Otevřený klubový přebor - konečné výsledky

V úterý 12. prosince bylo sehráno poslední 11. kolo 16. ročníku "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: P. Vysoglad - M. Miča 0-1; A. Frank - P. Nováček 1-0; J. Pavlica - K. Kubala 1-0; J. Lepík - D. Mavrev 0-1; T. Schenk - M. Saforek 0-1; V. Vyvial - O. Matusík 1-0; B. Buchta - M. Klus 0,5-0,5; J. Lavrišin - M. Frank 1-0; K. Koval - T. Adamec 0,5-0,5; D. Zmelty - P. Pravec 0,5-0,5; L. Buchta - V. Kaňák 1-0; F. Buchta - M. Štěpán 0-1; M. Boháč - V. Buchtová 0-1; V. Jezerský - M. Pravec 0,5-0,5; J. Osina - B. Mičová 1-0; B. Pavlok - J. Vaněk 0,5-0,5; D. Žilinský - D. Gřundil 1:0; D. Žilinský - P. Bužek 1-0.

Konečné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank, 3. místo Petr Vysoglad.

Hráči s jednobodovou bonifikací: 1. místo Václav Vyvial, 2. místo Milan Klus, 3. místo Bartoloměj Buchta.

Hráči bez bonifikace: 1. místo Michal Štěpán, 2. místo Ferdinand Buchta, 3. místo Viktorie Buchtová.

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 11. prosince 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, již poslední kolo turnaje, takže můžeme bilancovat a hodnotit nejen výsledky, ale i vše kolem turnaje… Pojďme ale nejprve k výsledkům a nejlépe umístěným hráčům, kteří se také podělili o 12 vypsaných cen. Jak tedy dopadly finálové boje v jednotlivých bonifikačních skupinách?

Nejvyšší skupina (10 hráčů s nejvyšším FIDE ELO) byla zvýhodněná pro nasazování +2 body a v posledním kole byli tito hráči nasazovaní výhradně proti sobě, aby boj o pořadí byl rozhodnut mezi nimi. V posledním kole byly zaznamenány tyto výsledky:

0 : 1

Dá se říci, že všechny duely skončily podle papírových předpokladů – až na jeden, kde Karel Kubala bojující o 2. místo podlehl nečekaně, ale zaslouženě Jiřímu Pavlicovi. Důvody tohoto výpadku nebudu komentovat, protože výmluvy nejsou na místě. Marek Miča jen potvrdil své dominantní postavení v turnaji a zvítězil v dostihové hantýrce „o několik délek“. Zde je nutné Markovi gratulovat hned 2x, protože podzimní turnaj bývá současně hrán i jako okresní přebor jednotlivců, takže Marek se současně stal i přeborníkem okresu Frýdek-Místek pro rok 2018! Z hlediska rarit je škoda, že do 100 % bodového zisku v soutěži půl bodu ztratil. Na druhé straně si myslím, že druhý v pořadí Adam Frank si konečně nějaký bodový zisk proti Markovi zasluhoval, takže to jednostranné fandění by také nebylo korektní. Adam si tentokráte poradil s dobře finišujícím Petrem Vysogladem a jelikož K. Kubala hodně zaváhal, tak ho přeskočil v pořadí nejen Adam, ale i Petr, který tak obsadil 3. místo.

Dalších 16 hráčů podle výše ELO bylo nasazováno s +1 pomocným bodem a i zde byli proti sobě v posledních dvou kolech nasazovaní hráči výhradně z této skupiny. Závěrečné duely byly následující:

1 : 0

V této skupině bylo závěrečné kolo zvláště dramatické, když na prvních dvou šachovnicích to byl střet mládí proti starším a zkušenějším hráčům. Skvělou formu v turnaji potvrdil Václav Vyvial, který bílými přehrál Ondru Matusíka, jež se v předposledním kole prodral na průběžné 1. místo. Ve druhém duelu se nepodařilo favoritovi skupiny Milanu Klusovi přehrát našeho talenta Bartoloměje Buchtu – a po nerozhodném výsledku se tak Milan umístil až na druhé místě této skupiny. Bertík při stejném bodovém zisku byl 3. a Ondra, rovněž se stejným bodovým ziskem, ale horším pomocným hodnocením, získal pověstnou bramborovou medaili, ale v tomto turnaji to ještě stále znamenalo zisk jedné z finančních cen.

Hráči bez ELO a ti, kteří na startu měli svůj osobní koeficient nejnižší, byli po celý turnaj nasazovaní bez dodatečného nasazovacího bodu. V této skupině jsme v posledním kole zaznamenali následující výsledky:

1 : 0

Michal Štěpán se ve 4. kole turnaje dostal na vedoucí pozici, kde ho občas některý z konkurentů bodově dostihnul. Přesto prokázal, že je v této skupině hráčů nejlepší a zcela zaslouženě zvítězil, což potvrdil i tím, že v tomto kole zvítězil nad svým největším konkurentem Ferdinandem Buchtou, jehož tím odsunul na 2. místo. Se stejným bodovým ziskem, ale jen s o něco horším pomocným hodnocením skončila na 3. místě nedávná účastnice mistrovství světa dívek do 8 let Viktorie Buchtová. K umístění jí pomohlo i vítězství v tomto kole proti svému konkurentovi Miroslavu Boháčovi, kterého tak odsunula na 4. a poslední oceněné místo.

V tuto chvíli již nebudu rozvíjet další pohledy a analýzy výsledků. Tradičně předpokládám, že ještě sepíšu po vyhodnocení všech údajů „ohlédnutí za turnajem“, na které si musí čtenáři komentářů ještě pár dnů počkat

11. kolem tedy byla uzavřena 16. kapitola této soutěže, která z pohledu statistických údajů byla plna rekordních čísel a není pochyb o tom, že se jednalo i o nejzdařilejší turnaj v jeho historii. Nezbývá, nežli se těšit na další cyklus, na jehož zahájení si vzhledem ke svátkům vánočním a novoročním musíme 4 týdny počkat. Ale ta přestávka jistě bude příjemným odpočinkem i příležitostí mobilizovat motivaci každého z hráčů a nabrat novou chuť pustit se do dalších bojů… Pro všechny zájemce o šachovou hru můžeme oznámit, že zahájení 17. cyklu turnaje je již nyní stanoveno na úterý 8. ledna 2019, 17,30 hodin, kde také v tuto chvíli zveme nejen tradiční účastníky, ale i zájemce, kteří se dosud do naší soutěže nezapojili.

Propozice budou s pozvánkou zaslány na všechny účastníky i další potenciální hráče a budou samozřejmě včas umístěny i na www.chessfm.cz, kde naleznete i další informace.