Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Katkou Němcovou o studiu v USA

Členka Beskydské šachové školy velmistryně Kateřina Němcová studuje prvním rokem v texaském městě Brownsvillu. Jaký obor Katka studuje, jak se sžila s novým prostředím, jak se jí líbí "skoro" v Mexiku, hraje šachy? a řadu dalších otázek a odpovědí si můžete přečíst v níže přiloženém rozhovoru.

Katka hrála ve dnech 4. - 7. dubna turnaj "Philadelphia OPEN". Získala 5,0 bodů a obsadila 29.místo v konkurenci 80 hráčů.

Komentáře

Ahoj Katko,

na počátku tvé „texaské mise“ jsem tě požádal o rozhovor na téma tvého nového působiště v Brownsvillu, kde nyní studuješ a ty jsi mi napsala, že jemně řečeno nestíháš a až někdy příště. Takže první otázka se nabízí sama – už stíháš?  

Ano, začátky ale s sebou vždycky nesou nějaké problémy a zařizování první semestru nebylo jednoduché. Musela jsem splnit spoustu prvotních povinností jako zapsání se do systému, výběr předmětů a nakoupení knih, dále vybavení pokoje na koleji a v neposlední řadě seznámení se s okolím. Studium zde také klade důraz na 100% docházku na přednášky a ihned zpočátku jsme dostávali mnoho úkolů. Chvíli tedy trvalo, než jsem si na tento řád zvykla. Nebylo to jednoduché. Teď už je to ale mnohem lepší. Znám prostředí, lidi co mi pomůžou, a už vím co od studia čekat.

Proč studium v USA?

Americké univerzity jsem si vždy představovala v tom nejlepším světle. Líbí se mi jejich budovy, sportoviště a soupeření s jinými univerzitami. Když jsem dostala nabídku šachového stipendia na studium v Americe, tak jsem cítila, že to je ojedinělá šance. S rodinkou jsme pak společně rozhodli, že taková šance by se měla využít. Jsem ráda, že mohu studovat a při tom se věnovat šachu.

Proč Texaská univerzita v Brownsville?

Tato univerzita má jeden z nejlepších šachových programů v Americe a hlavně to byla ta univerzita v Brownsville, která mi nabídla šachové stipendium.

Jaký obor studuješ?

Studuji Komunikaci na humanitní fakultě. Tento obor se soustředí na média, propagaci, marketing, PR.

Co tvá angličtina? Zvládáš odposlouchat přednášky?

Angličtina mi problémy nedělá. Naopak, velice mě baví. Občas si ale nechávám pomoci s kontrolou a korekcí seminárních prací.

Přibliž nám prosím hodnocení znalostí – zápočty a zkoušky tam máš také?

Americký systém se asi trochu od toho českého liší. Hodnotí se docházka, testy v hodině, domácí úkoly (zadávány jsou na každou hodinu), pololetní test a poté finální test. Někdy jsou ještě vedlejší body za prezentace, seminární práce anebo jiné projekty. Všechny body se na konci sečtou, zprůměrují, a vznikne výsledná známka.

Co tě v novém působišti nejvíce mile překvapilo a naopak?

Nejvíce mě překvapil velice milý přístup lidí k nám, zahraničním studentům. Na začátku semestru nám pomáhali s poznáním okolí, dávali rady ohledně univerzity a starali se o nás. Velice se mi také líbí přístup profesorů na univerzitě, dávají nám při hodinách mnoho prostoru na otázky a snaží mít se studenty bližší kontakt.

Brownsville je přímo na hranicích s Mexikem a tak mnoho obyvatelů tu mluví španělsky. To se samozřejmě dalo čekat, ale slyšet často více španělštiny než angličtiny je určitě překvapením. Nemohu ale říci, že nemilé.

A noví přátelé, jak proběhlo tvé sžití s neznámým prostředím?

Jak jsem říkala, lidé jsou tu velice kamarádští, snaží se pomoci, a proto sžití s neznámým prostředím proběhlo celkem rychle a úspěšně.

Jak trávíš čas ve volných chvílích?

Volného času tu moc není. Škola je náročná a zabírá hodně času a trénování šachu také. Naštěstí mě ale vše baví a tak v tom nevidím problém. Jinak je tady možnost využití různých sportovišť a nedaleko máme i pláž.

Jaký máš tréninkový program?

Trénujeme pravidelně každý týden s univerzitním trenérem GM Ronen Har-Zvi.

Jaký máš turnajový režim?

Turnajový režim není předem daný. Nedávno jsme ale dostali povolení na turnaj a tak se zítra chystáme na Philadephia Open.

Jak často lítáš domů a kdy tě uvidíme za domácí šachovnici?

Asi jednou nebo dvakrát za rok letím domů. Vloni to bylo v říjnu, těsně před Mistrovstvím Evropy v Řecku, a pak na Silvestra. Zase se plánuji vrátit v květnu po skončení letního semestru. Pravděpodobně první partii za domácí šachovnicí sehraji v půlce června na turnaji Open Teplice.

Sleduješ, jak tvé mladší sestry dělají šachové pokroky?

Samozřejmě. To si nemohu nechat ujít! S rodinou jsem neustále v kontaktu, protože být od nich tak daleko a hlavně dlouho je i pro mě něco nového a není to vždy jednoduché. Také se snažím být v kontaktu s ostatními kamarády.