Staré Město OPEN - komentář trenéra

Ve dnech 17. - 25. srpna reprezentovala naši šachovou školu na mezinárodním turnaji Open Staré Město 2019 čtveřice hráčů. Již jsme informovali o konečných výsledcích, nyní dáme slovo přímému účastníkovi - trenéru Lukáši Weissmanovi.

Jak se dívá na vystoupení frýdecko-místeckých šachistů?

Open Staré Město

Ve dnech 17. 8. ­25. 8. jsme se zúčastnili šachového turnaje OPEN Staré město. Vzhledem velkému množství šachových akcí, jsem vyrazil se čtyřčlennou výpravou. Vyjeli jsme tradičně vlakem. Ubytování jsme byli v nejlevnější ubytovně v České republice, což tvrdil její majitel.

Hned první den cestou do hrací místnosti došlo na prokletí rodu Matusíků. Na Ondru zaútočila včela medonosná. Naštěstí jeho prst nezvětšil několikanásobně svůj objem a vše dopadlo bez komplikací. Hrálo se v prostorné klimatizované místnosti zrekonstruované Sokolovny. Startovní pole bylo rozděleno do dvou turnajů. V turnaji A startovali Ondra Nytra, Matyáš Paseka a Pavlína Dudová. V turnaji B nastoupil Ondra Matusík.

V hlavním turnaji si nejlépe z našich vedl Ondra Nytra. Začátek tomu nenasvědčoval. Ondra působil nerozehraně a někdy byla jeho ruka rychlejší, než hlava. To způsobilo, že některé partie nedotáhl. Ovšem Ondra bojoval a dokázal otočit i úplně ztracenou partii. Závěr turnaje měl famózní a výhrou v posledním kole si zajistil krásné 6. místo.

Maty začal turnaj skvěle. Hned na úvod získával cenné skalpy silných soupeřů a začalo se s ním počítat jako s černým koněm turnaje. Vyslechl jsem spoustu obdivných komentářů na jeho hru. Odměnou mu byla partie s velmistrem Vokáčem. Tam už se projevily zkušenosti soupeře. Závěr už se mu tolik nepovedl, nicméně získal 3,5 bodu v silném turnaji.

Pája se na poslední chvíli rozhodla hrát silnější turnaj. Ke cti ji slouží, že dokázala až do večerních hodin vzdorovat zkušenějším soupeřům. Na její hře bylo vidět zlepšení. Škoda jen, že dvě partie byla nucena vyhrát bez boje. To znamenalo zisk 3,5 bodu.

Ondra Matusík hrál s přehledem. Snad ve všech partiích dosáhl výhodu. K uplatnění výhody v některých partiích mu chybělo více odvahy soupeře dorazit. Jeho výkon ovšem rostl a nejlepší výkon podal v poslední partii, kterou si zajistil 6 bodů a konečné 4 místo.

Na závěr bych chtěl poděkovat manželům Nytrovým, kteří nám pomohli při zpáteční cestě se zavazadly.