Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Vystoupení našich hráčů v 1. lize mládeže hodnotí trenéři

24. dubna byly dobojovány poslední zápasy 1. ligy mládeže v sezóně 2021/2022, ve které měla Beskydská šachová škola dva zástupce. Družstvo "B" skončilo na celkovém 2. místě a družstvo "C" na 5. místě.

Výkony svých svěřenců hodnotí v přiloženém komentáři trenéři Jakub Rabatin a Lukáš Weissmann.

 

Komentáře

V sobotu 23. dubna jsme se vydali na finálový víkend 1. ligy mládeže do Krnova. Hrálo v nově zrekonstruované jídelně základní školy. Podmínky pro hru byly skvělé a za to patří organizátorům velké díky. Do posledních bojů sezóny vstupovala naše družstva z druhého a pátého místa, s tím, že nejdůležitější zápas o celkové prvenství nás čekal v neděli ráno proti vedoucímu družstvu Krnova A. Po celou sezónu jsem vedl naše „B“ družstvo, a proto okomentuji pouze výkony tohoto týmu. Na tento víkend byla nominována velmi silná sestava: Bartoloměj Buchta, Matyáš Trojan, Adam Gebauer, Denis Lička, Katka Fárková a Martin Vašínek.

První sobotní utkání proti týmu Jeseníku jsme ovládli jednoznačně výhrou 5:1. Odpolední utkání jsem také zvládli, a to poměrem 4,5:1,5. Přidali jsme povinné body do tabulky a vyhlíželi nedělní zápas s Krnovským áčkem, který by měl rozhodnout o tom, kdo si odveze domů zlaté medaile. Po náročném dni, kdy jsme už od brzkého rána seděli ve vlaku do Krnova a dvou dlouhých partiích jsme si dopřáli trochu odpočinku a také udělali přípravu na další den.

Neděle ráno, je to tady, klíčový zápas o zlato. K zápasu jsme přišli odpočatí a motivovaní a byli jsme odhodlaní nechat na šachovnici úplně všechno. Po asi hodině hry se zápas vyvíjel skvěle. Lepší pozici měla Kačka, Martin, Matyáš i Denis. U Adama a Bertíka jsem viděl vyrovnané pozice. Všechno nasvědčovalo tomu, že pokud se nám podaří lepší pozice udržet, vyhrajeme. Jenže ne vždy vše vychází podle plánu. Začali jsme kazit, a to takovým způsobem, že zápas už nešel zachránit. Lepší pozici vyhrál pouze Martin a velmi příjemně překvapil Adam, který o víkendu vyhrál všechny své partie. Kačka pouze remízovala a ostatní partie jsme prohráli. To znamenalo celkovou prohru 2,5:3,5. Ještě jsme doufali, že poslední kolo naše céčko Krnov senzačně porazí (neměli k tomu daleko) a my díky vysoké výhře s Krnovem B zlato získáme, a byl to spíše teoretický scénář.

Nakonec jsme si odvezli stříbro, což je také skvělý výsledek. Krnovskému týmu tímto gratuluji k historickému postupu do extraligy mládeže. Na závěr bych chtěl gratulovat všem hráčům a hráčkám, kteří se o tento úspěch zasloužili a poděkovat jim za vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy a města Frýdku-Místku. Při pohledu na kvalitu našich mládežníků věřím, že v další sezóně navážeme na tento úspěch ziskem dalšího cenného kovu.

Jakub Rabatin


Finále ligy dorostu Krnov BŠŠ C

Nastoupili jsme v sestavě: Ondřej Šigut, Hynek Létal, Viktorie Buchtová, Valérie Bartečková, Tereza Horková, Jaromír Osina. Chyběli nám někteří hráči z čela soupisky a Ondra to měl hodně těžké. Naopak na zadních šachovnicích jsme měli velkou sílu, což se i potvrdilo.

Agentura 64 Grygov- přímý souboj o 4. místo v tabulce. Zápas nezačal nejlíp, když rychle prohrála Viktorka. Terezka s Jardou bezpečně zvítězili. Ondra se dostal pod tlak a podlehl soupeři. V této chvíli jsme měli nakročeno k výhře. Hynek měl kvalitu navíc a přišel o věž a Valča, ve věžové koncovce s pěšcem navíc darovala taktéž zdarma věžku. Tento smolný zápas jsme prohráli 2:4.

Jeseník- v divoké partii zvítězila Viktorka, Hynek se dostal pod útok a musel obětovat věž. Terka s Jardou opět prokázali své kvality. Ondra na velmi silného soupeře nestačil. V poslední partii s nestejným materiálem jistila Valča výhru věčným šachem. Zvítězili jsme 3,5-2,5.

Krnov B- zápas se od začátku jasně vyvíjel v naši režii. Vítězství 5,5-0,5, když nabídku remízy přijal Ondra.

Krnov A- v závěrečném zápase s vítězem ligy jsme sahali po třech bodech. Valča hrála aktivně, ale soupeř ji v zápletkách přehrál. Viktorka měla lepší věžovku, ale soupeř udržel remízu. Ve výborné formě hrající Terka nedotáhla pěšcovku k výhře a soupeř partii udržel. Největší zvrat přišel u Jardy, který měl materiální převahu, ale partii zbytečně komplikoval, až nakonec prohrál. Hynek bojoval, měl převahu, ale soupeř také koncovku udržel. V poslední partii přijal Ondra remízu, když už bylo o výsledku rozhodnuto. Prohráli jsme 2-4.

Za náš tým během sezony nastoupilo spoustu mladých nadějných hráčů, proti soupeřům s mnohem většími zkušenostmi, což hrálo roli i v závěrečném finále. Všichni se se soupeři popasovali se ctí a konečné 5. místo dává velké naděje do budoucna.

Weissmann Lukáš