Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga - komentář kapitána

První dvě kola tht Extraligy 2016/2017 byla sehrána ve dnech 8. a 9. října. Našemu družstvu se start do sezóny vůbec nepovedl, v sobotu jsme utrpěli vysokou porážku 1,5 - 6,5 s ŠK AD Jičín na kterou navázala nedělní prohra 3,5 - 4,5 s Rapidem Pardubice.

 

Hodnocení smolného víkendu z pera kapitána Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

A opět je to tady,  začíná šachová sezóna družstev. Letos nezvykle brzy startuje také extraliga, kde obhajujeme 3. místo. Říká se, že obhajoba je vždy těžší, a při pohledu na soupisky soupeřů obzvlášť. Myslím, že se mi to nezdá, ale soutěž je rok od roku vyrovnanější.

Úvod letošní extraligové sezóny nás poslal do Prahy a Pardubic. V Praze hraje Jičín (bývalá Mahrla). Snažíme se jako vždy, aby sestava byla co nejsilnější a Pavel zase odvedl dobrou práci. Víkend odehrajeme v sestavě Anton Korobov, Sergej Azarov, Alexej Fedorov, Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Jakub Szotkowski, Petr Pisk, Stanislav Jasný, Sergej Vesselovsky, kde Petr hraje v sobotu a Sergej v neděli.

Již během týdne probíhá v SVČ Klíč soustředění družstva, do kterého se zapojilo i pár nadaných  "mládežníků". Trénink šachový prostřídal také fyzický – hrál se badminton.

V pátek na etapy odjíždíme směrem Praha. Tentokrát jedeme vlakem a za mne mohu říct – skvělá volba. Cestou se probíraly šachy, šachy a zase šachy. Dále již tradičně ubytování, jídlo a poté příprava. Tušíme, že víkendoví soupeři mají termínovou kolizi s polskou extraligou, tak snad příprava vyjde.

V sobotu v hrací místnosti zjišťujeme, že soupeř je velice oslaben a tak by to mohlo vyjít. Ale jak víme, nikdo se neporazí sám a bojovat se musí. Po hodině hry se na šachovnicích neděje nic mimořádného, poté se již ale pozice vyvíjí a leckdy můžu říct, že dobře. Vojta Zwardoň jako vždy provádí oběť. Uvidíme, jak si s tím soupeř poradí. V dalším průběhu hry se do defenzívy dostává Vojta Rojíček a nakonec partii prohrává. Časové kontroly vždy s partiemi zamávají. A tak se také stalo při tomto utkání. Petr Pisk zajímavě rozehranou partii v časovce kazí a prohrává. Aby toho nebylo málo Kuba Szotkowski si vybírá nováčkovskou daň, kdy ve vyhrané partii nestihne zahrát 39. tah a prohrává. Skóre 3:0 je hrozivé.

Vypadá to na den blbec pro všechny. Na co sáhneme, to se pokazí. Vzápětí prohrává Standa Jasný a soupeři se radují z vítězství, které nečekali.

V celkem korektní partii Alexeje Fedorova soupeř k ničemu nepouští a je z toho remíza.Zbylé partie nestojí na výhru a obávám se debaklu. Anton Korobov v průběhu hry stojí líp, pod tíhou skóre zápasu se snaží zlomit soupeře a riskuje. Leč přepálil strunu a také prohrává. Poslední dvě partie se hrají jen na bonus a je velká škoda, že velice pěkné pozice ani jeden z našich hráčů nedokáže proměnit. Vojtovi Zwardoňovi oběť na začátku partie nepomohla a remizuje. Sergej Azarov také remizuje, i když celou partii tahal za delší konec. Nepamatuji, kdy by měl Sergej Azarov po celou dobu partie časovou převahu. Nakonec tedy prohráváme 6,5:1,5. Dle mého soudu je to prohra krutá. Štěstí nám ukázalo svou odvrácenou tvář. Je třeba se oklepat a zítra nás čeká nový zápas.

Nejdříve ale následuje přesun vlakem do Hradce Králové, kde nabereme nové síly. Proč Hradec – během víkendu, kdy se koná Velká pardubická, nelze sehnat nocleh nikde v Pardubicích a blízkém okolí.

Doufáme, že v nedělním utkání snad překvapíme soupeře výměnou hráčů. Ovšem soupeř v ničem nezaostává a hráče mění také on, takže zadní desky hrají bez příprav. Po hodině hry remizuje Vojta Rojíček. Osobně jsem nespokojený s brzkou remízou, leč Vojta oponuje, že nestál dobře a po včerejší prohře je prý remíza pro zvednutí vlastní sebedůvěry dobrá. Uvidíme, jak bude hrát příště. Dvě hodiny hry a půl bodu přidává Sergej Vesselovsky. Komentář od ostatních  - je lepší sbírat půlbody než jako včera nuly. Tři hodiny za námi, blíží se časovky a já jsem jako na trní, co se přihodí dnes.

Standa Jasný začíná tahat za kratší konec a Vojta Zwardoň brání volného pěšce soupeře. Ten však ví, jak situaci vyřešit a vyhrává. Chvíli předtím ovšem Sergej Azarov konečně protrhává smůlu a vyhrává svou partii. Těžká pozice pro laika, ovšem s bravurou zahraná. Zbylé partie vypadají takto; Anton Korobov má pěšce navíc a Kuba Szotkovski stojí na výhru.

Standa brání, seč mu síly stačí a Alexej Fedorov časovku nezvládl a je z toho půl bodu. To nejhorší ovšem teprve přichází.Soupeř Kuby Szotkowského nachází snad jediné neprohrávající pokračování a výsledkem je další remíza. Naše vyhlídky na výhru jsou u konce neboť Standa Jasný prohrává, Anton Korobov přehlíží vyhrávající tah a získává půl bodu. Je z toho prohra 4,5:3,5.

Dnes jsme si prohrát nezasloužili, šachy jsou ošidné a také mistři dělají chyby. Víkend se vůbec nepovedl a snad nejvíc je zklamán srdcař Standa Jasný.  Ten, koho bych dále chtěl vyzdvihnout, je Jakub Szotkowski. Hrál pěkné šachy, soupeře přehrál, bojoval. Potvrdil, že jeho přestup k nám nebyl marný a ještě nám ukáže svou sílu.

Závěrem musíme doufat, že příští dvojkolo bude úplně jiné a budeme bodovat. Tak tedy těším se na prosincové utkání doma s Porubou a Ostravou, které odehrajeme 10. a 11. 12. 2016.

Martin Surma