Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Turnaj dvojic nejmladšího žactva - hodnocení trenéra

V neděli 2. června se vrátila výprava nejmladších talentů z Chrudimi, kde se hned osm frýdecko-místeckých družstev zapojilo do Turnaje dvojic nejmladšího žactva. Umístěním potěšilo především duo Hynek Létal - Tobias Milek, chlapci obsadili výborné 3. místo.

 

Jak hodnotí turnaj trenér Zdeněk Holeksa?

 

Komentáře

O prvním červnovém víkendu jsme vyrazili na největší mládežnickou akci v našich končinách a během Mistrovství České republiky družstev starších žáků jsem měl na starosti naše nejmenší na přidruženém turnaji dvojic nejmladšího žactva. Letos jsme měli hned 8 dvojic. Viktorie Buchtová hrála s Barborou Mičovou, Hynek Létal s Tobiasem Milkem, Matouš Mrázek se Štěpánem Zahumenským, Justýna Prusková s Lucií Lackovou, Valérie a Nikol Bartečkovy, Petr Matusík s Michaelem Vojkovským, Filip Lumbert s Martinem Kubošem a Klára Václavková s Janem Kožušníkem. Po pátečním příjezdu jsme potřebovali nabrat síly na náročnou sobotu a neděle už je kolikrát o tom, kdo ušetřil více sil a častokrát dobrý nedělní finiš vynese dvojicím výrazné vylepšení svého postavení ve startovním poli.

Hynek Létal a Tobias Milek 3. místo 12,5 bodů (Hynek 7 / Tobias 5,5)
Tato dvojice měla velké předpoklady bojovat o medaile. Celou sobotu spolehlivě naplňovali svou roli, ale neděle byla z jejich strany lehce nepovedená, kdy poztráceli některé nadějné pozice. Díky vyrovnané špičce letošního turnaje jim to ale nakonec stačilo na bronzovou medaili. Hynek hrál někdy až příliš rychle a Tobias hrál někdy až málo sebevědomě a toho je stálo nějaké bodíky navíc.

Justýna Prusková a Lucie Lacková 6. místo 12 bodů (Justýna 7 / Lucie 5)
V sobotu jim to vyšlo na polovinu bodů, kdy se nedařilo Lucince. Justýnka spolehlivě porážela slabší soupeře. Za to v neděli vyhrály úplně vše a ve vyrovnané tabulce jim to stačilo na 6. místo. Především sedm bodů Justýnky určitě nikdo nečekal. Výborný bojovný výkon.

Petr Matusík a Michael Vojkovský 8. místo 11,5 bodu (Petr 7 / Michael 4,5)
Kluci podobně jako holky v sobotu jistili polovinu uhraných bodů, kdy se Míšovi sem tam něco nepovedlo. V neděli jim to sedlo a Míša ztratil jednu půlku. Petr odehrál celý turnaj s rukou ala Hulk, po bodnutí včelou. Možná i tím některé soupeře zastrašil při sbírání bodíků a o to je jeho výkon cennější.

Valérie a Nikol Bartečkovy 13. místo 11 bodů (Valérie 7 / Nikol 4)
Holky se pohybovaly celou dobu na předních šachovnicích díky dobrý výkonům Valušky. Tím měla Niki neustále silné soupeře, a byť bojovala jako drak, tak to navíc bodíků nestačilo. Pěkný výkon.

Viktorie Buchtová a Barbora Mičová 15. místo 10,5 bodu (Viktorie 4,5 / Barbora 6)
Holky byly obhájkyně loňského vítězství a asi toto vědomí je svazovalo. Ve chvíli, kdy byli soupeři vyrovnaní, tak zápasy končily v jejich neprospěch. Holt obhajoba je mnohem těžší než první vítězství. Každá zkušenost nás posune dál a tentokrát si holky prožily tu méně příjemnou.

Matouš Mrázek a Štěpán Zahumenský 24. místo 9,5 bodu (Matouš 3,5/ Štěpán 6)
Matouš neodehrál úplně nejpovedenější turnaj. Úvodní prohry asi nahlodaly jeho sebevědomí a pak už to nedokázal otočit. Štěpán si svoje odpracoval, ztrácel jen s favority. Kluci si turnaj zahrají i příští rok a tak mohou vzhlížet k lepším zítřkům.

Filip Lumbert a Martin Kuboš 31. místo 9 bodů (Filip 4/ Martin 5)
Kluci vyjeli na první svůj takový turnaj a vedli si velice zdatně, bojovali, rvali se a většinu času turnaje hráli v hlavních hracích prostorách, kde byly přední šachovnice. Konečná poloviční bilance je jistě pozitivní. Snad je tento turnaj bavil a uvidíme je i na dalších turnajích.

Klára Václavková a Jan Kožušník 35. místo 9 bodů (Klára 3 / Jan 6)
U této dvojice, když jsme ji skládali, jsem měl největší obavu, jak zvládne boj s celorepublikovou konkurencí. Přeci jenom Klárka to měla na první šachovnici těžké a pro Honzíka to znamenalo bojovat s hráči až o tři roky staršími. Honzík v sobotu vyhrával, jak na běžícím páse a v neděli si to vyměnili. Klárka svou hru neustále vylepšovala a nakonec odjížděla s dvěma výhrami na závěr.

Celkový turnaj měl chybu jen v rozdělení hracích místností do dvou míst a druhou, že nás letos nenechali sledovat partie a vykázali nás z hracích místností. Možná to bylo pro děti lepší, když hrály všechny takto dobře.  Musím poděkovat i Lukáši Weissmannovi, který vždy pomohl v druhé hrací místnosti s úvodem kola a dík, taky patří rodičům, kteří děti motivovali, kupovali zmrzlinu, utírali slzičky a obecně děti podporovali.

Zdeněk Holeksa