Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga - komentář zástupce kapitána

O víkendu 6. - 7. 2. bylo odehráno 7. a 8. kol tht Extraligy družstev. Naše "Áčko" hrálo po dvou výjezdech na půdu soupeřů po delší době doma, tentokráte v nové hrací místnosti U Křivého psa. Přestože se našim hráčům tentokráte nedařilo a utrpěli dvě porážky, stále nám patří místo umožňující boj o medailové umístění. 

 

Hodnocení z pera zástupce kapitána Martina Surmy si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Komentáře

Komentář k víkendovému dvoukolu se mi nepíše lehce. V nových, velice příjemných hracích prostorech Penzionu U Křivého psa jsme v sobotu přivítali celek Zikudy Turnov. Tomu se v letošním ročníku zatím moc nedařilo, ale soutěž je nesmírně vyrovnaná a Turnov silný celek. Tudíž se dalo očekávat vyrovnané utkání. Naše sestava na poslední chvíli oslabená o nemocného Vojtu Rojíčka byla - Azarov S., Fedorov A., Antoniewski R., Rausis I., Zwardoň V., Vesselovsky S., Jasný S., Rabatin J. První hodiny hry potvrdily mou předtuchu o vyrovnanosti. Žádná výrazná převaha, jen snad dvě malé výhody, ale také nevýhody. Jako první končí Igor Rausis, kde remíza je asi korektní, poté ovšem prohrává naše opora Vojta Z. První porážka letošní sezóny v extralize přichází opravdu nevhod. Nyní začínám tušit, že dnešek nebude dobrý, poněvadž ostatní nestojí na výhry. Následují další remízy od Rafy A., Alexeje F. a nakonec také Sergeie A. Hrají už jen tři šachovnice, kde Serguei V. obětoval v zahájení, ale nic z toho nevytěžil - další remíza. Kuba v časovce nenašel vhodné pokračování a prohrává. Zápas je prohrán, přesto Standa bojuje. V časovce otevřel pozici a riskuje, ale také jako Kuba nenachází vhodné pokračování a prohrává. Škoda, nicméně objektivně musím přiznat, že dnes nám to nehrálo a tři nuly jsou toho důkazem. Je třeba se oklepat a dobře připravit na neděli.

V neděli se může stát cokoli. Soupeř je jasný favorit celé soutěže, celek Nového Boru. Oproti sobotě točí sestavu a přesto je „elový“ rozdíl na jednotlivých deskách obrovský. Musíme makat a věřit. Velice rychle přijímá remízu Igor R. a posléze také Kuba R. Ostatní stojí celkem obstojně, pozice se mi velice líbí a věřím, že to může dobře dopadnout. Dvě a půl hodiny hry a přichází další remízy Alexeje a Vojty. Vojta je spokojen, ví, že mu stačí půl bodu k splnění normy GM. Další remíza přichází u našeho nejstaršího hráče Serguej V. Ostatní mají velice zajímavé pozice, bohužel s horším časem. Zde je asi naše velká slabina, nedostatek času při časových kontrolách, a z toho pramenící nepřesné tahy. Již včera na to doplatili Standa s Kubou. Dnes opět Standa a přidává se Rafa. Oba měli velice dobré pozice, sami si věřili, leč čas je součástí partie a nelze se vymlouvat. Dvě prohry znamenají konec nadějí. Sergej A. bojuje s českou jedničkou Davidem Navarou. Drží věžovku s dvěma pěšci méně a nakonec udrží remízu. Prohra 3:5 mrzí vzhledem k vývoji zápasu, jinak je přijatelná. Vzhledem k vývoji celé soutěže jsme stále v boji o medaile a vše je stále v našich rukou – v hlavách. Poslední tři kola budou velice zajímavá a už se těšíme!

Martin Surma