Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Zápas Beskydská šachová škola x Liptovská šachová škola - komentář trenéra

Ve dnech 4. - 6. ledna se vLiptovském Mikuláši uskutečnil další vzájemný zápas šestičlenných družstev mezi Liptovskou šachovou školou a Beskydskou šachovou školou, který tentokrát dopadl lépe pro našeho slovenského soupeře.

 

Postřehy k předvedené hře z pera trenéra Jakuba Rabatina naleznete v komentáři.

Komentáře

Ve dnech 4. - 6. ledna jsme odehráli další vzájemné utkání s Liptovskou šachovou školou, tentokrát jsme se vydali za našimi přáteli na Slovensko. Hrálo se na dvanácti šachovnicích a naši šachovou školu reprezentovali převážně účastníci blížícího se mistrovství republiky. Nastoupili Kristýna Laurincová, Ondra Nytra, Lucian Vantuch, Matyáš Paseka, Danek Židek a Ondra Matusík ve vyšší skupině a potom Denis Lička, Denisa Bartečková, Valérie Bartečková, Jonáš Létal, Hynek Létal a Barborka Mičová v nižší skupině.

Zápas proběhl v přátelské atmosféře a byl nečekaně v obou skupinách velmi vyrovnaný.  Ve skupině „B“ jsme byli podstatně slabší, ale věřil jsem, že můžeme překvapit. Chtěl bych především vyzdvihnout výkony našich nejmenších. Pro Barču a Valču to byla první zkušenost s tímto utkáním, byly šikovné a předvedly moc pěkné šachy. Denisa dokázala s papírově silnějšími soupeři uhrát alespoň dvě remízy, ale za velkou snahu by si zasloužila více. Hynek s Jonášem nastoupili už v listopadu. Hynek tentokrát oplácel soupeřům porážky, vyhrál čtyři partie v řadě a nebyl daleko od pátého vítězství. Jony se pral s trochu silnějšími soupeři a konečné dva body jsou pěkné. Denis bohužel zaostal za svými možnostmi a nepodařilo se mu navázat na skvělé výsledky z předchozího zápasu. Dohromady se nám tedy podařilo uhrát 16 bodů, ale předvedenému výkonu by slušel vyšší součet.

V silnější skupině jsem měl naopak větší očekávání. Danek zahrál svoje, prohrál pouze jednou a stejně jako Lucianovi se mu podařilo urvat čtyři body. Luciana určitě bude mrzet poslední partie, ale takový je sport. Kika přijela na zápas s určitou motivací. Bohužel některé partie neproběhly podle jejích představ, na druhou stranu si odvezla další cenné zkušenosti. Ondra Nytra měl pomalejší rozjezd a skvělý finiš. O body se připravil spíše on sám, když bojoval s časem a nedokázal dotáhnout lepší pozice do výhry. Pro Matyho bylo utkání dalším dobrým tréninkem. Sehrál hodně zajímavé partie, ale ve dvou se mu také nepovedlo výhodu dotáhnout až do konce. Ondra Matusík letos sbíral především zkušenosti v silnější skupině. Neodjel ale s prázdnou a vybojoval alespoň půlku. V této skupině jsme získali 18,5 bodů.

Celkové skóre 34,5 : 37,5 značí vyrovnaný zápas, který nakonec dopadl lépe pro naše soupeře. Naši hráči se snažili, ale je potřeba říci, že stále všichni mají určité rezervy, na kterých je potřeba neustále pracovat. Soupeřům gratuluji a těšíme se na další utkání. Všem hráčům děkuji za reprezentaci Beskydské šachové školy. Velké díky si zaslouží také rodiče, kteří vypomohli s dopravou a s mnoha dalšími věcmi. Bez nich by to prostě nešlo. Děkuji.

Jakub Rabatin