Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga - komentář zástupce kapitána

O víkendu 9. - 10. 1. byla odehrána další dvě kola tht Extraligy družstev. Naše "Áčko" hrálo oba zápasy v Lysé nad Labem, v sobotu s Výstavištěm Lysá n. Labem, v neděli pak s ŠK města Lysá n. Labem "B".

V přiloženém komentáři si můžete přečíst, jak oba zápasy, jeden vítězný a jeden prohraný, viděl zástupce kapitána Martin Surma.

 

Komentáře

Po páteční bezproblémové cestě do Lysé jsme v sobotu nastoupili proti jednomu z favoritů celé extraligy, družstvu Výstaviště Lysá nad Labem. Naše sestava Sergej Azarov, Rafael Antoniewski, Vojtěch Rojíček, Vojtěch Zvardoň, Petr Pisk, Serguei Vesselovsky, Standa Jasný a Jakub Rabatin byla hodně oslabena proti předešlým utkáním, ale přesto se chlapci pustili do soupeře nebojácně.

Více či méně vyšly přípravy na soupeře a tak po 1,5 hodině hry stály partie vyrovnaně. Jako první získává výhodu Vojta Z., ale současně začínají mít zadní čtyři desky problém s časem. Vojta R. úspěšně reklamuje 3x opakovanou pozici a zklamanému soupeři nezbývá nic jiného než podepsat remízu. Bohužel poté prohrává Petr ne špatně rozehranou partii, ovšem hned vzápětí vynikajícím výkonem vyhrává Kuba a je srovnáno. 1,5-1,5. Standa se dostává do časové tísně a prohrává. Škoda, protože pozdější analýza ukázala, že měl vyhrát. Tady se štěstí odvrátilo, ovšem naproti přišlo v partii Rafy, kdy soupeř v tísni nezvládl 40. tah a chyboval. V tuto chvíli začínám věřit, že bychom mohli snad i vyhrát. Rafa využívá převahy a soupeřovy tísně a vyhrává. Hned nato následuje bod od Vojty Z. Vojta byl celou partii aktivní, ale při pozdějších analýzách se ukázalo, že také on udělal spoustu chyb, které naštěstí soupeř nevyužil. A tak je stále plně bodujícím hráčem (5/5). Stav 3,5-2,5 . Teď jen, aby Sergejové udrželi remízy. Jako první končí Sergej A. Musím přiznat, že během celé partie jsem nevěděl, kdo vlastně hraje na výhru. To už jsou prostě extra šachy. 4-3. Poslední partii hrají dva obrovsky zkušení hráči. Soupeř ví, že musí vyhrát a Serguei V. brání koncovku. My trnem a on je v klidu po celých 90 tahů. Později se přiznává, že něco podobného již hrál a tudíž věděl, co má hrát přes oboustrannou časovou tíseň. Vyhráváme 4,5-3,5. Soupeř je zklamaný, protože nastoupil v nejlepší sestavě, a my nadmíru spokojeni. Takový výsledek snad nečekal nikdo. Při obědě přijímáme tel. gratulace a já musím zas a znovu chlapcům poděkovat za obrovskou bojovnost. Vždyť poslední partie skončila po 5 hodinách.

Při večerním zjištění zbývajících výsledků extraligy se potvrzuje, jak je soutěž nesmírně vyrovnaná, o čemž se přesvědčíme v neděli. To ale předbíhám. Do nedělního utkání opět nenastupujeme (dle ELA) jako favorité a sám jsem zvědav, jak to bude za šachovnicemi vypadat. Mé obavy se naplňují zhruba po 2 hodinách, kdy prohrává Kuba. Dnes se mu partie vůbec nepovedla. Ovšem my máme v týmu Vojtu Z., který ukazuje, co dělá sebevědomí spojené s mládím. Vyhrává šestou partii ze šesti odehraných, což je nevídané. Je srovnáno, ale na ostatních deskách jsou vidět výhody spíše u soupeřů. Velice záhy podepisují remízu Sergej A. a Rafe A. a po krátké chvíli také Vojta R. Následuje prohra Petra, kterému se víkend vůbec nevyvedl. Zbývají dvě partie, spíše vyrovnané, ale oba naši borci vědí, že někdo vyhrát musí pro záchranu utkání. Oba bojují, ale ani jeden nevyhrává a tak prohráváme 3,5-4,5. Je třeba vyzdvihnout výkon Sergueje V., který za víkend strávil za šachovnicí celkem 9,5 hodiny ve věku 63 let. Nevídané a smekám. V tomto čase samozřejmě není víkendová příprava. Standa dřel, hrál 6 hod., zkoušel, ale vyhrávající tah neviděl. Nutno poznamenat, že víc jak 3 hod. hrál jen s bonusem 30 sek. Nevadí, kdyby mi někdo před víkendem řekl, že povezeme domů 3 body, měl bych ho za blázna. V tom jsou ale šachy krásné, prostě číslo ELA není rozhodující.

Příště nás čekají soupeři zcela rozdílní. Celek Turnova, který je překvapivě poslední, a super favorit Nový Bor. Utkání prvního s třetím. Pro všechny příznivce šachové hry to je jedinečná pozvánka na utkání. Kdy jindy máte možnost vidět reprezentanty ČR, SVK, PL, RUS, IND?

Martin Surma