Nejúspěšnější šachová škola v ČR

tht Extraliga družstev - komentář kapitána

O minulém víkendu byla sehrána další dvě kola tht Extraligy družstev, ke kterým náši hráči vycestovali do Lysé nad Labem, kde sehráli zápasy proti dvěma místním celkům. Z dvojzápasu jsme si odvezli po jedné výhře a jedné prohře a udělali důležitý krok k záchraně v soutěži.

 

Jako obvykle vám přinášíme zajímavý komentář nehrajícího kapitána družstva Martina Surmy.

Komentáře

Přeji všem, kdo budou číst následující řádky, pěkné čtení a snad bude zajímavé.

K čtvrtému extraligovému víkendu nás los opět poslal do Lysé nad Labem, kde se utkáme v sobotu s „B“ a v neděli s „A“ družstvem. Soupeři velice silní a pro naše borce opravdu těžký víkend. Pevně věřím, že obstojíme se ctí a nějaké body urveme. Naše sestava je Sergej Azarov, Alexej Fodorov, Rafal Antoniewski, Vojta Zwardoň, Vojta Rojíček, Standa Jasný, Sergei Vesselovsky a Jakub Rabatin.

Vyrážíme jako vždy v pátek odpoledne 2 auty a k velkému překvapení všech jako druhý řidič jede bratr Tonda. Během cesty nás míjí počasí jako bychom jeli přes několik pásem podnebí. Postupně zataženo poté krásné sluníčko nebe bez mráčků, po kterém následuje pravá zimní chumelenice. Při výjezdu z ní následuje déšť a pak opět zataženo. Drobné nedobrždění auta, rozbité světlo a trochu srolovaná kapota nás nemůže zastavit a úspěšně dojíždíme do Lysé. Nevěřil bych, jak vděčné téma pro celý tým tato epizodka během víkendu bude J. Při večeři kluci konzultují přípravu na soupeře, které potkáváme snad v jediné restauraci ve městě. Sobota je pro mne osobně těžká – netušil jsem, že můj spolunocležník vydává při spaní zvuky. On se vyspal do růžova a já vůbec.

Soupeř tak jako my nenastupuje kompletní a tak utkání slibuje velice vyrovnaný průběh. Jako již několikrát v této sezóně se v úvodní hodině hra vyvíjí pro nás dobře. Na většině šachovnicích je rovnováha nebo naše převaha, takže jsem optimista. Sergej A. dnes opět hodně přemýšlí a z toho pramení špatný čas. Vojta R. aktivní hra s pěšcem víc. Po třech hodinách Vojta R. definitivně přetlačuje soupeřku a vítězí. Po celou partii hrál Vojta skvěle. Již dlouho jsem ho neviděl tak hrát. Také ostatní bojují a stojí výrazně lépe. Sergej A. a Jakub R. ukončují své partie remízou.

Sergej ustál časový tlak a Jakub soupeře k ničemu nepustil. Nastává však alfa a omega hry a to časovky. Pravdu říct letos nám moc nejdou. Dnes však Sergei V. uplatňuje své zkušenosti z rapidů a tahá 20 tahů na 30 sekundách. Těsně před 40. tahem soupeř pochopil, že je zbytečné Sergeje zkoušet a tak podepisují smír. Partie vůbec nebyla jednoduchá, spousta záludností z obou stran.  Dnešní aktivitu zakončuje Standa rychlou kombinací, po které soupeř pokládá krále. Standa v zahájení obětoval pěšce za aktivitu figur a vyplatilo se. Průběžné vedení 3,5-1,5 je nadějné vzhledem k postavení zbytku družstva. Alexej celou partii tlačí, soupeř tahá na 30 sekundách a stále odolává.

Výhoda je však viditelně na naší straně. Také Rafal postupně zlepšuje své postavení figur. A poslední do party Vojta Z.?, Jen on ví, co chce hrát. Obětoval střelce za 3 pěšce se snahou prorazit. No uvidíme. O poznání lépe se mu přemýšlí, když zjistil, že soupeř Alexeje po časové kontrole vzdal. Druhé letošní vítězství je „doma“ a už je jen otázka, jak bude vysoké. První letošní výhru zapisuje Vojta - koncovka D+3 pěšci proti V+S a pěšci je prohraná. Jako poslední se snaží najít cestu k výhře, Rafal. Trvalo to šest hodin, ale podařilo se a snaha je odměněna celým bodem. Dnes vítězíme 6,5-1,5 výsledek naprosto zasloužený, ale nesmíme usnout na vavřínech. Zítra je nový den, nový soupeř, a to podstatně těžší. Je třeba se to pořádně připravit a máme na to celý večer. Ten je dlouhý, humor zúčastněným nechybí, samozřejmě směrem na mou adresu a na mé „odepsané“ auto.

Zamračená neděle snad nevěští nic špatného, říkám si. Soupeř překvapil změnou sestavy oproti sobotě, ale to je jen důkaz, že z našeho družstva mají respekt. Jistě mají v paměti loňskou porážku. Změna znamená znatelné posílení a samozřejmě znemožnění příprav našich hráčů. Začátek se nevyvíjí zcela podle našich představ. Oba Vojtové nestojí dobře. Vojta Z. ztrácí kvalitu s minimální protihrou a Vojta R. má izolovaného pěšce značně špatného. Zbytek zatím vyrovnaný a s lepším časem. Oba Vojtové nakonec i poměrně brzy prohrávají přesně podle mého vidění. Naše přední desky si nedokázaly vytvořit proti stejně kvalitním soupeřům žádnou výhodu a partie končí remízami. Bojuje Standa – musí bránit horší pozici, Sergei V. s pěšcem víc odmítá remízu a poslední Jakub, kterému moc nehrají figury. Uvidíme, co z toho vzejde. Časem znatelně lepší soupeři dokazují svou sílu a své partie vyhrávají.

Jen Sergei donutil pana Jansu k remíze. Celkem prohráváme 2-6. Je třeba po pravdě přiznat, že zcela zaslouženě. Bude jistě zajímavé sledovat souboj našich soupeřů Lysé n. L. s Novým Borem o titul.

My si z výjezdu odvážíme 3 zápasové body nesmírně důležité pro zachování v soutěži.

Mé zhodnocení celého víkendu – sobota se náramně vydařila všem našim hráčům. Byla cítit chuť bojovat porazit soupeře a vyhrát zdánlivě vyrovnané pozice. V neděli proti nám stál favorit s ambicemi na titul a jeho kvalita se projevila.

Poslední trojutkání v Brně bude zajímavé sledovat jak z pohledu boje o titul a medaile, tak soubojem o udržení v soutěži. My musíme věřit, že naši borci budou natěšeni k partiím tak jako o vítězné sobotě.

Martin Surma