Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Postup do extraligy komentuje Petr Záruba

Jak jsme vás již informovali, neděle 14. června se zapíše do dějin frýdecko-místeckého šachu jako den, kdy postoupilo již druhé družstvo Beskydské šachové školy do Extraligy.

Komentář tohoto historického úspěchu z pera ředitele Beskydské šachové školy Petra Záruby si můžete přečíst v odkaze pod článkem.

 

Komentáře

Historický úspěch Frýdku-Místku

Život se postupně vrací do normálu a jako důkaz může posloužit, že po rozehrání fotbalových lig se rozběhly i ligy šachové. V druhé nejvyšší soutěži – 1. lize východ se o vítězství utkala hned tři družstva z Moravskoslezského kraje.

Na začátku víkendu, dvě kola před koncem, mělo nejlepší výchozí pozici družstvo ŠK Slavoj Poruba „B“, kdy vedlo před družstvem Beskydské šachové školy „B“ o jeden bod a před družstvem Slavoj Český Těšín o dva body.

V desátém kole, které se hrálo v sobotu 13. 6., družstvo z Českého Těšína prohrálo, a tak se z boje o první místo vyřadilo. Ale i u prvních dvou družstev se projevila nervozita, kdy Beskydská šachová škola remizovala s celkem Jihlavy a Poruba remizovala na domácí půdě s družstvem Moravská Slavia Brno „B“. Tyto výsledky rozhodly, že o vítězství v lize se rozhodne v posledním zápase mezi Beskydskou šachovou školou a ŠK Slavojem Poruba, kteří se v tabulce na prvním místě neustále střídaly.

Vzájemný zápas začal dvěma remízami na prvních dvou šachovnicích. Ale na ostatních šachovnicích to byl boj. Dalšího výsledku jsme se dočkali až po hodině a půl od začátku, kdy výhra na osmé šachovnici převážila misky vah na stranu Poruby. Nakonec se ukázalo, že to byl jediný celý bod na straně hostujícího týmu, protože postupně hráči Beskydské šachové školy zvítězili na třetí, čtvrté, páté a šesté šachovnici. Za již rozhodnutého stavu pokračovala ještě partie na sedmé desce, kdy ani jeden z hráčů se nechtěl smířit s remízou a oba věřili, že mají šanci zvítězit. Nakonec i tato nejdelší partie kola skončila remízou, kdy oběma hráčům zůstali jen samotní králové.

Beskydská šachová škola tak zvítězila 5,5:2,5 a její B družstvo postupuje do Extraligy, a to znamená, že poprvé v historii budou nejvyšší soutěž hrát hned dvě družstva z Frýdku-Místku.

Petr Záruba