Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Turnaj dvojic nejmladšího žactva - hodnocení trenéra

V neděli 3. června se vrátila výprava nejmladších talentů z Chrudimi, odkud si naše dvojčlenná družstva přivezla kromě dvacátého šestého, dvacátého třetího, dvacátého a patnáctého místa hlavně vítězství dua Viktorie Buchtová a Barbora Míčová.

 

Jak hodnotí turnaj trenér Zdeněk Holeksa?

 

Komentáře

O prvním červnovém víkendu se už tradičně při Mistrovství ČR družstev starších žáků se hrál i turnaj dvojic mladšího žactva. Tento rok jsme vyslali do boje 5 dvojic - Viktorii Buchtovou s Barborou Mičovou. Jana Lichnovského s Petrem Matusíkem. Hynka a Jonáše Létalovy, Matěje Szkanderu s Valérií Bartečkovou a Michael Vojkovský s Nikol Bartečkovou.

Ambice byly u děvčat a překvapit mohly i ostatní dvojice. Turnaj se tentokráte hrál na jiném místě než loni a zahrada vedle hrací místnosti byla vysvobozením pro děti z vydýchané hrací místnosti. Děvčata sehrály turnaj výborně a zvítězily. Zbytek týmů se umístil od 15. do 26. místa. Můžu celkové výsledky hodnotit lehce nadprůměrně, ale spíše mě potěšila předváděná hra všech našich dětí. Zhodnotím výkony jednotlivých družstev.

Viktorie Buchtová 8,5 bodů z 9 možných a Barbora Mičová 6 bodů z 9, 1. místo
Děvčata vyhrála celý turnaj o půl bodu. Výborným výkonem se o to zasloužila hlavně Viki. Optikou její účasti na MS do 8 let bylo ale pár aspektů její hry, které budeme muset vylepšit. Bára sehrála turnaj ve slušné formě. Slabší hráče spolehlivě porážela a se silnějšími to bylo otevřené, i když to nevycházelo.

Jan Lichnovský 5 z 9 a Petr Matusík 5 z 9, 15. místo
U kluků jsem očekával výkon zhruba v této úrovni, ale v průběhu turnaje pokukovali i výše. Honza mě velice příjemně překvapil. Sehrál mnoho vyrovnaných partií a trápil silnější soupeře velice zdatně a nakonec z toho byl hodně slušný výkon. Petr svým nenápadným stylem proplul turnajem. Výsledek nezklamal ani nenadchnul. Mám za to, že o ten bodík více měl mít.

Michael Vojkovský 4 z 9 a Nikol Bartečková 6 z 9, 20. místo
Naši benjamínci, soutěž můžou hrát ještě další dva roky. Makali, až všechny mile překvapili. Míša se musel rozkoukat, jak to funguje a potom rozjel svůj už pomalu pověstný finiš. Jeho hra každou partií šla nahoru a poslední kolo už chtěl moc vyhrát a přehnal to. Nikol sehrála poměrně těžký turnaj s velkým úsilím a odměnou ji bylo hned 6 bodíků. Hlavní je, že ty výhry nebyly náhodné, ale kvalitní prací vybojované.

Hynek Létal 4,5 z 9 a Jonáš Létal 5 z 9, 23. místo
Kluci se slabšími týmy excelovali, ale jakmile přišel silnější soupeř, tak přišel problém. Hynek byl jediný, který sebral Viki aspoň půl bodu, velice se mi líbila jeho bojovnost, ale tentokráte to nestačilo na lepší body. Jonáš začal turnaj vlažně a v průběhu se ohromně zlepšil. Až je mi ho velice líto, jak se protrápil nedělí. Kluci bojovali o mnohem lepší umístění, ale nevyšlo to.

Matěj Szkandera 4 z 9 a Valérie Bartečková 5 z 9, 26. místo
Od tohoto týmu jsem čekal lepší umístění. Konečné 26. místo je zklamáním. Na Matějovi se podepsala jeho menší herní praxe a i proto nepotvrdil svůj vzestup žebříčkem. Postupem času se zlepšoval a v neděli porazil i silnějšího soupeře. Valuška sehrála velice slušný turnaj  v sobotu. V neděli už na to nenavázala a dvě prohry výkon shodily do roviny neúspěchu.  

Turnaj nám ukázal možnosti našich dětí. Doufám, že děti nepojmou prázdniny příliš odpočinkově a budou využívat celou škálu prázdninových možností k tréninku, tak aby na podzim mohli ukázat, že patří k nejlepším.

Zdeněk Holeksa