Nejúspěšnější šachová škola v ČR

V 1. turnaji "rodič + dítě" vítězí Mičovi

Na první prosincový den tohoto roku připravila Beskydská šachová škola ve spolupráci s SVČ Klíč zbrusu nový turnaj - "Turnaj dvojic rodič+dítě". Turnaj je určen začínajícím šachistům, zejména ze tříd ZŠ, kde je realizován projekt „Šachy do škol“, ale obecně pro děti narozené v roce 2008 a mladší.

Prvního turnaje se zúčastnilo celkem 5 dvojic, první místo získali Barbora a Petr Mičovi - gratulujeme.

Komentáře

První turnaj dvojic – rodič + dítě.

A máme to za sebou! Poprvé v historii se pokusila Beskydská šachová škola zorganizovat turnaj družstev, kde základem bylo dítě ve věku do 9 let a jeho týmovým partnerem byl některý z rodičů.

Ve zvacím dopise bylo mylně apelováno na rodiče, že jejich účast napomůže překonat ostych jejich dětí při vstupu do šachové soutěže. Opak se zdá být pravdou – a zřejmý ostych rodičů nedovolil vyšší účast na akci, takže na startu se sešlo celkem jen 5 dvojic. A co více – odvahu k účasti nenašla ani jedna maminka…??

Přesto setkání naplnilo svůj účel a ten sportovní výsledek byl v pořadí důležitosti až na druhém místě. Herně se potvrdilo to, že na startu se sešly dvojice, v nichž ani jeden rodič nebyl šachista – a je tím správným fandou pro šachovou hru svého dítěte. Jednotlivé týmy se nakonec celkem zákonitě výsledkově rozdělili, ale všeobecná herní úroveň byla taková, že se opravdu nemusel bát zapojit do hry kterýkoli z rodičů. Všeobecným znakem soutěže bylo to, že děti hrály bez bázně a rychle – to pak způsobovalo časté chyby, pro úroveň těchto hráčů typické – a partie doznávaly velice často mnoha zvratů v tom, kdo právě stojí na výhru… U rodičů to bylo „naopak“ – hráli rozvážně, opatrně a mnohem pomaleji – a přitom se dopouštěli častých chyb, podobných těm, co dělaly jejich děti…J

O výsledky nešlo, protože všichni si vyzkoušeli možná první šachovou soutěž - a navíc si odnesli i sladkou odměnu. Přesto zmíníme alespoň ty hlavní údaje z konečné tabulky. Zvítězili Mičovi – Barborka s otcem Petrem se ziskem 6 bodů - a co si budeme namlouvat – rozhodující zásluhu na tom měla Barborka, která získala 100 % bodů !! – gratulujeme. O druhé místo Záhumenských se zase rozhodující měrou zasloužil otec Tomáš se ziskem 3,5 bodů, když jeho syn Štěpán k tomu přidal důležité jedno vítězství. A jelikož bývá zvykem vyhodnocovat 3 medailová místa, tak jen s půlbodovou ztrátou na druhou dvojici se umístili Štěpán Škola s otcem Jaroslavem.

A protože počet družstev byl lichý, tak hlavní duše soutěže, Antonín Surma, pro pauzírující dvojici ihned připravil i soutěž v řešení šachových diagramů, která se setkala také s pozitivní odezvou.

Gratulace patří všem zúčastněným – a hlavně rodičům – protože se o příjemný průběh odpoledne zasloužili zejména oni svojí účastí. Jsme tedy přesvědčení, že až rozešleme nové pozvánky k dalšímu podobnému turnaji, tak účast bude hojnější a pro děti tak otevřeme cestu mezi nové kamarády a přivedeme je blíže k ušlechtilému koníčku, kterým šachová hra bezesporu je.

Tabulku s výsledky naleznete na www.chessfm.cz

Karel Kubala