeže - komentář Zdeňka Holeksy

První liga mládeže má za sebou čtyři odehraná kola a my jsme vám již přinesli ohlédnutí za výkonem "B" družstva z pera trenéra Jakuba Rabatina.

 

Své postřehy k výkonu dalších dvou frýdecko-místeckých družstev nyní přináší ve svém komentáři Zdeněk Holeksa.

Komentáře

O uplynulém víkendu se odehrálo úvodní trojkolo 1. ligy mládeže D, ve kterém se ukázaly tři naše družstva. Já jsem měl tu čest být u vstupu do soutěže našich týmů C a D. V týmu C se představili tito borci: Patrik Šebena, Ondřej Matusík, Kateřina Fárková, Hynek Létal, Tereza Horková a Viktorie Buchtová. V týmu D jim zdatně sekundovala tato sestava: Petr David Lanča, Vladislav Blahut, Matyáš Trojan, Denisa Bartečková, Matouš Mrázek, který se prostřídal se Zdeňkem Taušem a Valérie Tichá.

Na úvod přijeli do Frýdku-Místku týmy Kunovic a Vacenovic. Kunovice byly favoritem a s týmem z Vacenovic se naše týmy měly poprat o důležité body směrem k záchraně, která je cílem pro obě družstva.

V úvodním kole se C tým utkal právě s Kunovicemi a přes tvrdý odpor nakonec podlehli výrazným skórem 1:5, kdy čestný a velice zasloužený bod získala Terezka. Zbytek týmu podal velmi dobrý výkon a nebýt Hynkovy zbrklosti mohlo se bojovat možná i o zápasovou remízu.

D tým si to rozdal ve vyrovnaném souboji s Vacenovicemi a zápas vypadal dlouho velice nadějně. Šance na výhru se rozplynuly po nešťastné prohře Valinky, kde jsem už brzo očekával bod na naší straně. Přišla chyba s velkým CH a předešlá výborná práce přišla vniveč. Zápasovou remízu mohl ještě zachránit Vláďa, ale věžovka se mu nepovedla. Výhru si připsal zkušeně hrající Matyáš a tři remízky Petra, Vládi a Matouše stačily jen na těsnou prohru 2,5-3,5.

V druhém kole si naše týmy vyměnily soupeře a C tým se vydal za prvními body energicky. Nejdříve Hynek svou hbitou rukou strhl soupeřku a posbíral jí vše, co našel. Další dva bodíky připsaly Viki s Terkou, které spolehlivě přejely své soupeře. Pak po chybě smolně prohrála vyhranou pozici Kačka a Ondra v originálně sehraném zahájení soupeře nepotrestal za krále v centru a dostal nepříjemně naloženo. Patrik sice nezahrál nejlíp, ale jeho houževnatá obrana znechutila soupeře takovým způsobem, že nabídl remízu a Patrik zkušeně zaknihoval tři body týmu. 3,5-2,5.

Za to D družstvo mělo těžký úkol před sebou a vzdorovalo soupeři zdatně, ale na body to družstvu nestačilo. Matouš neznal zahájení soupeře a jeho reakce nebyly přes veškerou jeho snahu správné a přišla relativně rychlá prohra. V dalším průběhu po statečném boji prohráli i Petr, Vláďa i Valinka. Prapor D týmu celou sobotu hrdě nad hlavou držel Matyáš, který i přes komplikace tvrdě tlačil své figury za výhrou. Deniska nehrála příliš ambiciózně, ale v klidu si došla pro remízu. 1,5-4,5.

V neděli došlo na vzájemný zápas a musím děti pochválit, protože z mého pohledu šlo o nejbojovnější vzájemný zápas našich týmů v této soutěži za posledních pár let. První skončili Hynek s Deniskou korektní remízou, ale musím říct, že jejich přístup k tomuto víkendu nebyl úplně podle představ. Přece jenom týmový výkon vypadá trošku jinak. V dalším průběhu Kačka, i přes velké úsilí nedokázala zastavit bijce D týmu Matyáše, a prohrála. Zbylé partie byly velkou bitvou směrem na tři výsledky. Zdeněk velice hezky přehrával Terezku a nakonec dostal dvě věže proti dámě. Bohužel pro něj se mu nepovedlo navázat spolupráci věže s koníkem a postupně ztrácel až se dostal do neřešitelné situace. Valinka se na Viki vrhla hlava nehlava, střelec nestřelec. Nakonec se ale Viki ubránila a dotáhla pozici do výhry. Péťa v oboustranně aktivní pozici předčil Patrika a uzmul mu koně. Zkušeně poměnil a v koncovce zrealizoval výhodu. Vláďa přes strategické nedostatky pozice rozjel útok a Ondra musel hledat protihru. Rozhodl se pro oběť kvality za pěšce a pevnou pozici. Vláďa sice nechal dámy na šachovnici a nakonec toho hořce litoval, protože Ondra našel správný okamžik k protiútoku a získal celou věž a tím i partii. 3,5 – 2,5 pro družstvo C.

O bojovnosti zápasu svědčí i počet tahů, který se na šesti šachovnicích odehrál a to hned 369 tahů. Byť D tým zůstává bez bodu, tak si myslím, že všichni hráči, které jsem měl možnost vidět, odehráli slušné partie a Terka s Matyášem si za tři bodíky zaslouží ještě o něco větší pochvalu.

Zdeněk Holeksa