Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga - komentář kapitána

Pátým a šestým kolem pokračovala ve dnech 28. a 29. ledna tht Extraliga družstev 2016/2017. Naše družstvo tentokráte přivítalo na domácí půdě Unichess Praha a 1. Novoborský s bodovou bilancí jedna výhra a jedna prohra.

 

Hodnocení celého víkendu z pohledu kapitána družstva Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

Zdravím všechny šachové přátele a fandy.

Chtěl bych opět trochu přiblížit dění během nadcházejícího extraligového víkendu. Také tentokrát se podařilo Pavlovi zajistit kvalitní sestavu a vzhledem k letošním výsledkům to bude zapotřebí. Nastupovat budeme v sestavě Anton Korobov, Andrei Zhigalko, Sergei Azarov, Vojtěch Zwardoň, Igor Rauzis, Jakub Szotkowski, Standa Jasný, Serguei Vesselovski toho ovšem v neděli nahradí Jakub Rabatin. Utkání odehrajeme v krásném prostředí Hostince U Křivého psa, kde jsou hráči také ubytováni.

Naši cizinci přicestovali dříve a tak mohlo proběhnout tradiční soustředění hráčů družstva a v neposlední řadě také našich šachových nadějí. Dle vyjádření hráčů tréninky byly kvalitní, příprava zdařilá a já jen doufám, že se to projeví v utkáních. V sobotu nás čeká prozatímní příjemné překvapení soutěže družstvo Prestige Unichess z Prahy. V utkání jsme mírným favoritem. Po 1,5 hodině hry se nic převratného na šachovnicích neděje, pozice vyrovnané snad jen časově jsou naši hráči na to líp. Asi dobrá příprava. Jako první, chce se říct jako vždy, končí Serguei V. Remíza černými je dobrý základ pro celkový výsledek. Ostatní stále rovina, snad jen Vojta Z. stojí o poznání hůř. Naopak Igor R. stojí lépe pozičně a také časově. Boužel další porážku v sezóně připisuje Vojta Z. a jsem zvědav, kdy se zlomí jeho letošní tristní bilance. V této fázi hry se však začíná projevovat výkonnostní převaha našich cizinců. Úřaduje Anton K., který svůj postupný tlak zúročuje v bod. Krásná ukázka nátlakového šachu, kdy pomalu zlepšuje pozici, až vyhraje. Následuje Andreje Z. u něj se dá říct to samé. Obracíme skóre a snad až do konce vydrží. Smírně zakončuje partii Jakub S., kdy žádný z hráčů si nevytvořil rozhodující převahu. Časové kontroly vždy zamíchají s partiemi a také tentokrát. Sergej A. v ní zachraňuje remízu a jeho soupeře bude partie ještě dlouho strašit v hlavě. To nám moc pomáhá neboť celý bod připisuje Igor R. a má 100% bilanci 3/3. Připisujem první letošní vítězství , ale ještě hraje Standa J. Obrovský bojovník během hry odmítá remiz a chce hrát, což se mu dostává plnými doušky a až po pěti hodinách končí partie remízou. Konečné skóre 5-3 je dle průběhu hry zasloužené. Do tabulky zapisujem cenné tři body a můžeme se těšit na nedělní utkání s Novým Borem. Celkem, který je nabitý reprezentanty několika zemí a jasný favorit celé soutěže. Naši jsou nabuzeni a odhodláni bojovat a nedat svou kůži lacino.

K nedělnímu utkání nastupujeme v "klubových barvách" a doufejme, že nám přinesou štěstí. Naše prozatímní bilence 1. víkend 2x prohra, 2 víkend 2x remíza, třetí víkend  jedna výhra a co dál?

Na úvod pár fotek s diváky a jde se na to. Po dvou hodinách hry jsou všechny partie stále vyrovnané. Zatím se plní očekávání vyrovnaného průběhu. Třetí hodina hry a jsou zde první remízy. Sergej s Alexejem Shirovem, kdy náš hráč má po celou partii výrazně lepší čas, ale to na výhru nestačí. Následuje Andrej, který má za soupeře činského šachistu Wang Hao. Pro mne laika stál Andrej celou partii aktivně, ovšem dobrá obrana soupeře nic nedovolila. Další remiz přidává Igor jemož byl protihráčem reprezentant Polska Mateusz Bartel. Opět laicky řečeno ostrá hra z obou stran a asi zasloužená remiz. První porážku dnes zapisuje Vojta s Viktorem Lázničkou. Vojta se snažil, ale ten výkonnostní rozdíl se musel projevit. Vzápětí prohrává Standa s Vlastimilem Babulou. Dnes se mu partie moc nepovedla. Celkově už prohráváme a u ostatních partií to nevypadá, že by mohl někdo bodovat, ale všichni jsou jen lidé a každý může udělat chybu. Tu také udělal soupeř Jakuba R. Tadeáš Kriebel. Chycená věž znamená drobnou korekci ve skóre a pro Kubu důkaz, že může konkurovat daleko silnějším hráčům. No, prognózy se, ale naplňují a již jen prohráváme. Anton s českou jedničkou Davidem Navarou  a Jakub S. se Zbyňkem Hráčkem. Na prvním stole těm šachům tolik nerozumím, ale David Navara prostě Antona přehrál a Jakub nestačil na českého reprezentanta. Co dodat porážka 2,5-5,5 je naprosto zasloužená. Soupeř byl nad naše síly a jen doufám, že se diváci u online přenosů nenudili.

Víkendové zhodnocení: sobotní výhra a důležité tři body a nedělní prohra s velkou snahou.

V únoru nás čeká výjezd do Lysé nad Labem. Nic jednoduchého "A" bojuje o titul a "B" jsou nadějní mladíci. Snad přidáme další body.

Martin Surma