Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga - komentář kapitána

Třetím a čtvrtým kolem pokračovala ve dnech 10. a 11. prosince tht Extraliga družstev 2016/2017. Naše družstvo tentokráte přivítalo na domácí půdě dva ostravské soupeře - v sobotu Slavoj Poruba a v neděli Labortech Ostrava - a oba zápasy dopadly smírně 4-4.

 

Hodnocení celého víkendu z pohledu kapitána družstva Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

Zdravím všechny příznivce šachové hry, hlavně příznivce Beskydské šachové školy a našeho extraligového družstva. Tentokrát hrajeme v domácím prostředí v SVČ Klíč. První letošní dvoukolo nebylo pro nás příznivé a tak všichni věří, že nyní to bude lepší. Soupeři jsou ovšem velice kvalitní. Naše sestava Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Rafael Antoniewski, Vojta Zwardoň, Igors Rausis, Vojta Rojíček, Jakub Szotkowski a Standa Jasný je odhodlána bojovat ze všech sil. V sobotním utkání se Slavojem Poruba není jasný favorit a tak může být výsledek jakýkoli. Naši borci se pouštějí do soupeře velice zostra. Od počátku nestojí dobře Vojtěch Rojíček a ani Sergei Azarov. Naopak drobné výhody dosahují Igor Rausis a Stanislav Jasný. Tentokrát první končí Rafael Antoniewski korektní remízou, avšak vzápětí velice kvalitní soupeř Vojtěcha Zwardoně přehrává. Tady je třeba zmínit, kdeže loňské sněhy jsou. Letos to prozatím Vojtěchovi nejde a musíme doufat, že se chytí a zlomí to. Nedlouho poté prohrává také Vojtěch Rojíček. Jeho partie se mění jako na houpačce. Nejdříve ne zrovna povedené zahájení, potom vyrovnaná hra, možná i lepší pozice a nakonec zčista jasna 0. Což je škoda. V tuto chvíli to nevypadá dobře, naštěstí ostatní bojují. Stanislav Jasný vyhrává – konečně plně bodoval. Vzápětí lepší čas i pozici zúročuje v celý bod Alexej Fedorov. Igor Rausis vystupňoval svůj tlak a také připisuje vítězství. Zápas se otočil, ale Jakub Szotkowski mírně pokazil a musí zachraňovat. Zadařilo se. Stav 4:3 je pro nás jistotou remízy, avšak Sergei Azarov tahá za výrazně kratší konec. Bojuje, ale vítězí soupeř. Konečná remíza 4:4 je asi spravedlivá, i když jak se říká, lepší jedna výhra než dvě remízy. Ta na nás snad čeká zítra proti Labortechu, kdy je nutné konečně zabodovat naplno. Nyní nás čeká příjemný oběd a pak příprava, která snad pomůže.

Na nedělní utkání neměníme sestavu a věřím, že dnes nám to vyjde, i když soupeř je velice kvalitní. Kvalita spočívá ve vyrovnanosti všech hráčů. Utkání bude jistě velice vyrovnané. Jako první, chce se mi říci opět, končí Vojtěch Rojíček. Remizuje s Petrem Veličkou, který remízu chtěl možná víc než Vojtěch. Vše vyměnil a nebylo co řešit. Další hráči bojují, ale lépe stojí dle mého mínění soupeři. Ještě před tím odmítá svému polskému soupeři remínu Rafael Antoniewski, který se rozhodl hrát a podpořit tak svůj tým. Jako další dostává nabídku smíru Stanislav Jasný. Po zhodnocení utkání souhlasím. Stanislav však ještě přemýšlí, ale nakonec přijímá. Vzápětí připisuje celý bod s dávkou štěstí Igor Rausis. Za víkend má stoprocentní výkon a je velkou oporou družstva. V tu chvíli vše nasvědčuje tomu, že dnešní utkání dopadne remízou. Vojtěch Zwardoň totiž stojí na prohru, ostatní spoluhráči na remízu. Všichni ale ještě hrají a stát se může cokoliv. Ovšem má předtucha se vyplňuje. Po bojovné partii remízuje Rafael Antoniewski i Sergei Azarov. Následně skutečně prohrává Vojtěch Zwardoň. V jeho podání to je skutečná krize, naštěstí on ví, kde je chyba. Musíme doufat, že v lednu to bude lepší a naváže na výsledky z loňské sezóny. Stále ještě hrají Alexej Fedorov a Jakub Szotkowski. Alexej Fedorov se musí hodně snažit, aby ubránil remízu. Všichni si myslí, že by to měl zvládnout, ale dobře víme, že v šachu se může stát ledacos. Jakubova partie končí spravedlivou remízou. Dlouho čekáme na výsledek poslední partie. Alexej je naštěstí velice zkušený hráč, v dobách největší slávy 13. hráč světa, a tak partie i celý zápas končí remízou.

Výsledek 4:4 je asi korektní výsledek utkání. Osobně jsem chtěl za víkend alespoň jedno utkání vyhrát, ale chyběla nám trocha štěstí. Víkend se náramně povedl Igorovi Rausisovi, když z dvou utkání získal 2 body.Skvěle mu sekundovali Alexej Fedorov a Stanislav Jasný s 1,5 bodu za víkend. Ostatní se snažili seč jim síly stačily. Snad při dalším víkendovém utkání bude výsledek lepší.

Další utkání se uskuteční 28. - 29. 1. 2017 a čekají nás soupeři s rozdílnými ambicemi. Družstvo Unichess se před sezónou chtělo hlavně zachránit, což se jim momentálně daří. V neděli nás čeká Nový Bor, který pro změnu nechce nic jiného než titul. Kdo chce vidět reprezentanty několika zemí, musí se přijít podívat. Všichni jsou vítáni na utkání, které proběhne opět ve Frýdku-Místku.

Martin Surma